Życzenia na Dzień Świętego Patryka. Jak złożyć je naszym zagranicznym przyjaciołom?

Życzenia na Dzień Świętego Patryka. Jak złożyć je naszym zagranicznym przyjaciołom? Źródło: wikimedia.org/Ardfern

Życzenia na Dzień Świętego Patryka należą się przede wszystkim solenizantom, ponieważ to ich święto. To też jedno z najhuczniej obchodzonych dni w roku w Irlandii, wiec warto pamiętać o naszych przyjaciołach Irlandczykach i im również życzyć wszystkiego najlepszego 17 marca.

Życzenia na Dzień Świętego Patryka po angielsku, czy irlandzku?

Życzenia na Dzień Świętego Patryka warto przygotować za wczasu, ponieważ język irlandzki jest trudny i wymową różni się od dobrze znanego większości języka angielskiego. Także irlandzki angielski różni się od brytyjskiego gramatyką, wymową oraz słownictwem, które jest dość bogate i w większości zupełnie niezrozumiałe dla osób zza granicy. 

 - Niech twoje kieszenie są ciężkie, a serce lekkie, niech szczęście dąży za Tobą w dzień i w nocy - to popularne życzenia na Dzień Św. Patryka, a przy tym idealny toast, ponieważ odchody tego dnia spędza się z kuflem piwa lub szklanką whiskey.

Jeśli chcecie wznieść toast w ojczystym języku Irlandczyków, proponujemy:

Szczęśliwego Dnia Świętego Patryka - Beannachtaí na Féile Pádraig duit! (Wymowa: ban ak ti na fajla podżrik ditcz)

Na zdrowie! - Slainte! (Wymowa: Sloncze)

Dzień Świętego Patryka (po angielsku Saint Patrick's Day) - Irlandia

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe obchodzone 17 marca. W Irlandii Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. Święty Patryk był misjonarzem krzewiącym chrześcijaństwo w Irlandii. Przy pomocy trójlistnej koniczyny tłumaczył istnienie Trójcy Świętej, przez co stała się ona powszechnie uznawana za symbol tego kraju. Według legend święty Patryk przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych, a kraj uwolnił od plagi węży, które symbolizowały zło. Pod koniec życia św. Patryk dokonał chrztu Irlandii. Irlandczycy przekonują, że ich patron był także wytrawnym piwoszem i smakoszem dobrej whiskey.

Opisz Dzień Świętego Patryka po angielsku, a raczej po irlandzku

Lá Fhéile Pádraig, czyli Dzień Świętego Patryka w języku irlandzkim. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku uważano, że jest to święto raczej dla emigrantów i turystów niż rdzennych Irlandczyków. Do tego czasu mieszkańcy wyspy obchodzili Dzień Świętego Patryka w cichej, rodzinnej, nabożnej atmosferze.

Huczne świętowanie dnia śmierci patrona Zielonej Wyspy wymyślili irlandzcy emigranci z USA. W 1762 roku, w Nowym Jorku odbyła się pierwsza parada. Do tej pory miasto może poszczycić się największą defiladą na świecie upamiętniającą tę postać. To doskonała okazja do organizowania koncertów, imprez, parad w przewodnim zielonym kolorze i trójlistnych koniczynach.

Dzień Świętego Patryka to także święto irlandzkiego przemysłu browarniczego. Podczas święta konsumpcja piwa wzrasta trzykrotkne- z 2,5 milona do 7,5 milona litrów. Co oznacza, że fetujący wypijają 750 litrów tego trunku na sekundę. 

  1. Już niedługo Dzień Świętego Patryka! Jak świętować to wydarzenie?
  2. Pamiętacie Tomka ze Złotopolskich? Wiemy czym się dzisiaj zajmuje Piotr Szwedes
  3. Dzień Świętego Patryka - symbole i tradycje. Skąd się wzięło zielone piwo?
  4. Co studiowała Marcysia ze Złotopolskich? Legendarny serial TVP nadal wzrusza
  5. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu