Dzień Świętego Patryka symbole święta
pixabay.com/jiill111
Wiadomości Pikio - 14 Marca 2019

Dzień Świętego Patryka - symbole i tradycje. Skąd wzięło się zielone piwo?

Dzień Świętego Patryka - symbole, które kojarzą nam się z tym dniem to przede wszystkim trójlistna koniczyna i wszechobecny kolor zielony. Czy są inne o których nie wiemy? Narodowe święto Irlandczyków już niebawem.

Dzień Świętego Patryka symbole, tradycje i ciekawostki

Dzień Świętego Patryka - symbole towarzyszące spotkaniom w irlandzkich pubach i ulicznym paradom, to trójlistna koniczyna i kolor zielony. Dlaczego tak jest? Skąd wziął się ten zwyczaj i co z tym wszystkim na święty Patryk?

Otóż według jednej z legend to właśnie na przykładnie trójlistnej koniczyny święty Patryk wyjaśnił istotę Trójcy Świętej, będącej jednocześnie jednym Bogiem w trzech osobach. Do zobrazowania użył właśnie koniczyny (ang. shamrock), która od tej pory stała się jednym z najważniejszych symboli nie tylko święta, ale i całej Irlandii. W każdym pubie na wyspie zobaczyć można charakterystyczne zielone listki lub inne aspekty w jej kolorze, który symbolizuje między innymi zieleń trawy pokrywającej Irlandię.

Z postacią świętego Patryka związany jest jeszcze jeden symbol, tak zwany krzyż św. Patryka (ang. Saint Patrick’s Cross lub Saint Patrick’s Saltire), czyli czerwony krzyż na białym polu. Ramiona tego krzyża przecinają prostokątne pole po przekątnych.

Kolejnym jest harfa Briana Śmiałego, która widnieje w herbie Irlandii i znajduje się między innymi na rewersie irlandzkich monet euro. Król Munsteru i Irlandii, panujący na początku XI wieku, przeszedł do historii m.in. dzięki temu, że odparł inwazję wikingów.

Dzień Świętego Patryka patrona Irlandii - obchody

To największe święto w Irlandii, dzień, który ustawowo wolny jest od pracy. W 1903 roku Dzień Św. Patryka został oficjalnie uznany za irlandzkie święto narodowe. Tego samego roku odbyła się w mieście Waterford pierwsza parada z tej okazji. Irlandczycy zakładają zielone peruki, farbują włosy i zarost. W klapy ubrań wpinają symbol koniczyny, która przynosi pomyślność i szczęście, i wychodzą na ulicę, by świętować tego dzień.

Według starych legend w Irlandii spotkać można skrzaty nazywane Leprechaunami. Są to istoty złośliwe i obdarzone trudnym charakterem. Oswojenie ich jest prawdziwą sztuką. Mają zamiłowanie do alkoholu i fajki. Często zajmują się wyrobem butów. Trolle te na końcach tęczy mają schowki, w których ukryte są skarby i naczynia wypełnione złotymi monetami. Jeśli komuś uda się złapać Leprechauna i przechytrzyć go, to zdobędzie prawdziwe bogactwo. Dlatego tak wielu Irlandczyków przebiera się za skrzaty.

Piwo na Dzień Świętego Patryka w Irlandii

Choć wielu kojarzy ten dzień z piciem piwa, trudno wytłumaczyć ten zwyczaj, ponieważ Irlandczycy wolą pić whiskey w tym dniu. Związana jest z tym kolejna legenda. Według niej nieuczciwa karczmarka oszukiwała klientów, nalewając do szklanek zbyt mało trunków. Biskup Patryk poszedł do niej i powiedział, że jeśli nie zaprzestanie tego procederu, to do jej karczmy zaczną przychodzić demony. Od tej pory kobieta była już uczciwa.

W innym krajach Dzień Świętego Patryka kojarzony jest z farbowanym na zielono piwem. To nie jedyny alkohol, który jest tradycją w tym dniu. Irlandczycy chętnie piją tzw. dzban Patryka, czyli obowiązkową szklaneczkę whiskey.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Już niedługo Dzień Świętego Patryka! Jak świętować to wydarzenie?
  2. Pamiętacie Tomka ze Złotopolskich? Wiemy czym się dzisiaj zajmuje Piotr Szwedes
  3. Kim jest Paweł z Warsaw Shore? Jak ma na nazwisko on i Ewelina?
  4. Co studiowała Marcysia ze Złotopolskich? Legendarny serial TVP nadal wzrusza
  5. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News