wiceminister zdrowia
Flickr, com, autor: Senat RP
Patryk Przybyłowski - 27 Marca 2021

Sytuacja na Śląsku jest fatalna. Chorych będą relokować helikopterami wojskowymi?

Niestety, wszystko wskazuje na to, że sytuacja na Śląsku jest na tyle fatalna, że jesteśmy o krok od katastrofy w tym regionie. Wiceminister zdrowia potwierdził, że istnieje plan relokacji zakażonych osób z tego regionu w inne części Polski przy pomocy wojskowego sprzętu.

Chociaż najwyższy dzienny przyrost nowych przypadków COVID-19 odnotowuje się w województwie mazowieckim, to jednak na Śląsku znajduje się największa liczba pacjentów, która wymaga hospitalizacji. Sytuacja jest tak ciężka, że ministerstwo szykuje plan relokacji pacjentów.

- Na Śląsku przygotowujemy specjalne plany ewentualnej relokacji pacjentów z wykorzystaniem transportu lotniczego, wojskowego do tych regionów, gdzie są jeszcze dostępne łóżka szpitale. Tutaj prace logistyczne i przygotowania trwają pełną parą - zaznaczył Waldemar Kraska.

Sytuacja na Śląsku coraz bardziej napięta. Opracowano plan awaryjny

Należy jednak pamiętać, że ministerstwo rozważa tę okoliczność jako ostateczność, chodź realizacja założenia z każdym dniem staje się coraz bardziej realna.

- Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy dyslokować pacjentów ze Śląska śmigłowcami wojskowymi lub Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do innych województw. To jest ostateczność, na którą także jesteśmy przygotowani- poinformował wiceminister zdrowia.

51-latka złamała zasady kwarantanny. Grozi jej 8 lat więzienia51-latka złamała zasady kwarantanny. Grozi jej 8 lat więzieniaCzytaj dalej

Sytuacja w regionie zmusiła organy rządzące do uruchomienia kolejnego szpitala tymczasowego. To właśnie on ma służyć jako bufor, z którego pacjenci mogą być przetransportowani do innych województw.

- Dlatego uruchamiamy szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach. Jeżeli taka potrzeba zaistnieje, to mamy opracowany plan, że ten szpital będzie miejscem, gdzie będą trafiali pacjenci, którzy ewentualnie będą wymagali dyslokacji do innych województw, do innych szpitali, jeżeli - oczywiście - Śląsk już będzie na tyle nasycony pacjentami, że nie będzie mógł tych pacjentów przyjąć- usłyszeliśmy od wiceministra zdrowia.

Dzisiaj w województwie śląskim odnotowano 5044 nowe zakażenia. Wypada zaznaczyć, że w skali całego kraju gorzej wypada jedynie województwo mazowieckie, w którym dzienny przyrost wyniósł 5205.

Chorzy zgłaszają się do lekarzy w coraz gorszym stanie

Wiceminister zdrowia po rak kolejny podkreśli, że niepokojące jest to, jak duży odsetek chorych zgłasza się po pomoc dopiero w ostatnim momencie. Przez to zwiększa się liczba pacjentów, którzy trafiają pod opiekę lekarzy dopiero w ciężkim stanie.

- Także bardzo niepokojącym faktem jest to, że tak dużo osób, niestety, trafia (do szpitala) w ciężkim stanie, dużo osób wymaga interwencji na oddziale intensywnej terapii, wymaga podłączenia do respiratorów - stwierdza Waldemar Kraska.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Fakt24.pl, oficjalne statystki rządowe dot. COVID-19

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News