światowy dzień walki z rakiem anna przybylska
Wikimedia Commons
Karol Zaborowski - 4 Lutego 2019

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Te gwiazdy pokonała choroba

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest co roku dokładnie 4 lutego. Wiele osób chorych na nowotwór uważa, że tylko ich to spotkało, ale jest to bardzo mylne przeświadczenie. Wiele polskich gwiazd również zmagało się z tą chorobą.

Światowy Dzień Walki z Rakiem dla wielu chorych stanowi dowód na fakt, że jest to choroba, która nie zawsze musi oznaczać wyrok śmierci. Istotną rolę w leczeniu choroby nowotworowej stanowi czas, w którym postawiono odpowiednią diagnozę. Im wcześniej wykryty zostanie rak, tym lepiej dla chorego. Jednak wciąż trzeba pamiętać, że jest to bardzo ciężka choroba, z którą walka nie zawsze jest sprawiedliwa. Niektórzy uważają, że rak ich nie dotknie, ponieważ mają pieniądze i sławę. Problem w tym, że nowotwór nie patrzy na to ile mamy w portfelu. Może równie dobrze pojawić się u osoby bogatej, jak i skrajnie biednej. Niestety, ale już niejednokrotnie pożegnaliśmy kogoś, kto był dla nas prawdziwym idolem lub ulubionym artystą.

Światowy Dzień Walki z Rakiem: gwiazdy chore na raka

Poprzedni rok przepełniony był pogrzebami wielu wspaniałych Polek i Polaków. Jedną z osób, które nas wtedy opuściły, była artystka Olga Jackowska znana większości pod swoim pseudonimem artystycznym.

Olga Jackowska rak

Kora była prawdziwą ikoną, jeżeli chodzi o polską muzykę. Jej piosenki, które wykonywała wraz z zespołem Maanam, zna praktycznie każdy. Artystka od wielu lat zmagała się z rakiem jajnika, który dawał o sobie znać jeszcze w latach 90. Mimo to udało się ją zdiagnozować dopiero w 2013 roku. Przez 5 długich lat walczyła o swoje zdrowie i życie, próbując na wszelkie możliwe sposoby przechytrzyć nieproszonego gościa, który pojawił się w jej ciele. Niestety ostatecznie przegrała tę walkę i odeszła 28 lipca 2018 roku wśród swoich przyjaciół i rodziny, w domu który kochała.

Anna Przybylska rak

Innym przykładem polskiej gwiazdy, która zmagała się z rakiem, jest aktorka Anna Przybylska. Artystka zachorowała na raka trzustki i przeszła nawet operację, która miała uratować jej życie. Niestety tylko je przedłużyła, chociaż dla jej rodziny i bliskich każdy dzień spędzony z nią był po prostu na wagę złota. Aktorka zabieg usunięcia guza przeszła w 2013 roku, już rok później media obiegła informacja o tym, że odeszła. W ten sposób osierociła trójkę dzieci, którymi teraz opiekuje się jej mąż. Jej fani do dziś nie mogą pogodzić się z tą stratą.

Światowy Dzień Walki z Rakiem: aktorzy polscy, którzy odeszli przedwcześnie

Oczywiście Anna Przybylska nie jest jedyną aktorką, która odeszła na skutek tej potwornej choroby. Jej koleżanką po fachu, która także zmagała się z nowotworem, jest Daria Trafankowska, która szerszej publiczności doskonale jest znana z roli siostry oddziałowej w serialu "Na dobre i na złe". Aktorka, podobnie jak Przybylska, cierpiała na raka trzustki. Zmarła mając zaledwie 50 lat. Kolejnym aktorem, który zmarł stanowczo za wcześnie, jest Maciek Kozłowski, który na swoim koncie miał dziesiątki ról zagranych zarówno w polskich serialach, jak i filmach pełnometrażowych. Aktor pojawił się w tak kultowych produkcjach, jak "Kroll", "Kiler", "Ogniem i mieczem", "Kingsajz" i "Psy". Oczywiście to ledwie kilka ról z jego dorobku artystycznego. Niestety Kozłowski zmarł 10 maja 2010 roku. Aktor o swojej dolegliwości, a raczej to tym, co ją spowodowało, dowiedział się przypadkiem. Chcąc oddać krew, usłyszał, że jest zarażony wirusem zapalenia wątroby typu C. Wraz z biegiem lat wirus doprowadził do rozwinięcia się raka wątroby, który ostatecznie zakończył życie tego wspaniałego artysty.

Znani Polacy, którzy przegrali walkę z rakiem

Jednak jeżeli chodzi o znane osoby, które przegrały walkę z rakiem, to nie ogranicza się to jedynie do aktorów. Ta choroba dotknęła zarówno wielu polityków, jak i sportowców, czy muzyków. Jednym z nich był chociażby Czesław Niemen, którego niewiarygodny talent i głos po dziś dzień rozbrzmiewa w pamięci tysięcy osób. Umiejętności muzyka cały czas robią wrażenie, a jego piosenka "Dziwny jest ten świat", nigdy nie zostanie zapomniana. Niemen zmarł w 2004 roku, wcześniej zaś przez wiele lat zmagał się z chłoniakiem, którego próbował zwalczyć naturalnymi metodami. Kolejną osobą na tej czarnej liście jest Marian Glinka, który był trzykrotnym mistrzem polski w kulturystyce. Sportowiec, mimo swoich niezaprzeczalnych sukcesów w tej dziedzinie, usilnie próbował zaistnieć również jako aktor. Zagrał kilka ról epizodycznych, jednak po ciężkiej walce przegrał z rakiem trzustki i zmarł w 2008 roku. Wśród polityków bardzo znaną osobą był Tomasz Kalita, który pełnił funkcję rzecznika prasowego SLD. Cierpiał on na nowotwór mózgu, a przed swoją śmiercią zaczął walczyć o dostęp chorych do medycznej marihuany. W ten sposób wiele osób cierpiących podobnie jak on mogłoby, chociaż w pewnym stopniu, ulżyć sobie w chorobie. Polityk odszedł w 2017 roku. Niestety rak, jak i inne rodzaje nowotworów, zbierają coraz większe, śmiertelne żniwo. Przykłady osób przytoczonych w tym artykule powinny uzmysłowić wielu Polakom, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie i regularne badania. Bardzo możliwe, że niektórych z tych tragedii można by uniknąć, gdyby w porę wykryło się chorobę. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Dieta antyrakowa: Czy naprawdę działa?
  2. Światowy Dzień Walki z Rakiem. Politycy mówią o swojej chorobie
  3. Skąd się bierze rak? Najczęstsze przyczyny i wczesne objawy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News