GIS ostrzega przed serem góralskim Mała Gałka Wędzona Balser

Autor Joanna Szwalikowska - 4 Stycznia 2021

Jeśli posiadasz w swoim domu skażony ser, pod żadnym pozorem nie powinieneś go spożywać. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w partii sera góralskiego.

Skażonym produktem, który został uznany za niebezpieczny, jest Ser góralski Mała Gałka Wędzona Balser. Jak przekazał Główny inspektorat Sanitarny, podczas badań urzędowych jednej partii produktu określonego w komunikacie, wykazano obecność bakterii Listeria monocytogenes. 

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed skażonym serem

Jak poinformowano, bakteria została wykryta we wszystkich pięciu przebadanych próbkach. Zjedzenie żywności, która została nią zanieczyszczona prowadzi do listeriozy. To zakaźna choroba, która w szczególności stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży, noworodków, a także osób starszych. 

Skażony produkt to: Ser góralski Mała Gałka Wędzona Balser, 180 g o numerze partii: 12080 oraz dacie trwałości 06.02.2021. Jego producentem jest PPHU „Balser” Marian Górz, Wróblówka 102B, 34- 470 Czarny Dunajec, weterynaryjny numer identyfikacyjny 12111604. 

Nie żyje twórca kultowego polskiego zespołu. Zmarł w Wigilię, dopiero teraz brat artysty przekazał informacje o śmierciCzytaj dalej

- W związku z wykryciem zagrożenia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Targu wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji administracyjnej nakazującą poprawę wszystkich zidentyfikowanych nieprawidłowości w zakładzie produkcyjnym oraz przedstawienia pisemnego udokumentowania działań podjętych przez zakład w celu znalezienia i wyeliminowania przez zakład źródła zanieczyszczenia wyprodukowanego produktu - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. 

Jak wynika z informacji przekazanych przez GIS, producent rozpoczął już proces wycofywania. Poinformował także swoich kontrahentów o wykryciu wspomnianej bakterii. W związku z tym produkt nie powinien już znajdować się na półkach sklepów. Jeśli ktoś zdążył już go zakupić, nie powinien go spożywać. 

Proces wycofywania jest nadzorowany przez organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Pamiętajmy, aby nie spożywać produktu, który został wskazany w komunikacie, ponieważ możemy zachorować na listeriozę. 

Jest to dość rzadka, jest to dość rzadka, ale bardzo poważna choroba wywoływana przez bakterie powszechnie występujące w środowisku. Możemy się nimi zarazić drogą pokarmową poprzez spożycie zanieczyszczonych produktów. Nosicielem tych bakterii jest ok. 10 proc. ludzi. 

Najczęstsze objawy listeriozy przypominają grypę. Są to: gorączka, dreszcze, bóle mięśni czy dolegliwości układu pokarmowego, jak np. biegunka czy wymioty. U dzieci, osób starszych oraz tych z obniżoną odpornością, będą one o wiele bardziej nasilone. 

W przypadku gdy bakteria zdołała zaatakować ośrodkowy układ nerwowy, objawy będą charakterystyczne dla zapalenia opon mózgowych: sztywność karku czy trudność z przygięciem brody do klatki piersiowej. W przypadku wykrycia u siebie objawów zakażenia należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Ciężkie przypadki listeriozy mogą wymagać nawet hospitalizacji. 

Źródło zdjęć: Twitter Głównego Inspektoratu Sanitarnego (twitter.com GIS_gov), Główny Inspektorat Sanitarny

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: RMF FM, Główny Inspektorat Sanitarny, Twitter

Następny artykułNie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News