Rząd wprowadza zmiany
Pixabay.com icsilviu
Monika Majko - 12 Lutego 2021

Obostrzenia od 12 lutego. Rząd wprowadza zmiany w reżimie sanitarnym

Rząd zapowiedział zmiany już w pierwszym tygodniu lutego, jednak oficjalne rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw dopiero wczoraj. Zmiany wchodzą w życie od piątku 12 lutego br., a w dokumencie pojawiło się kilka niespodzianek.

Najnowsze rozporządzenie w sprawie panujących w kraju obostrzeń sanitarnych zezwala m.in. na ponowne otwarcie hoteli. Rząd pozwolił również na wznowienie działalności kin i teatrów, a także salonów masażu, basenów oraz saun.

Rząd opublikował nowe rozporządzenie w Dzienniku Ustaw

Na te zmiany z niecierpliwością czekało wielu Polaków. Choć przedstawiciele rządu już dawno zapowiedzieli zmianę w obowiązujących obostrzeniach, na oficjalne potwierdzenie trzeba było czekać do ostatniej chwili. Wczoraj po południu rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, a dzisiaj nowe wytyczne weszły w życie.

Dokument zezwala na ponowne rozpoczęcie prowadzenia działalności w branży hotelarskiej. Obiekty noclegowe będą jednak działać w reżimie sanitarnym i mogą przyjmować gości jedynie z połowicznym obłożeniem. Restauracje w hotelach i pensjonatach nadal zostają zamknięte dla gości, tak jak reszta branży gastronomicznej, a posiłki mogą być dostarczane jedynie do pokojów.

Otwarte będą również stoki i wyciągi narciarskie, co wraz z decyzją o wznowieniu działalności hoteli i pensjonatów może wiązać się ze wznowieniem ruchu w turystyce górskiej, która do tej pory notowała rekordowe straty w związku z panującym w kraju reżimem sanitarnym.

Andrzej Duda wystąpił przed kamerami. Poinformował o wynalezieniu urządzenia, które wykrywa wirusa z powietrzaAndrzej Duda wystąpił przed kamerami. Poinformował o wynalezieniu urządzenia, które wykrywa wirusa z powietrzaCzytaj dalej

Zezwolenie na prowadzenie działalności otrzymały również kina, jednak otwarte zostaną głównie obiekty studyjne. Właściciele multipleksów, tj. Multikino, Helios czy Cinema City, zdecydowali, że otwieranie sieci kin na próbne dwa tygodnie jest dla nich nieopłacalne. Działać będą również teatry, filharmonie i opery, pod warunkiem dotrzymania zajęcia jedynie 50 procent dostępnych w salach miejsc.

Klientów ponownie przywitają także kasyna. Według nowych wytycznych, w lokalach nie będzie mogła przebywać więcej, niż 1 osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla gości oraz zachowana ma być odległość co najmniej 1,5 m pomiędzy klientami. Wytyczne te nie obowiązują pracowników kasyn.

- Przed wejściem do kasyna lub obiektu działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych zamieszcza się informację o limicie osób oraz podejmuje środki zapewniające jego przestrzeganie - przekazano w rozporządzeniu.

Rząd nie zapomniał również o miłośnikach sportu, którzy do tej pory nie mieli zbyt wielu możliwości, by uprawiać swoje ulubione dyscypliny. Choć siłownie wciąż pozostaną zamknięte, od piątku będzie można korzystać m.in. z zewnętrznych boisk oraz kortów tenisowych.

Otwarte zostaną również baseny, jednak tylko sportowe pływalnie, które będą działać w reżimie sanitarnym. Rząd nie przewiduje na razie możliwości otwarcia aquaparków. Jednocześnie funkcjonowanie wznowią również łaźnie tureckie, sauny i łaźnie parowe, solaria, salony odchudzające, salony masażu. Obiekty te będą mogły świadczyć usługi przy zapewnieniu 1,5 odstępów od klientów.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Money

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News