Prognoza pogody na najbliższe dni nie napawa optymizmem
Unsplash.com piensaenpixel
Irmina Jach - 7 Lutego 2021

Atak zimy w prawie całej Polsce. IMGW ostrzega

Prognoza pogody na najbliższe dni nie napawa optymizmem. Synoptycy zapowiadają potężny atak zimy. Minimalna temperatura miejscami spadnie do nawet -30 stopni Celsjusza. IMGW wydało ostrzeżenia.

Wraz z nadejściem weekendu do Polski ponownie zawitały srogie mrozy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed skrajnie niskimi temperaturami i intensywnymi opadami śniegu. W niektórych częściach kraju spadnie nawet pół metra białego puchu.

Prognoza pogody na najbliższe dni nie napawa optymizmem

Choć styczeń był stosunkowo zimnym miesiącem, prawdziwy atak zimy czeka Polaków dopiero w lutym. Synoptycy prognozują, że mróz i opady śniegu nie ustąpią aż do połowy miesiąca. Najsilniejsze opady wystąpią w nocy z niedzieli 7 lutego na poniedziałek 8 lutego.

W dużej części kraju grubość pokrywy śnieżnej sięgnie od 5 do 30 cm śniegu, a na południowym wschodzie - nawet pół metra. Pogoda będzie zmieniała się niezwykle dynamicznie. Można spodziewać się silnego wiatru i marznącego deszczu, który utrudni poruszanie się po drogach.

Na terenie województwa lubelskiego obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia dotyczące intensywnych opadów śniegu i zawiei śnieżnych. Oznacza to, że warunki atmosferyczne mogą być niebezpieczne dla życia ludzkiego i dobytku materialnego. Warto się przygotować.

Zwyciężczyni „The Voice Senior 2” straciła męża. O śmierci dowiedziała się po przesłuchaniachZwyciężczyni „The Voice Senior 2” straciła męża. O śmierci dowiedziała się po przesłuchaniachCzytaj dalej

Silnego mrozu doświadczą także mieszkańcy północnej części Polski. Wiatr osiągnie w porywach do 65 km/h i w połączeniu z padającym śniegiem spowoduje znaczne pogorszenie widoczności. W południowo-wschodnich częściach kraju od niedzieli opady śniegu zmienią się w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz, który wytworzy gołoledź.

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowali, że „w pasie od Lubelszczyzny i Podkarpacia po Śląsk do wieczora w poniedziałek spadnie miejscami do 35-45 cm śniegu. Nieco mniejsza suma opadów śniegu prognozowana jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie - do około 30 cm”.

W najbliższych dniach termometry pokażą maksymalnie kilka stopni Celsjusza na plusie. Noce będą wyjątkowo mroźne. Prognoza pogody mówi o nawet -18 stopni Celsjusza na Podlasiu, Warmii, Mazurach, -13 stopniach Celsjusza na północy Mazowsza i -10 stopniach Celsjusza w pozostałych regionach Polski.

Mieszkańcy północnych i północno-wschodnich obszarów kraju zanotują -20 stopni Celsjusza w poniedziałkowy poranek. W ciągu dnia temperatura wzrośnie o zaledwie kilka stopni. W pozostałych województwach słupek rtęci będzie oscylował wokół kilkunastu stopni poniżej zera.

Jeszcze zimniej zrobi się w połowie nadchodzącego tygodnia. Na terenach południowych i wschodnich termometry miejscami wskażą nawet -30 stopni Celsjusza. Powodem tak dużego ochłodzenia w całym kraju jest rozpad wiru polarnego, który utrzymuje zimne masy powietrza w okolicach bieguna.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News