Ponowne przeliczenie emerytury wniosek
pixabay.com/adnovak
Wiadomości Pikio - 11 Marca 2019

Jak wypełnić wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Czy może to zrobić pracujący emeryt?

Ponowne przeliczenie emerytury. Emerytura może być wyższa - sprawdź jak to zrobić. Trzeba spełniać kilka warunków, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi mieć podstawy ku podwyższeniu emerytury, na przykład dodatkowy staż pracy lub dodatkowe zarobki, które zostały uzyskane przed lub po przyznaniu emerytury.

Ponowne przeliczenie emerytury - jak to zrobić? Przepisy emerytalne są skomplikowane i bardzo często się zmieniają. Z tego powodu mało kto jest na bieżąco z informacjami na ich temat. Jednak warto wiedzieć, jakie możliwości daje ponowne przeliczenie świadczenia, czyli ponowne obliczenia dotyczące jego wysokości, czasami może wzrosnąć o kilkadziesiąt lub kilkaset złotych.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Jak wypełnić wniosek?

Przeliczenie świadczenia następuje na wniosek zainteresowanego od miesiąca, w którym zostaje złożony. Jeśli okazałoby się, że emerytowi po przeliczeniu przysługuje niższe świadczenie, to nadal będzie dostawał on świadczenie w dotychczasowych wysokości. W związku z tym składając taki wniosek do ZUS, emeryt nie może stracić, ewentualnie może zyskać, jeżeli jest do tego uprawniony.

Właściwe podanie to wniosek ERPO (o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego), który znajduje się na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w jednej z jego placówek.

Pracujący emeryt a ponowne przeliczenie emerytury

Jeśli emeryt lub rencista wykonuje pracę zarobkową, również może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia z doliczeniem okresów składkowych lub nieskładkowych. Jeśli po przyznaniu świadczenia emeryt nadal pracuje i osiąga wynagrodzenie, które będzie miało wpływ na wysokość podstawy wymiaru emerytury, również może złożyć podanie.

Pracujący emeryt może dorobić mniej, niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (4863,74 zł), by nie zmniejszono jego świadczeń oraz mniej, niż 130%, by emerytura nie została całkowicie zawieszona. Kiedy możesz ubiegać się o podwyższenie świadczenia emerytalnego? Wnioskodawca może zgłosić się o przeliczenie podstawy wymiaru od zarobków:

  • z tej samej liczby lat kalendarzowych i z tego samego okresu, jaki wskazał do ustalenia poprzedniej podstawy wymiaru,
  • z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych, w których podlegał ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom społecznym,
  • z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłosił wniosek o emeryturę albo o przeliczenie podstawy jej wymiaru.

W takim wypadku do wniosku ERPO należy dołączyć dokumenty, które są konieczne do ponownego obliczenia wysokości emerytury lub renty, na przykład zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach - druk Rp 7, legitymację ubezpieczeniową, świadectwo pracy lub zaświadczenie płatnika składek, potwierdzające przebyte okresy ubezpieczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może również zażądać innych potrzebnych do rozpatrzenia wniosku dokumentów.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  2. Ile potrzeba lat pracy do emerytury? Jak się to oblicza?
  3. Ile można dorobić do emerytury żeby jej nie stracić? Emeryci chcieliby móc godnie żyć
  4. Kto może liczyć na emerytury pomostowe? O co w nich chodzi i ile wynoszą?
  5. Ból brzucha: co oznacza, kiedy boli z lewej strony? Co kiedy boli w okolicy pępka?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News