Ból brzucha
pixabay.com/derneuemann
Wiadomości Pikio - 7 Marca 2019

Ból brzucha: co oznacza, kiedy boli z lewej strony? Co kiedy boli w okolicy pępka?

Ból brzucha i ból głowy, to najczęściej odczuwane dolegliwości, które przydarzają się każdemu z nas. Często powtarzające się boleści mogą być objawami poważniejszych chorób, których nie można lekceważyć. Co może oznaczać ból z lewej strony brzucha, a co w okolicach pępka? I jakie są jego przyczyny?

Ból brzucha po jedzeniu

Ból brzucha może być objawem wielu chorób. Ten odczuwany po jedzeniu towarzyszy nam naprawdę często. Co może oznaczać? Czy powinniśmy zacząć się martwić? Jeśli czujesz się źle po zjedzeniu konkretnego posiłku, możesz być ofiarą nietolerancji pokarmowej. To częsta choroba dzisiejszych czasów.

Nie warto mylić nietolerancji pokarmowej z uczuleniem, nietolerancja wiąże się zazwyczaj z dolegliwościami żołądkowymi, natomiast reakcja alergiczna może przynieść niebezpieczniejsze skutki, od wysypki po opuchliznę przełyku co może skutkować śmiercią. Najczęściej spotykane to nietolerancje laktozy, glutenu, czy fruktozy, które mogą skutkować biegunką, wzdęciami, czy uczuciem przelewania w żołądku i nudnościami.

Ból brzucha po zjedzeniu posiłku może oznaczać również niegroźne zatrucia pokarmowe. Te wywoływane są przez infekcje bakteryjne. Wraz z pokarmem do organizmu dostają się bakterie, pojawiają się bolesne skurcze brzucha, nudności i wymioty, a także biegunka, w ten sposób organizm się broni.

Niekiedy bóle mogą wskazywać na poważniejsze choroby, takie jak zapalenie trzustki, kamicę pęcherzyka żółciowego czy zapalenie pęcherzyka żółciowego. Jeżeli dolegliwości towarzyszą Ci regularnie, warto zwrócić się o pomoc do lekarza.

Ból brzucha w ciąży

Czy to normalne, że wraz z ruchami dziecka mogą występować bóle brzucha, czy to powód do niepokoju? Najczęściej związane są z fizjologicznymi zmianami, zachodzącymi w tym czasie w organizmie kobiety. Rosnący brzuch bardzo obciąża kręgosłup i to może powodować dolegliwości bólowe ze strony pleców do brzucha. Jednak bóle brzucha ostre i częste mogą zwiastować problemy z utrzymaniem ciąży, więc nie można ich ignorować, jednak przede wszystkim nie należy stosować środków przeciwbólowych na własną rękę.

Ból brzucha u dziecka

Bóle brzucha u dzieci są jedną z najpopularniejszych dolegliwości w młodym wieku. Występują zwłaszcza u dzieci między czwartym a ósmym rokiem życia. Mogą być ostre, tępe, skurczowe, a ich przyczyny mogą być różne. Najczęstszym winowajcą jest dieta oraz zachodzące w ciele dziecka procesy wzrostu. Jest kilka domowych sposobów, aby zwalczyć dolegliwość u najmłodszych. Jednym z nich jest napój z imbiru z cytryną i miodem, który w naturalny sposób niweluje mdłości. Maluchowi można podać również herbatę miętową lub złagodzić ból ciepłym kompresem.

W pierwszych miesiącach życia niemowlęcia powodem bólu brzucha często jest kolka, czyli bolesny skurcz jelit. Maluch wtedy płacze, robi się czerwony i gwałtownie zgina nóżki. Najczęstszą przyczyną kolki może być połykanie powietrza podczas jedzenia, w tym wypadku można masować brzuszek dziecka lub robić mu ciepłe okłady.

Ból brzucha z lewej strony na dole

Taki ból może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapalenia jajników u kobiet. Dolegliwości z lewej strony podbrzusza u kobiety mogą być objawem zapalenia przydatków. Ból jest rozlany, ma zmienne natężenie, również w dolnej części pleców. W zależności od nasilenia zapalenia towarzyszą mu gorączka, nudności, wymioty, wzdęcia. W takim przypadku należy skonsultować się z ginekologiem, ponieważ przedłużający się stan zapalny może prowadzić nawet do niepłodności.

Kłujący ból w tej okolicy może być również spowodowany przepukliną pachwinową, dolegliwość nasila się w trakcie nawet najmniejszego wysiłku.

Ból brzucha z prawej strony na dole

Natomiast ból brzucha zlokalizowany w prawym dole biodrowym może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego. Towarzyszy mu brak apetytu, wymioty, gorączka i bolesność przy oderwaniu ręki po ucisku. Jednak podobne objawy występują również przy problemach ginekologicznych bądź kłopotach z układem moczowym.

Ból brzucha na środku - nad pępkiem lub w okolicach pępka

Ból brzucha w tych okolicach to najczęściej kolkowy, przemieszczający się ból, któremu towarzyszą wzdęcia, mdłości i biegunka. Mogą one oznaczać dolegliwości ze strony jelita cienkiego, najczęściej objawy mijają szybko, a łagodzą je odpowiednie zioła i leki. Jeśli jednak bóle jelitowe dokuczają ci często i pojawiają się inne niepokojące symptomy to lepiej skontaktować się z gastrologiem i nie lekceważyć ich. Wśród przyczyn powodujących bóle w okolicach pępka, dominują choroby jelit, takie jak zapalenie żołądka i jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność lub niedokrwienie jelit, czy przepuklina pępkowa.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  2. Jak i do kiedy wypełnić PIT? Wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu
  3. Ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Pensje w branży nie rozpieszczają
  4. Maciej Brzoska: żonaty, prywatnie z żoną, dzieci
  5. Ile zarabia doktor na uczelni? Te zarobki to śmiech przez łzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News