Duże utrudnienia i ograniczenia w podróżowaniu dla wielu Polaków
Kolejne kraje Europy ograniczają możliwość podróżowania z powodu pandemii i nowych wariantów koronawirusa. Na turystów zamknęły się między innymi Francja i Belgia. Jakie obostrzenia obowiązują w innych państwach i na co Polacy musza być gotowi?
Duża część Europy wciąż walczy ze wzmożoną transmisją koronawirusa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych także apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych i przypomina o konieczności odbycia kwarantanny po powrocie do Polski. Turystów czekają poważne komplikacje.
Polacy muszą liczyć się z poważnymi ograniczeniami
Podróżni przybywający do Francji z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii muszą przedstawiać negatywny wynik badania na obecność koronawirusa przeprowadzonego metodą PCR nie wcześniej niż 72 godziny przed rozpoczęciem podróży.
Wymogiem nie zostały objęte dzieci poniżej 11. roku życia, zawodowi kierowcy oraz pracownicy transgraniczni. Oprócz testów należy wypełnić specjalne oświadczenie i zadeklarować brak jakichkolwiek objawów, które mogą być związane z COVID-19 i brak kontaktów z osobami chorymi. Po przyjeździe nie trzeba przechodzić kwarantanny.
Od niedzieli 31 stycznia podróże do Francji z państw spoza EOG i Szwajcarii, a także wyjazdy do tych krajów z Francji są zabronione. W gronie wyjątków znalazły się podróże służbowe, związane z sytuacją rodzinną lub stanem zdrowia, a także podróże z Australii, Tajlandii i Korei Południowej.
Osoby udające się do Wielkiej Brytanii również są zobowiązane do przedstawienia negatywnego wyniku badania na koronawirusa. Podróżni muszą wypełnić przez internet formularz lokalizacyjny zawierający dane osobowe i adres miejsca, w którym planują się zatrzymać. Konieczne jest odbycie dziesięciodniowej kwarantanny. Wyjątkiem jest Anglia, która zezwala na skrócenie okresu izolacji po pięciu dniach, o ile wykonany test wskaże wynik negatywny.
Podróżni z 33 państw uznanych za najbardziej niebezpieczne epidemicznie nie mają wstępu na tereny Zjednoczonego Królestwa. Zakaz nie dotyczy obywateli i rezydentów brytyjskich, który zostali zobowiązani do przebycia dziesięciodniowej kwarantanny w hotelach usytuowanych w okolicach lotnisk. Wycieczki turystyczne są surowo zabronione.
Polacy, którzy wybierają się do Niemiec, muszą zgłosić swój zamiar na specjalnej stronie internetowej. Wyjazd wiąże się także z koniecznością wykonania testu oraz odbycia izolacji. Do Czech z kolei można wjechać tylko w uzasadnionych przypadkach związanych z pracą lub sytuacjami rodzinnymi, po dopełnieniu takich samych formalności, jak w przypadku Niemiec.
Do 31 marca zakazane są wszystkie podróże turystyczne do i z Belgii. Osoby z państw członkowskich Unii Europejskiej mogą wjechać do tego kraju w celach zawodowych lub rodzinnych, po złożeniu deklaracji i przedstawieniu aktualnego wyniku testu na koronawirusa. Polacy wybierający się do Holandii muszą wykonać badanie cztery godziny przed wylotem i odbyć dziesięciodniową kwarantannę.
Osoby z Polski wyjeżdżające do Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Bułgarii i na Maltę muszą przedstawić negatywny wynik testu, a w Austrii obowiązuje kwarantanna. Obywatele naszego kraju nie mogą latać na Cypr i Węgry. Grecja z kolei podlega takim samym zasadom jak wyżej wymienione kraje.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Żona Jacka Kurskiego wybrała imię dla córki. Wiąże się z nim pewna historia
- Zaskoczenie w "Sanatorium miłości". Pierwszy taki przypadek w historii programu
- Andrzej Piaseczny w finale „The Voice Senior” wypowiedział znaczące słowa
Źródło: Radio Zet