Pogrzeb w Brzezinach może kosztować majątek
Pixabay.com carolynabooth
Irmina Jach - 2 Lutego 2021

Brzeziny: Kościół chce ogromnych pieniędzy za pogrzeb

Pogrzeb może kosztować rodzinę zmarłego majątek. Mieszkańcy Brzezin skarżą się na horrendalne stawki ustalone przez kościół. Za miejsce na cmentarzu trzeba zapłacić 10 tys. zł. Wykopanie i wymurowanie grobu oraz koszty ceremonii są niewiele tańsze.

Portal Business Insider doniósł o skandalicznym cenniku za usługi pogrzebowe, który obowiązuje w Brzezinach. Tamtejsi żałobnicy muszą zapłacić 10 tys. zł za miejsce na cmentarzu, 2 tys. zł za wykopanie grobu, 2,4 tys. zł za murowanie grobu i 380 zł za wynajęcie kaplicy.

Pogrzeb w Brzezinach może kosztować majątek

Mieszkańcy miasta utworzyli stronę internetową „Stop cmentarnemu wyzyskowi”, gdzie publikowali zdjęcia paragonów za usługi pogrzebowe. Usługodawcami są kościelni zarządcy miejscowych nekropolii. Brzezinianie wraz z łódzkimi prawnikami tworzą obywatelski projekt ustawy o chowaniu zmarłych.

Wnioskodawcy chcą dyskutować na temat gigantycznych cen za usługi pogrzebowe. Nie wszystkich stać na wydatek rzędu kilkunastu tysięcy. Wszystkie próby negocjacji z przedstawicielami kościoła spełzły na niczym.

Mieszkańcy nie tylko złożyli specjalne podanie do papieża, ale także wystosowali pozew o stosowanie wyzysku. Sprawą nadużywania pozycji monopolisty w usługach cmentarnych w Brzezinach zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Rząd szykuje ogromne zmiany dla zatrudnionych. Chodzi o zwolnienia lekarskieRząd szykuje ogromne zmiany dla zatrudnionych. Chodzi o zwolnienia lekarskieCzytaj dalej

W autorskim projekcie mieszkańcy Brzezin chcą ustalenia maksymalnej wysokości opłat pobieranych przez zarządców cmentarzy, które mają być współmierne z poniesionymi kosztami. Będą postulować także o podniesienie zasiłku pogrzebowego, który obecnie wynosi 4 tys. zł.

Inicjatywa „Stop cmentarnemu bezprawiu” zakłada wywalczenie pozwolenia na trzymanie urny z prochami zmarłego w domu, rozsypania prochów na terenie posiadanej przez zmarłego lub jego rodzinę posiadłości oraz dopuszczenie pochowania urny na terenie własnej posiadłości, jak i poza nią, po uzyskaniu zgody właściciela terenu.

- Ważną kwestią będzie uregulowanie maksymalnej wysokości opłat pobieranych przez zarządców cmentarzy za udostępnienie miejsc pochówku oraz usługi cmentarne. Ceny te powinny odzwierciedlać faktycznie ponoszone koszty za administrowanie cmentarzem, a nie być źródłem nieuzasadnionego zarobku - mówił Wirtualnej Polce Piotr Majewski z kancelarii prawnej „Głogowski & Majewski Adwokaci w Łodzi”.

- Problem jest poważny, o czym świadczą kolejni zgłaszający się do naszej kancelarii mieszańcy Łodzi i Brzezin, którzy w ostatnim czasie organizowali pochówki swoim bliskim. Dodatkową propozycją w ustawie będzie podniesienie zasiłku pogrzebowego, który obecnie wynosi 4000 zł - dodał adwokat.

Obywatelski projekt ustawy, aby został rozpatrzony przez Sejm, wymaga poparcia przez co najmniej 100 tys. osób. Inicjatorzy mają nadzieję, że uda im się uzyskać wymaganą ilość podpisów. Argumentują, że horrendalne stawki za usługi pogrzebowe obowiązują w całej Polsce.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Super Express/Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News