Podatek od wygranej
pixabay.com/un-perfekt
Adrian Sobolewski - 15 Kwietnia 2019

Ile wynosi podatek od wygranej? Musieli go zapłacić wszyscy zwycięzcy Milionerów

Podatek od wygranej może popsuć humor nawet w najszczęśliwszym momencie życia. Czy naprawdę musimy płacić podatek nawet od wygranych pieniędzy? Ile taki podatek wynosi i czy możliwe jest, że zapłacimy więcej, niż wygraliśmy?

Podatek od wygranej to jeden z wielu ustalonych prawnie podatków w Polsce. Nieraz może on popsuć humor wygranemu, gdy okaże się, że przed odebraniem swojej nagrody jest zmuszony zapłacić pieniądze za coś, co miał otrzymać za darmo. Jak działa taki podatek, kto nie musi go płacić i ile wynosi jego stawka? Odpowiadamy na te pytania!

Podatek od wygranej - ile wynosi?

W Polsce, jak w wielu innych krajach, organizowanych jest bardzo wiele konkursów z nagrodami, loterii i teleturniejów. Wszystkie osoby, którym udało się zdobyć w nich jakieś nagrody, łączy wspólny mianownik - musieli oni zapłacić podatek od wygranej. Na szczęście nie są to skomplikowane obliczenia, ponieważ podatek od wygranej zawsze wynosi tyle samo. W każdym przypadku stawka podatku wynosi 10% wartości wygranej. Dlatego jeśli uda nam się zdobyć główną nagrodę w Milionerach, otrzymamy "tylko" 900 tysięcy złotych - 100 tysięcy pójdzie na poczet podatku.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku nagród rzeczowych. W tym przypadku to organizator konkursu będzie musiał określić wartość nagrody rzeczowej i od tej wartości zapłacimy 10% podatku.

Podatek od wygranej w Milionerach i Lotto - czy zawsze zapłacimy?

Nieraz zdarza się, że przechodzimy obok kiosku, kupujemy zdrapkę i wygrywamy 5 zł. Najniższy próg gwarantowany w Milionerach to 500 zł. Czy od takich kwot też będziemy musieli zapłacić podatek? Okazuje się, że istnieją dwa progi do których wygrane są zwolnione z podatku. Pierwszy z nich to 2280 zł i dotyczy wszystkich losowych gier liczbowych, których sztandarowym przykładem jest Lotto. Dopiero od tej kwoty będziemy musieli oddać 10% naszej wygranej fiskusowi. Drugi próg jest niższy i wynosi 760 zł. Ta kwota dotyczy konkursów o określonej tematyce: naukowych, dziennikarskich, kulturowych, sportowych i artystycznych.

Jak zapłacić podatek od wygranej?

Opłacanie podatków to często zmora każdego wypełniającego PIT. Na szczęście w przypadku podatków od wygranej jest to często procedura bezbolesna, ponieważ obowiązek ten leży po stronie organizatora konkursu. Dlatego w przypadku nagród pieniężnych najczęściej otrzymamy po prostu kwotę z której od razu odjęty zostanie podatek.

Inaczej wygląda sytuacja z nagrodami rzeczowymi. Od nich również będziemy musieli zapłacić podatek, dlatego organizatorzy często wymagają, aby przed odebraniem nagrody, laureat zapłacił określoną kwotę. Może to być bardzo problematyczne, gdyż często trudno zorganizować kwotę potrzebną do opłacenia, na przykład, luksusowego samochodu, który wygraliśmy na loterii. Na szczęście, aby uniknąć takich sytuacji, coraz częściej do nagród rzeczowych organizatorzy dołączają małą nagrodę pieniężną, której zadaniem jest pokrycie kwoty podatku od nagrody.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jak płacić zbliżeniowo telefonem? To banalnie proste
  2. Ile potrzeba lat pracy do emerytury? Jak się to oblicza?
  3. Ekwiwalent za urlop 2019: ile wynosi, jak go obliczyć?
  4. Dzień Scrabble - kiedy swój dzień ma najpopularniejsza gra na świecie?
  5. Wiemy co kupić w prezencie komunijnym chłopcu. Jakie są trendy w tym roku?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News