Jak płacić telefonem
pexels.com/Katrien Grevendonck
Adrian Sobolewski - 12 Kwietnia 2019

Jak płacić zbliżeniowo telefonem? To banalnie proste

Jak płacić telefonem? W dzisiejszych czasach coraz łatwiej zapomnieć portfela, ale nikt nie rusza się z domu bez telefonu w kieszeni. Czy możemy w takim razie używać go zamiast karty płatniczej i gotówki? Zanurzamy się w otchłań płatności mobilnych i powracamy z odpowiedziami!

Jak płacić telefonem i skończyć z wypchanym portfelem w torebce lub tylnej kieszeni spodni? Czy możemy zostawić w domu wszystko i wyjść z samym telefonem w kieszeni? Już teraz smartfon zastępuje nam wiele rzeczy, od komputera przez kalkulator - czy do tej listy możemy dodać też portfel i gotówkę?

Jak płacić telefonem?

Przy dzisiejszym rozwoju technologii, płatności telefonem stały się banalnie proste. Jednak nawet mimo tej prostoty, jeżeli po prostu podejdziemy do terminala i przyłożymy do niego telefon, nic się nie stanie. Aby skorzystać z możliwości płacenia telefonem, musimy wybrać jeden z trzech głównych sposobów płatności. Oto one:

  • Płatność połączoną kartą płatniczą - do tego używamy aplikacji typu AndroidPay czy ApplePay
  • Płatność za pomocą aplikacji bankowej - niektóre banki oferują płatności zbliżeniowe bezpośrednio z konta, bez konieczności podłączenia karty płatniczej
  • Płatność za pomocą kodu BLIK - możemy też zapłacić wpisując w terminalu krótkoterminowy kod BLIK otrzymywany w aplikacji naszego banku

Płatności zbliżeniowe - jak płacić zbliżeniowo telefonem?

Dwie pierwsze wymienione metody płatności są tzw. metodami zbliżeniowymi. Do obu z nich potrzebna nam będzie dedykowana aplikacja i telefon z modułem NFC. Jak w takim razie używać tych metod?

  • Płatność zbliżeniowa połączoną kartą płatniczą - aby zapłacić w ten sposób musimy ściągnąć aplikację Android Pay/Apple Pay, zależnie od systemu operacyjnego naszego telefonu. Następnie wystarczy wpisać w aplikacji numer naszej karty i resztę wymaganych informacji i od razu można zacząć używać. W tym przypadku nasz telefon zachowuje się tak, jak karta płatnicza - zbliżamy go do terminala i gotowe!
  • Płatność zbliżeniowa z aplikacji bankowej - niektóre aplikacje bankowe oferują metodę płatności bez konieczności używania karty płatniczej. W tym celu musimy zalogować się w telefonie na nasze konto bankowe i zarejestrować telefon do płatności. Po rejestracji będziemy mogli użyć go tak, jak zwykłej karty płatniczej postępując według instrukcji w aplikacji.

Co, jeśli mój telefon nie ma NFC?

Jak płacić telefonem, który nie ma modułu NFC? Czy jest to w ogóle możliwe, czy w takim wypadku jest się skazanym na kartę płatniczą lub gotówkę? Na szczęście w takich przypadkach istnieją jeszcze kody BLIK, czyli krótkoterminowe kody generowane w aplikacji mobilnej naszego banku. Po wygenerowaniu takiego kodu wystarczy wpisać go w terminalu, po uprzednim poinformowaniu kasjera. Następnie będziemy musieli potwierdzić płatność w telefonie za pomocą kodu PIN. Bo tym zabezpieczeniu wszystko będzie gotowe i gotówka bez problemu zmieni właściciela!

Czy płatności telefonem są bezpieczne?

Nowe możliwości transferu gotówki zawsze budzą niepewność w użytkownikach. Jednak w przypadku płatności telefonem nie ma się czego obawiać. Każda transakcja jest kodowana, a dane naszej karty płatniczej są przechowywane na szyfrowanych serwerach. Jeśli chodzi o kody BLIK - są one ważne tylko kilkadziesiąt sekund, działają jednorazowo i wymagają potwierdzenia kodem PIN. Dlatego nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo naszych ciężko zarobionych pieniędzy!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy jest Dzień Lotnictwa Wojskowego? Piloci wojskowi też mają swoje święto!
  2. Ekwiwalent za urlop 2019: ile wynosi, jak go obliczyć?
  3. Ile potrzeba lat pracy do emerytury? Jak się to oblicza?
  4. Urlop okolicznościowy - z jakiej okazji można go wziąć?
  5. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News