Pierwszy dzień wiosny tradycje
pixabay.com/Couleur
Wiadomości Pikio - 19 Marca 2019

Tradycje na pierwszy dzień wiosny. Jak obchodzono go dawniej?

Pierwszy dzień wiosny - tradycje i obrzędy, które nieodłącznie związane są z tym świętem. Jak wyglądają obchody tego dnia nie tylko w Polsce, ale także w różnych zakątkach świata? Jak obchodzono go dawniej? I czy tradycje przetrwały przez lata?

Pierwszy dzień wiosny: tradycje i obyczaje związane z tą datą. Przez wielu wyczekiwany jest od początku jesieni. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej, w tym roku jest to 20 marca, jednak data kalendarzowej wiosny utarła się w świadomości ludzi jako 21 marca i to wtedy świętujemy jej nadejście.

Nadchodząca pora roku charakteryzuje się tym, że dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, ponadto z każdą kolejną dobą dzień wydaje się dłuższy, a noc krótsza i tak, aż do przesilenia letniego.

Pierwszy dzień wiosny - tradycje w Polsce i za granicą

Jak wita się wiosnę w różnych zakątkach świata? W Polsce pierwszy dzień wiosny jest ściśle związany z topieniem Marzanny. Choć powoli zwyczaj ten zanika, w Polsce istnieje od XVI wieku. Postać ta odnosi się do słowiańskiej bogini symbolizującej zimę i śmierć. Niegdyś wykonywano ją ze słomy oraz płótna i przyozdabiano barwnymi wstążkami. Tak przygotowaną kukłę noszono po wiosce i podtapiano w napotkanych zbiornikach wodnych, wieczorem podpalano i wrzucano do wody, by na dobre przegonić ostatki zimy.

Zupełnie zapomnianym zwyczajem jest Gaik, czyli obchód dziewcząt i chłopców, którzy wyposażeni we wstążki, kwiaty, błyskotki oraz gałązki sosny chodzili po okolicznych domostwach. Kolejną zapomnianą, a raczej przesuniętą tradycją jest Śmigus-Dyngus, tradycja, która w obrządku słowiańskim przypadała właśnie na 21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny. Lubianym i nadal praktykowanym przez uczniów obyczajem jest Dzień Wagarowicza, kiedy to młodzież pozwala sobie na opuszczenie zajęć i spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

Na terenie obecnej Rosji, Białorusi i Ukrainy w dawnych czasach obchodzona była Maslenica - czyli tygodniowe święto związane z pożegnaniem zimy, jednak ten zwyczaj powoli zanika również tam. W dawnych czasach był to czas zabaw i jedzenia blin, jako symbolu słońca i wyraz wdzięczności za dar życia.

W Japonii to niezwykle ważny czas dla wszystkich mieszkańców. Ściśle powiązany jest z tym proces obserwowania kwitnących kwiatów wiśni, który jest bardzo charakterystyczny dla tego kraju. Kwitnienie nawiązuje do piękna oraz ulotności ludzkiego życia. Naród ten przez wieki wypracował umiejętność precyzyjnego przewidywania konkretnego dnia kwitnienia tego niezwykłego owocu.

W Hiszpanii natomiast wraz z nadejściem wiosny celebrowane jest także święto ognia. Na placach zbierają się mieszkańcy i razem świętują, prezentowane są również pokazy fajerwerków. Hiszpanie budują ogromne kukły przedstawiające różne postacie, by w ostatni dzień święta spalić je, na znak oczyszczenia ziemi z zimy.

Pierwszy dzień wiosny na wesoło - piosenki i zabawy. Jaki strój na powitanie wiosny?

W tym dniu w wielu przedszkolach i szkołach obywają się różnego rodzaju zabawy i aktywności na świeżym powietrzu, które mają za zadanie powitać wiosnę, ale też odwieść młodzież od pomysłów uciekania z lekcji. Szkoły zostają odświętnie i wiosennie przybrane, czasami również dzieci proszone są o ubranie się w żywe, kwieciste, kolorowe ubrania, by przywołać wiosnę i odgonić zimę.

W wielu szkołach w pierwszy dzień wiosny, a tym samym w Dzień Wagarowicza, organizowane są specjalne atrakcje, po to, by uczniowie chętniej przyszli do szkoły, niż decydowali się na wagary. Gry, zabawy, konkursy, wycieczki zastępują wtedy zwyczajne lekcje, śpiewane są również piosenki na powitanie wiosny, poniżej znajduje się przykład jednej z nich:

Jeszcze czasem zrobi się chłodno
Jeszcze słońce słabo przygrzewa
Jeszcze śnieżek słabo poprószy
Jeszcze mało liści na drzewach

Ale to już dzień wiosny pierwszy
Ćwierka ptaszek, wiatr wyśpiewuje
Jeśli będziesz bardzo uważny
Oddech wiosny pewnie poczujesz

Nie zapada wieczór tak wcześnie
Trawki znów ochoczo wytrysły
Psy i kotki poweselały
Dzieci mają nowe pomysły

Ale to już dzień wiosny pierwszy
Ćwierka ptaszek, wiatr wyśpiewuje
Jeśli będziesz bardzo uważny
Oddech wiosny pewnie poczujesz.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  2. Pierwszy dzień wiosny - czego życzyć najbliższym w tym dniu?
  3. Kiedy zmiana czasu na letni? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki?
  4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  5. Kiedy jest Dzień Wagarowicza 2019? Czy w tym dniu trzeba iść do szkoły?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News