Ile zarabiają nauczyciele?
Pixabay.com Photo Mix
Irmina Jach - 11 Lutego 2021

Wydało się ile zarabiają nauczyciele. Niespodziewane kwoty

Nauczyciele niedawno otrzymali podwyżki pensji. Od tej pory minimalne wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego to 4046 zł brutto miesięcznie. Osoby o mniejszym stażu mogą liczyć na zdecydowanie mniejsze pieniądze. Wiemy, ile zarabiają pedagodzy.

We wrześniu ubiegłego roku nauczyciele otrzymali długo wyczekiwane podwyżki wynagrodzeń. Pedagodzy dostali o 6 procent więcej pieniędzy niż dotychczas. Jak donosi portal Business Insider, wielu przedstawicieli tego zawodu wciąż utrzymuje się jednak przede wszystkim z dodatków.

Ile zarabiają nauczyciele?

Wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w publicznych placówkach oświatowych zostały uwzględnione w ustawie nazywanej potocznie Kartą Nauczyciela. Z definicji wynika, że na pensję pedagoga składają się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, a także nagrody i inne świadczenia.

Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego członków grona pedagogicznego określa rozporządzenie ministra edukacji narodowej. Od 1 września 2020 roku nauczyciele stażyści zarabiają 2949 zł, nauczyciele kontaktowi - 3034 zł, nauczyciele mianowani - 3445 zł, a nauczyciele dyplomowani - 4046 zł.

Kwoty, które pracownicy otrzymują „na rękę” są zdecydowanie mniejsze. Przytoczone sumy przysługują osobom z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym, czyli około 96 procentom kadry nauczycielskiej w Polsce.

Nieoficjalnie: kolejni uczniowie wrócą do zajęć stacjonarnych. Wiemy kto i kiedyNieoficjalnie: kolejni uczniowie wrócą do zajęć stacjonarnych. Wiemy kto i kiedyCzytaj dalej

Nauczyciele, którzy nie mogą pochwalić się przygotowaniem pedagogicznym lub tytułem magistra, otrzymują znacznie mniej. Na wysokie wynagrodzenia nie mogą liczyć także absolwenci kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych.

Karta Nauczyciela daje organowi prowadzącemu szkołę możliwość indywidualnego ustalania stawek dodatków. Można je otrzymać między innymi za wysługę lat, motywację do pracy, pełnioną funkcję i za warunki pracy.

Warunki obliczania i wypłacania pensji za godziny ponadwymiarowe i zastępstw doraźnych oraz wysokość nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy również leżą w gestii samorządów. Co ciekawe, nauczycielom przysługuje trzynasta pensja.

Karta Nauczyciela określa też ogólnie, jak wyglądają średnie wynagrodzenia nauczycieli, w zależności od ich stopnia awansu zawodowego. Średnie wynagrodzenie ustalane jest z kolei na podstawie kwoty bazowej, która jest zapisywana w ustawie o budżecie państwa.

Od jesieni ubiegłego roku suma ta wzrosła do 3537,80 zł/brutto. Składają się na nią wynagrodzenie zasadnicze, dodatki i nagrody. Uważacie, że nauczyciele zarabiają zbyt dużo, wystarczająco, czy zbyt mało w stosunku do obowiązków, które wykonują?

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Business Insider

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News