obostrzenia
Pikio.pl
Artur Łokietek - 1 Lutego 2021

Minister zdrowia zapowiedział otwarcie sklepów w galeriach handlowych

Od dzisiaj, tj. 1 lutego 2021 roku, wchodzą w życie nowe, zmienione obostrzenia. Część z dotychczasowych ograniczeń zostaje wycofana. Jedną z najważniejszych zmian z pewnością jest otwarcie sklepów w galeriach handlowych.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał zmiany w obostrzeniach, które wejdą w życie od dnia 1 lutego 2021 roku. Wiemy już, co się zmieniło, a co wciąż pozostaje w mocy.

Sama sytuacja epidemiologiczna w kraju, zdaniem przedstawiciela resortu zdrowia, jest ustabilizowana. Zaledwie przed paroma dniami Niedzielski wskazywał na poprawiającą się sytuację w Polsce. Niestety, część innych państw europejskich stanęła przed perspektywą kolejnej fali zachorowań.

Rząd zadecydował o wycofaniu i zmianie części dotychczasowych obostrzeń. Należy jednak pamiętać, że wiele z nich wciąż utrzymywana jest w mocy co najmniej do 14 lutego.

- W pewnym sensie mamy do czynienia z kontynuacją zasady odpowiedzialności do 14 lutego– wspomniał na konferencji minister zdrowia.

1 lutego 2021 roku w życie wchodzą trzy kluczowe zmiany, jednak wiele wciąż pozostaje w mocy. Do 14 lutego wciąż będą zamknięte hotele, siłownie, restauracje i utrzymany zostaje obowiązek nauki zdalnej dla klas 4 – 8 szkół podstawowych, jak i dla wszystkich klas szkół średnich oraz studentów na uczelniach wyższych.

Dostaną nawet 1500 złotych miesięcznie przez określony czas. Dotyczy mieszkańców polskiego miastaDostaną nawet 1500 złotych miesięcznie przez określony czas. Dotyczy mieszkańców polskiego miastaCzytaj dalej

Zmiany w obostrzeniach od dzisiaj

Z pewnością jedną z najważniejszych zmian w obostrzeniach jest otwarcie sklepów w galeriach handlowych. Aby te jednak mogły działać, niezbędne jest stosowanie się do wymaganych zasad sanitarnych i dbanie o bezpieczeństwo.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował już wcześniej, że rząd skłania się ku wycofaniu godzin dla seniorów. Spora część społeczeństwa, jak i specjalistów uważa, że ich wprowadzenie wcale wiele nie daje. W końcu starsze osoby i tak często wybierają się do sklepów w godzinach niepokrywających się z godzinami dla seniorów.

Zdecydowano, że zakupy ze stosowaniem się do reżimu sanitarnego są bezpieczne. Zgodnie z tym, od 1 lutego godziny dla seniorów przestają oficjalnie obowiązywać. Każdy chętny będzie mógł dzięki temu wybrać się sklepu w godzinach 10 – 12. Kluczowe jest oczywiście zachowywanie dystansu i noszenie maseczek.

Ostatnią ważną zmianą jest otwarcie galerii sztuki i muzeów. Tutaj także wymagane jest stosowanie się do nowych zasad bezpieczeństwa. Te, oprócz zakładania maseczek i mycia rąk, obejmują maksymalną liczbę gości przybytku w liczbie 1 osoby na 15 m kw. całkowitej powierzchni.

A co z kinami i bibliotekami?

- Pozostałe instytucje kultury, takie jak teatry, filharmonie, opery, kina, domy kultury, ogniska muzyczne i biblioteki mogą niezmiennie prowadzić działania związane z przygotowaniem wydarzeń artystycznych (w tym próby i ćwiczenia), dokonywać nagrań oraz realizować aktywności z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość bez udziału publiczności – poinformował resort kultury. Nie wiemy więc kiedy kina i im podobne placówki zostaną otwarte dla odwiedzających.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News