pieniądze banknoty
Pixabay
Artur Łokietek - 1 Lutego 2021

Część mieszkańców Wrocławia może liczyć na spore dofinansowania do czynszu

Część mieszkańców Wrocławia z pewnością entuzjastycznie przyjmie nowe pomysły miasta. Wynajmujący mogą liczyć na spore dofinansowania, nawet do 75 proc. miesięcznych opłat za czynsz. Wskazujemy, jakie wymogi trzeba spełnić, aby starać się o dopłatę.

Nie da się ukryć, że w czasie pandemii koronawirusa wiele osób znalazło się w patowej sytuacji. To szczególnie dotkliwy okres dla wielu rodzin, które nie posiadają lokum na własność i zdecydowały się je wynajmować.

W końcu przez swego rodzaju kryzys spowodowany pandemią dużo osób mogło stracić pracę, przez co wiele rodzinnych budżetów musiało zostać nadszarpniętych. Ceny mieszkań w dużych polskich miastach wciąż potrafią być niezwykle wysokie. Tym bardziej cieszy najnowsza inicjatywa miasta Wrocław.

Pojawiły się nowe świadczenia dla osób wynajmujących bądź podnajmujących mieszkania. Dofinansowanie należy się najemcom TBS-ów, Wrocławskich Mieszkań oraz Zarządu Zasobu Komunalnego.

Kwoty, którymi miasto chce ratować rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji, mogą zrobić całkiem niezłe wrażenie. Nowy dodatek czynszowy i mieszkaniowy może stanowić nawet 75 procent miesięcznej opłaty za mieszkanie, o ile jednak kwota ta zmieści się w maksymalnej granicy 1,5 tys. złotych.

Anna Mucha przeznaczyła na WOŚP szczękę. Internauci zniesmaczeniAnna Mucha przeznaczyła na WOŚP szczękę. Internauci zniesmaczeniCzytaj dalej

Kto może liczyć na nowe świadczenie?

Na datek, który urzędnicy przyznają na okres sześciu miesięcy, mogą liczyć najemcy spełniający określone kryteria. Przede wszystkim trzeba wynajmować lub podejmować dane lokum co najmniej od 14 marca 2020 roku. Musimy także kwalifikować się do datku mieszkaniowego od wrocławskiego MOPSu.

Najemcy muszą także wykazać, że średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o dofinansowanie jest co najmniej o 25 proc. niższy, niż średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego najemcy osiągnięty w 2019 r.

Przed złożeniem wniosku dotyczącego nowej formy pomocy najemcy nie mogli także pobierać dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu. Do tego wszystkiego musimy także spełniać kryterium powierzchni mieszkania.

Maksymalna wielkość lokalu, w którym rezydujemy to (w zależności od liczby osób):

  • dla 1 osoby - 45,5 m.kw.
  • dla 2 osób - 52 m.kw.
  • dla 3 osób - 58,5 m.kw.
  • dla 4 osób - 71,5 m.kw.
  • dla 5 osób - 84,5 m.kw.
  • dla 6 osób- 91 m.kw.

Jeżeli spełniamy powyższe kryteria, należy kierować się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Hubskiej 30-32 we Wrocławiu. Na parterze znajdziemy Biuro Obsługi Klienta Działu Wsparcia Mieszkańców, do którego powinniśmy kierować nasze wnioski. Jeżeli interesuje Was więcej informacji, należy dzwonić na numery (71) 78 22 346 lub (71) 78 22 348.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: WP, Facebook

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News