Niedziela Laetare 2019 4. niedziela Wielkiego Postu
youtube.com/Archidiecezja Łódzka
Wiadomości Pikio - 26 Marca 2019

Kiedy jest niedziela Laetare 2019? 4. niedziela Wielkiego Postu jest szczególna

Niedziela Laetare 2019 - kiedy wypada czwarta niedziela Wielkiego Postu? Co ona oznacza? Wraz z nią rozpoczyna się druga połowa Wielkiego Postu. Połowa trudu i umartwiania się minęła, teraz czas do Wielkanocy jest coraz krótszy.

Niedziela Laetare 2019. IV niedziela Wielkiego Postu. Co znaczy dla katolików?

Niedziela Laetare 2019 - w średniowieczu nazywana była niedzielą róż, ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami róży. Ojciec święty poświęcał w tę niedzielę złotą różę, którą ofiarowywał osobie zasłużonej dla Kościoła. Takie róże papieskie dostępne są także w Polsce, między innymi Jan Paweł II ofiarował złotą różę Matce Boskiej Częstochowskiej. W 2006 roku Papież Benedykt XVI uhonorował różą Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau - to jedyna papieska róża koloru czarnego.

Niedzielą Laetare jest swoistym wyjątkiem od atmosfery Wielkiego Postu. Jest to jego czwarta niedziela. Nazywana jest również niedzielą matczyną. Łacińska nazwa pochodzi od słów antyfony na wejście tej mszy:

Laetare, Ierusalem: et conventum facite,
omnes qui diligitis eam:
gaudete cum laetitia, qui in tristitia fuistis:
ut exsultetis, et satiemini ab uberibus consolationis vestrae.

Raduj się, Jerozolimo,
zbierzcie się wszyscy, którzy ją kochacie.
Cieszcie się, wy, którzy byliście smutni,
weselcie się i nasycajcie u źródła waszej pociechy.

Zwykle nie mamy okazji jej usłyszeć, gdyż zastępują ją śpiewy na wejście, ale jeśli zajrzymy do tekstów liturgicznych, to tam ją znajdziemy. Wraz z tą niedzielą rozpoczyna się druga połowa Wielkiego Postu. Połowa trudu i umartwienia wielkopostnego mija, szybko zbliża się Wielkanoc z obfitością łask. W tym roku niedziela Laetare wypada 31 marca, czyli już pod koniec tego tygodnia.

Jest to niedziela radosna, wierni radują się, że do Wielkanocy zostało już tak niewiele czasu. Niedziela ta jest szczególna z jeszcze jednego powodu. W tym dniu kolor szat przywdziewanych przez kapłanów podczas mszy jest różowy. To niezwykle specyficzne, ponieważ przez cały Wielki Post kolorem szat liturgicznych jest fiolet.

Niedziela Gaudete i Laetare, czyli 3. niedziela Adwentu i 4. niedziela Wielkiego Postu

Podobnie, jak w przypadku Wielkiego Postu, także w Adwencie jest taka szczególna niedziela, która oznacza nieuchronne przybliżanie się wielkiego święta. III niedziela Adwentu w Kościele katolickim nazywana jest Niedzielą Gaudete, czyli niedzielą radości. Jest to, obok 4. niedzieli Wielkiego Postu, jeden z dwóch dni w roku, kiedy kapłan może sprawować liturgię w szatach koloru różowego, który wyraża przewagę światła nad ciemnością i nadejście Bożego Narodzenia.

Nazwa tej niedzieli pochodzi od słów antyfony na wejście: „Gaudete in Domino”, czyli „Radujcie się zawsze w Panu”. Teksty liturgii tej niedzieli przepełnione są radością z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i z odkupienia, jakie przynosi. Tradycja świętowania Niedzieli Gaudete wyrosła w czasach, gdy Adwent miał typowo postny charakter. Wtedy akcentowano w ten sposób przerwę w poście, był to jedyny radosny akcent Adwentu.

IV niedziela Wielkiego Postu jest nazywana Niedzielą Laetare, czyli także niedzielą radości. Jest ona półmetkiem Wielkiego Postu, wszystkie śpiewy, czytania mszalne i modlitwy liturgiczne są tego dnia przepełnione radością. Ta niedziela jest zapowiedzią tego, co stanie się w niedzielę zmartwychwstania.

Radość w Wielkim Poście nie wypływa z faktu, że kończy się okres pokuty, lecz w połowie tego okresu Kościół chce nam przypomnieć, że mimo doświadczanych trudności mamy się radować z nadchodzącej Wielkanocy. Wyrazem tego jest również różowy kolor szat liturgicznych, który w tym dniu zastępuje kolor fioletowy, zwyczajowo stosowany w Wielkim Poście.

IV niedziela Wielkiego Postu rok A, B i C

Wszystkie czytania z księgi liturgicznej używanej w Kościele katolickim są podzielone na cykle, czytania w dni powszechne podzielone są na cykl dwuletni, czyli I i II, natomiast czytania niedzielne podzielone są na cykl trzyletni, czyli A, B i C. Odpowiednia litera określa rok liturgiczny, rozpoczynający się w pierwszą niedzielę Adwentu. Czytania w ramach poszczególnych cykli zdeterminowane są przez Ewangelię, w roku A przeważają fragmenty z Ewangelii Mateusza, w roku B - Ewangelii Marka, roku C - Ewangelii Łukasza.

Obecnie jesteśmy w cyklu C, więc na mszy możemy spodziewać się czytania z Ewangelii wg św. Łukasza. 31 marca będziemy mogli w Kościele wysłuchać przypowieści o synu marnotrawnym, która znajduje się w 15. rozdziale Ewangelii według św. Łukasza.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Dziś zaczyna się Wielki Post. Kogo obowiązuje post ścisły w Środę Popielcową?
  2. Kiedy jest Popielec 2019? Ten dzień nadejdzie już niebawem
  3. Jakie tradycje i symbole ma Wielki Post? Zwyczaje wielkopostne w Polsce
  4. Kiedy jest Wielki Post 2019? Daty rozpoczęcia i końca Wielkiego Postu
  5. Postanowienia wielkopostne 2019. Jak katolicy przygotowują się do Wielkanocy?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News