Postanowienia na Wielki Post - jak w nich wytrwać?
pixabay.com/jclk8888
Wiadomości Pikio - 5 Marca 2019

Postanowienia wielkopostne 2019. Jak katolicy przygotowują się do Wielkanocy?

Postanowienia na Wielki Post, który rozpoczyna się już jutro. Warto przygotować się, by przeżyć ten czas najlepiej jak się da, a przy okazji wyciągnąć jakieś nauki dla siebie i udoskonalić swój charakter.

Postanowienia na Wielki Post. Jak je wybrać i jak w nich wytrwać? Według nauk Kościoła Katolickiego jest to tradycyjnie czterdziestodniowy okres pokuty i nawrócenia, a więc świetna okazja do rozwoju duchowego oraz pracy nad swoim charakterem i silną wolą.

Wielki Post 2019. Wielki Post - informacje: kiedy kończy się Wielki Post, ile trwa?

W chrześcijaństwie Wielki Post jest czasem pokuty, który przygotowuje do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan Świąt Wielkanocnych. W tym roku będzie on trwał od środy 6 marca do czwartku 18 kwietnia. Wielki Post zaczyna się w Środę Popielcową, kiedy to posypujemy głowy popiołem. Trwa do Wielkiego Czwartku, ponieważ w Wielki Piątek i Wielką Sobotę obchodzony jest już Post Paschalny.

Jest to czas pokuty i nawrócenia, podczas którego zalecany jest post, modlitwa i jałmużna. W tym czasie również wygląd kościoła się zmienia, z ołtarza znikają kwiaty, a nastrój pokuty podkreśla skromniejszy wystrój świątyni.

To czas pokuty i nawrócenia, przygotowujący wiernych do godnego przeżycia pamiątki męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, czyli Wwiąt Wielkanocnych. Wielki Post trwa 40 dni i w związku z tym jest nazywany również Czterdziestnicą. Odnosi się do czterdziestodniowego postu Jezusa, który na pustyni przygotowywał się do misji zbawienia świata. 40 dni to także czas trwania potopu, przebywania Mojżesza na górze Synaj czy wędrówki proroka Eliasza przez pustynię. Post dla wierzących katolików zaczyna się już w tym tygodniu.

Wielki Post - postanowienia. Czego nie wolno w Wielki Post?

Już podczas jutrzejszej liturgii w kościele nastąpi symboliczne posypanie głowy popiołem, na znak pokuty i przypomnienia naszej śmiertelności. Tą uroczystością rozpoczyna się Wielki Post, który jest doskonałą okazją, aby rozpocząć postanowienia, tak zwane postanowienia wielkopostne, które możemy podzielić na dwie kategorie: duchowe i samodoskonalące.

Duchowe postanowienia mogą dotyczyć na przykład codziennej lektury Pisma Świętego podczas trwania Wielkiego Postu, czy regularnego rachunku sumienia. Może to być też codzienna modlitwa w konkretnej intencji. Do wyrzeczeń, które mają rozwinąć naszą silną wolę i doskonalić nasz charakter, które nie są bezpośrednio związane z duchowością, należą postanowienia dotyczące niespożywania konkretnych pokarmów: słodyczy, mięsa lub produktów zbożowych, niekorzystania z portali społecznościowych lub ich ograniczenie do minimum. Dobrymi postanowieniami wielkopostnymi może być bezinteresowna pomoc lub zacieśnianie relacji rodzinnych.

Do najpopularniejszych należą postanowienia dotyczące rezygnacji z alkoholu lub słodyczy, zdrowego stylu życia, ale również decyzja o pilnowaniu swojego słownictwa i nieprzeklinaniu.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ostatki 2019: Kiedy są ostatki, co to są ostatki? Jak się je świętuje?
  2. Karnawał w Rio 2019. Już niebawem najwspanialsza impreza świata
  3. Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada najprzyjemniejsze święto w roku?
  4. Czy tłusty czwartek może być w marcu? Kiedy wypada to święto?
  5. Żołnierze wyklęci: kto to? Kiedy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News