Najdroższa kawa
Publicdomainpictures.net/George Hodan
Wiadomości Pikio - 27 Maja 2019

Ile kosztuje najdroższa kawa świata? Ceny są absurdalne

Najdroższa kawa świata to nadal indonezyjska Luwak? Okazuje się, że już nie. Kawa uznawana jest za napój bogów, głównie przez swoje pobudzające działanie, jednak posiada też wiele cennych minerałów. Są gatunki kawy, które na tle innych wyróżniają się smakiem i sposobem pozyskiwania, ze względu na swoją wyjątkowość ich cena wprawia w osłupienie przeciętnego kawosza. Jakie jest pierwsze miejsce na liście najdroższych kaw świata?

Najdroższa kawa na Świecie to Kopi Luwak? Nic bardziej mylnego. Choć wielu z nas nadal myśli, że najdroższy czarny napój bogów to pochodzący z indonezyjskich wysp (Jawa, Sumatra, Celebes) oraz Filipin i Wietnamu dosyć kontrowersyjny gatunek kawy Kopi Luwak, to w 2012 roku został on zdetronizowany. Smak kawy uzależniony jest od gatunku, sposobu zbioru jej ziaren oraz warunków klimatycznych, których są uprawiane. Kawa Luwak charakteryzuje się brakiem goryczki i łagodnym aromatem.

Choć można by uznać ją za używkę, kawa ma również właściwości zdrowotne. Jeśli jest spożywana w ograniczonych ilościach, nie powinniśmy mieść wyrzutów sumienia po jej wypiciu. Oprócz pobudzającej kofeiny, kawa to źródło antyoksydantów, soli wiążących wapń, potasu, fosforu, cynku, żelaza i magnezu. Jest również bogata w witaminy grupy B oraz kwasy: mlekowy, mrówkowy, octowy, glikolowy. Kawa jest także źródłem kwasów tłuszczowych, węglowodanów oraz błonnika. Z powodu tych cennych składników, napój z ziaren kawy działa bardzo korzystnie na nasz organizm. Opóźnia proces starzenia się skóry, wspomaga odchudzanie. Poprawia koncentrację, pamięć oraz zmniejsza ryzyko rozwoju Alzheimera i Parkinsona. Wykazuje także działanie przeciwnowotworowe.

Dieta ketogeniczna. Zdjęcia posiłkówDieta ketogeniczna zdobywa coraz więcej zwolenników. Jakie daje efekty?Czytaj dalej

Najdroższa kawa świata

Choć Kopi Luwak nie jest już królem w tej dziedzinie, to nie można odebrać jej wieloletniego sukcesu. Ta pozyskiwana w południowo-wschodniej Azji kawa wciąż cieszy się dużą popularnością. Jej ziarna pozyskiwane są z odchodów łaskuna muzanga, znanego również jako cyweta. Te drapieżniki z rodziny łaszowatych upodobały sobie wędrówki po kawowcach i bardzo chętnie zjadają jego owoce. Podczas trawienia, rozkładowi ulega jedynie miąższ owocu, jego ziarna zostają nienaruszone. Roczne zbiory tych ekskluzywnych ziaren wynoszą w górnej granicy ok. 400-500 kg. Kilogram kawy Luwak kosztuje około 2,5 tysiąca zł.

Najdroższa kawa świata prosto z odchodów

Jaka kawa mogła zdetronizować cenionego od lat Kopi Luwaka? Black Ivory Coffee, pozyskiwana jest w sposób podobny do Luwaka. Black Ivory jest jednak dużo droższa oraz jej roczne zbiory są 6-8 razy mniejsze. Pomysłodawcą tego gatunku jest kanadyjski biznesmen z Tajlandii, Blake Dinkin. Postanowił on nakarmić słonia wyselekcjonowanymi ziarnami Thai Arabica, celem było przepuszczenie ziaren przez układ pokarmowy zwierzęcia. Ziarna poddane działaniu enzymów trawiennych w żołądku słonia, pozbawiane są goryczki i zyskują niepowtarzalny, łagodny smak. Gdy kawa jest wydalana przez tego wielkiego ssaka, pracownicy dokładnie usuwają kawę z odchodów, ziano po ziarnie.

Produkcja jest bardzo mało wydajna, żeby uzyskać 1 kg, słoń musi przetrawić 33 kg surowych owoców kawowca, a nie zawsze ma ochotę je jeść. Proces trawienia u słonia trwa od 15 do 30 godzin. Z powodu tej skomplikowanej fizjologii ssaka cały roczny zbiór tej kawy potrafi wynieść tylko ok. 50 kg. Jak zapewnia właściciel, słonie są pod opieką fundacji Golden Triangle Asian Elephant, lekarzy weterynarii oraz zespołu wyszkolonych opiekunów. Utrzymanie jednego zwierzęcia kosztuje ok. 1 tysiąc dolarów, jednak w pewnym stopniu same na siebie pracują, gdyż na ich utrzymanie przeznaczany jest procent ze sprzedaży Black Ivory Coffee. Kilogram tak trudnej do pozyskania kawy kosztuje ok. 1000 euro. Za filiżankę zaparzonej Black Ivory musimy zapłacić ok 50 dolarów.

Najdroższa kawa w Polsce

W Polsce najdroższą kawę podaje się... w Ćmielowie, w niedużym mieście, w województwie świętokrzyskim. Ćmielów jest przede wszystkim znany z produkcji porcelany. Jedna z ćmielowskich kawiarni oferuje kawę Luwak z certyfikatem. Jedna filiżanka kosztuje tam bez mała 100 zł. Żeby spróbować jednej z najbardziej ekskluzywnych kaw na świecie, do Ćmielowa zjeżdżają kawosze z całego kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ile kosztują najdroższe buty świata? Opływają złotem i drogimi kamieniami
  2. Najdroższy obraz świata osiąga zawrotne sumy. Każdy chciałby go mieć w swojej kolekcji
  3. Wiosenne porządki w ogrodzie. Jak się przygotować?
  4. Kino letnie - Warszawa, Sopot, Poznań, Kraków, Zakopane
  5. Ile zarabia stolarz? W Polsce słyniemy z wspaniałych mebli

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News