Na co zmarł Fryderyk Chopin?
wikimedia.org/Louis-Auguste Bisson
Wiadomości Pikio - 2 Maja 2019

Na co zmarł Fryderyk Chopin? Jego historia była poruszająca

Na co zmarł Fryderyk Chopin? Kilka lat temu pojawiły się głosy, że kompozytor mógł wcale nie umrzeć z powodu gruźlicy, a innej przewlekłej choroby. Czy ten spór został rozstrzygnięty? Jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich w historii. Czy został doceniony jeszcze za życia, czy wręcz przeciwnie i na łożu śmierci nie było przy nim nikogo?

Na co zmarł Fryderyk Chopin? Kiedy się urodził? Jakie utwory mu zawdzięczamy. Jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu. Nazywany był poetą fortepianu i do historii przeszedł jako najsłynniejszy pianista wszech czasów.

Nie wyrzekł się swoich korzeni i w jego utworach możemy odnaleźć wiele wzorców stylistycznych z polskiej muzyki ludowej, elementem charakterystycznym w jego kompozycjach jest również pogłębiona ekspresja.

Fryderyk Chopin narodziny i śmierć

Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Data ta budzi pewne wątpliwości, rodzina podaje 1 marca za datę urodzenia kompozytora, natomiast w księdze urodzeń i księdze chrztów w kościele parafialnym zapisana jest data 22 lutego. Do tej pory historykom nie udało się rozwikłać tej zagadki. Wiele źródeł wskazuje również, że nie ma pewności, że narodziny artysty miały miejsce w 1810 roku. Możliwe, że stało się to rok wcześniej.

Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Od początku jego życia fascynowała go muzyka, jego wczesną inspiracją była polska muzyka ludowa. Jako młody chłopak skomponował utwór "Polonez B-dur". Po wyprowadzce w kraju osiadł na dłużej we Francji, gdzie jego muzyka stała się sławna. Tam też poznał i związał się z George Sand, która była jego partnerką i kompanem wielu podróży.

Niestety Chopin ciężko zachorował i jego stan zdrowia w miarę upływu czasu coraz bardziej się pogarszał. Kompozytor zmarł w 1849 roku.

- Miał 16 lat, kiedy wystąpiła infekcja kataralna w obrębie górnych dróg oddechowych, w związku z czym dr Ignacy Kozielski przystawiał mu pijawki do gardła. Chopin pięknie opisał to w "Liście spod kołdry", skierowanym do Jana Białoszewskiego. Wcześniej, owszem, był wątły, mizerny, ale nie występowały żadne objawy chorobowe ani w obrębie płuc, ani serca - mówił profesor Wojciech Cichy z Uniwersytetu Medycznego, który od ponad czterdziestu lat interesuje się życiorysem i twórczością Fryderyka Chopina.

Na co zmarł Fryderyk Chopin? Tragiczna śmierć

Według współczesnych lekarzy Fryderyk Chopin mógł cierpieć na gruźlicę z towarzyszącą temu mukowiscydozą, ponieważ poza objawami układu oddechowego, kompozytor miał również zmiany w funkcjonowaniu jelit oraz tak zwane artropatie, czyli zmiany w stawach.

Podobno przez cały życie artysta był wątły, chudy i blady, możliwe, że przez całe życie zmagał się z chorobą. W ciągu życia zajmowało się nim około trzydziestu lekarzy, co na tamte czasy wcale nie była takie oczywiste. Jako dorosły mężczyzna mierzący 177 cm wzrostu, ważył niecałe 45 kg. Jego najbliżsi krewni mieli problemy z układem oddechowym. Młodsza siostra Emilia zmarła w wieku zaledwie 14 lat z powodu krwawienia z górnego odcinka układu pokarmowego.

Fryderyk Chopin zmarł 17 października 1849 roku, kiedy to miał 39 lat, przyczyną śmierci była gruźlica krtani i płuc, jednak najnowsze badania wskazują, że mogła być ona powiązana z mukowiscydozą. Od lat muzyk cierpiał na przewlekłe duszności i kaszel, ówczesna medycyna była bezradna wobec jego dolegliwości.

- Myślę, że bardzo silnym argumentem przeciwko tej tezie jest to, że mukowiscydoza to choroba dziedziczna, a rodzice Chopina byli długowieczni, zmarli w 73 i 78 roku życia - argumentuje dr Tadeusz Zielonka z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

W 2017 roku specjaliści zbadali jego serce, z badań jasno wynikała, że przyczyną zgonu kompozytora było zapalenie osierdzia, którego nabawił się z powodu przewlekłej gruźlicy. Obalono wówczas tezę, że była to mukowiscydoza czy przewlekła choroba płuc. Następna okazja do kompleksowych badań serca Chopina została zaplanowana dopiero w 2064 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czas przygotować się do sezonu rowerowego. Czy masz już wszystko?
  2. Spędzacie aktywnie wolny czas? Proponujemy najlepsze aktywności na świeżym powietrzu!
  3. Na czym polega fenomen "Dla Elizy"? Utwór ma już ponad 200 lat
  4. Jak zacząć przygodę z bieganiem? Koniecznie przeczytaj!
  5. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News