Dla Elizy - utwór Beethovena
pixabay.com/hornistjj
Wiadomości Pikio - 17 Kwietnia 2019

Na czym polega fenomen "Dla Elizy"? Utwór ma już ponad 200 lat

Dla Elizy, skomponowany przez Ludwiga van Beethovena, to jeden z najbardziej znanych w literaturze muzycznej utworów. Choć od jego powstania minęło ponad 200 lat, wciąż jest grany przez muzyków o różnym stopniu zaawansowania. Skąd wziąć nuty do nauki i jaki wydźwięk ma kołysanka napisana dla Elizy?

Dla Elizy to utwór, który powstał około 1810 roku, jego precyzyjna data nie jest jednak znana. Niektórzy sądzą, że oryginalny tytuł brzmiał Fur Therese i adresowany był do córki jednego z lekarzy wiedeńskich, znajomego kompozytora. Inni sądzą, że to ta sama kobieta, której dedykowany był słynny List do Nieśmiertelnej Ukochanej, której tożsamości nigdy nie udało się ujawnić.

Wspaniałą kompozycję udało się odkryć Ludwigowi Nohlowi w 1865 roku i to właśnie on nadał jej tytuł Dla Elizy. Ze zniekształconego napisu i wyblakłego atramentu wywnioskował on, że utwór został napisany około roku 1810.

Beethoven - kim był kompozytor?

Ludwig van Beethoven urodzony 15-17 grudnia 1770 roku w Bonn, znana jest tylko przybliżona data jego narodzin. Kompozytor był ostatnim z tak zwanych klasyków wiedeńskich, to on zapoczątkował romantyzm w muzyce. Obok Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina, czy Antonio Vivaldiego uznawany jest za jednego z największych twórców muzycznych.

Jego twórczość wytyczała kierunek rozwoju muzyki przez cały XIX wiek. Znany jest przede wszystkich ze swoich symfonii, Sonata Księżycowa to chyba jego najbardziej znany utwór.

Dla Elizy na pianinie czy gitarze? Która wersja lepsza? Nuty dla początkujących. Gdzie do pobrania za darmo?

Utwór Dla Elizy to niedługa kołysanka, która często jest wybierana przez początkujących muzyków, nie tylko pianistów, ale również gitarzystów. Popularna melodia wpadająca szybko w ucho była przez nich wykorzystywana do ćwiczeń i szlifowania swoich umiejętności.

Nie jest to utwór skomplikowany, więc idealny dla początkujących. Przy nauce zapewne pomocne będą literowo zapisane nuty. To sprawi, że nie musisz już na swej drodze z pianinem lub gitarą uczyć się czytania tradycyjnych nut zapisanych na pięciolinii. Taki sposób wręcz zachęca do dalszego rozwijania talentów muzycznych. Nuty zapisane w ten sposób:

C H C H C G Ais Gis F
Gis C F G
C F G Gis
C
C H C H C G Ais Gis F
Gis C F G
Ais Gis G F

Oryginalne nuty są ogólnodostępne w Internecie, można z nich korzystać i pobrać za darmo, takie opcje proponują strony z darmowymi nutami klasycznych utworów. Początek melodii dostępny jest na przykład na Wikipedii. Inną opcją jest ich kupienie za drobną sumę pieniędzy, również online.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czas przygotować się do sezonu rowerowego. Czy masz już wszystko?
  2. Spędzacie aktywnie wolny czas? Proponujemy najlepsze aktywności na świeżym powietrzu!
  3. Kiedy jest długi weekend w 2019 roku? Jest więcej niż jeden!
  4. Jak zacząć przygodę z bieganiem? Koniecznie przeczytaj!
  5. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News