Jak przygotować rower do sezonu letniego
pixabay.com/taehwan_kim
Wiadomości Pikio - 8 Kwietnia 2019

Czas przygotować się do sezonu rowerowego. Czy masz już wszystko?

Jak przygotować rower do sezonu letniego? Temperatury w dzień przekraczają już 20 stopni Celsjusza, jest więc słonecznie, a słońce zachodzi coraz później, co sprawia wrażenie dłuższego dnia. To idealny czas na to, żeby wybrać się na przejażdżkę rowerową. Jednak zanim wyciągniesz swój jednoślad z garażu - zadbaj, aby był gotowy do drogi.

Jak przygotować rower do sezonu, aby móc cieszyć się spokojną jazdą bez niespodzianek, takich jak brak powietrza w oponie, czy zepsute hamulce? Przed wyruszeniem na pierwszą przejażdżkę rowerową warto sprawdzić sprzęt, z którego będziemy korzystać. Opony, łańcuch, hamulce to najważniejsze elementy, na których powinieneś się skupić, jednak nie jedyne.

Konserwacja roweru: opony, klocki hamulcowe, wymiana dętki, regulacja przerzutek, czyszczenie łańcucha rowerowego

Jednoślad, podobnie jak samochód, potrzebuje regularnego przeglądu i dbania o jego techniczną stronę, byśmy mogli cieszyć się jego sprawnością przez długie lata.

Nieużywany przez kilka miesięcy w okresie zimowym może popsuć się od samego stania w garażu czy piwnicy. Na samym początku powinniśmy zacząć od kół, a w zasadzie opon. Należy je porządnie napompować, zbyt małe ciśnienie w dętkach może doprowadzić do przebicia opony lub nawet odgniecenia obręczy. W domu zawsze warto mieć profesjonalną pompkę, a na dłuższe wycieczki rowerowe możemy zabierać jej mniejszą wersję.

Kolejną ważną czynnością jest smarowanie łańcucha. Żeby to zrobić, najpierw musimy go wyczyścić, najlepiej oczywiście robić to przez wstawieniem jednośladu do piwnicy. Bez sprawnego łańcucha daleko nie zajedziesz, dlatego warto go nasmarować specjalną oliwką do łańcucha lub zwykłym olejem silnikowym.

O hamulcach nie możemy zapomnieć, jeśli zależy nad na bezpiecznej i bezkolizyjnej jeździe. Linki hamulcowe również trzeba nasmarować, a w razie potrzeby wymienić całe klocki hamulcowe. Kolejnym elementem, który ulega zużyciu, są przerzutki. Co jakiś czas warto je regulować i przesmarowywać, żeby działały bez zarzutu. Jeśli linki przerzutek są na tyle zużyte, że na przykład zaczęły pękać, musisz rozważyć ich wymianę, im szybciej, tym lepiej.

Większość z tych rzeczy zapalony rowerzysta będzie umiał zrobić samodzielnie. Jeśli jednak nie jesteśmy specjalistami - powierzmy to ekspertom z serwisu rowerowego. Za niewielką opłatą wykonają oni za nas rutynowy przegląd roweru, a za nieco więcej pieniędzy - zrobią przegląd poważniejszy i bardziej rozbudowany.

Napęd do roweru - silniki elektryczne

Coraz popularniejsze stały się również silniki elektryczne do roweru. Jeśli chcesz poruszać się szybciej, a nie chcesz męczyć się tak bardzo, to dobry pomysł dla ciebie. Napęd możesz zamontować w przednim lub tylnym kole, lub też w miejscu mocowania osi suportu, która łączy dwa wcześniej wymienione elementy.

Silnik elektryczny możemy zamontować do naszego starego roweru, nie ma potrzeby kupowania specjalnego jednośladu z takim wyposażeniem w zestawie. Koszt takiego napędu to kilka tysięcy złotych, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że to nie wydatek jednorazowy, po zużyciu baterii trzeba dokupić kolejną, która nie jest najtańsza, jej ceny wahają się w granicach od 1500 do 2200 złotych.

Jak przygotować rower do sezonu, a jak siebie - odzież na rower

Jeśli planujesz zacząć swoją rowerową przygodę bardziej intensywnie, na przykład codzienne treningi po kilkanaście kilometrów, a nie - jak dotąd - weekendowe wypady za miasto, możesz zaopatrzyć się w profesjonalny strój kolarski. Elastyczny, obcisły, niekrępujący ruchów, a przy tym przewiewny - to najważniejsze cechy stroju kolarza. Na rynku dostępnych jest mnóstwo koszulek, spodenek, kasków i tym podobnych w różnych przedziałach cenowych.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
  2. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
  3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  4. Jak zacząć przygodę z bieganiem? Koniecznie przeczytaj!
  5. Przygotowanie roweru do sezonu krok po kroku. Od czego zacząć?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News