pieniądze banknoty
pikio.pl
Artur Łokietek - 2 Lutego 2021

Ważny komunikat MEN do medyków i pielęgniarek. Obietnica pieniędzy za powrót do kraju

MEN informuje o nowym datku dla części Polaków znajdujących się za granicą. Niektórzy mogą liczyć nawet na 7,5 tys. złotych miesięcznego dofinansowania oraz wiele innych dodatków. Ma to w domyśle zachęcić ich do powrotu do Polski. Chodzi o medyków i pielęgniarki, o nowym pomyśle ministerstwo poinformowało za pomocą mediów społecznościowych.

Ministerstwo Edukacji i Nauki podsumowało właśnie trzy pierwsze miesiące urzędowania Przemysława Czarnka na stanowisku ministra edukacji i nauki. Działania ministra skupiły się przede wszystkim na poprawie sytuacji w oświacie i szkolnictwie.

To jednak nie wszystko, bowiem MEN przypomina również o planie pomocy dla osób chcących wrócić zza granicy. Dla nich przygotowano miesięczne dofinansowanie, które może wynieść nawet 7,5 tys. złotych.

- Zachęcamy lekarzy, pielęgniarki do powrotu do kraju. Medycy, którzy wrócą do Polski, otrzymają roczne stypendia - 7,5 tys. zł miesięcznie dla lekarza oraz 5 tys. zł miesięcznie dla pielęgniarki i położnej – napisało na Twitterze Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Nowy pomysł rządu opiera się o ogłoszony jeszcze w ubiegłym roku projekt pakietu pomocy dla medyków „Medyk NAWA”. Jego głównym założeniem jest zachęcenie wielu osób będących lekarzami bądź pielęgniarkami do powrotu do ojczyzny.

Łukasz Szumowski nagle zniknął. Dziennikarze dotarli do b. ministraŁukasz Szumowski nagle zniknął. Dziennikarze dotarli do b. ministraCzytaj dalej

MEN zachęca medyków do powrotu do kraju

Problem z coraz mniejszą liczbą polskich medyków dostępnych w naszym kraju jest niejako związany z pandemią koronawirusa. Rząd podjął szereg decyzji, które tylko zachęciły wiele osób do udania się za granicę i poszukiwania pracy tam. Teraz MEN przypomina o tym, że dla chcących wrócić czekają miesięczne dofinansowania.

- Zapraszamy do przyjazdu do Polski lekarzy i pielęgniarki ze wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz tych szukających możliwości kontynuowania kariery zawodowej poza Wielką Brytanią. Stwarzamy im warunki, by wykorzystali swoje doświadczenie zawodowe w pracy na polskich uczelniach medycznych i w polskiej służbie zdrowia, która teraz potrzebuje każdego wsparcia w zakresie kadrowym i dzielenia się najlepszymi praktykami zawodowymi – mówił wcześniej prof. Wojciech Maksymowicz.

- Liczymy, że ten pilotażowy program będzie zachętą do powrotu do kraju również dla naszych rodaków, którzy kiedyś wyjechali za granicę, a po Brexicie myślą o przeprowadzce do Polski. Polacy stanowią dużą grupę zawodową w brytyjskiej służbie zdrowia. Szacuje się, że pracuje w niej ok. 10 tys. Polek i Polaków – dodał profesor.

NAWA przyzna roczne stypendia dla lekarzy (w wysokości 7,5 tys. złotych miesięcznie) oraz pielęgniarek i położnych (5 tys. złotych miesięcznie). Do tego można liczyć również na dodatek na zagospodarowanie się (w wysokości 12 tys. zł) oraz dodatek mobilnościowy (5 tys. zł dla medyka i 2 tys. zł dla każdego członka jego rodziny). Łącznie MEN pragnie na ten cel przeznaczyć 4 miliony złotych.

Jeszcze w ubiegłym roku informowano o planach dotyczących pakietu „Medyk NAWA”. Oprócz tego rząd obiecał przygotować inne formy pomocy dla lekarzy. Postanowiono, między innymi, że studenci mogą zaliczyć praktyki poprzez pomoc Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu.

Komunikat MEN

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: MEN/Twitter, Polityka Zdrowotna

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News