obostrzenia
pikio.pl
Patryk Przybyłowski - 2 Lutego 2021

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zabrał głos ws. obostrzeń

Od 1 lutego obowiązują w Polsce poluzowane obostrzenia pandemiczne, jednak ich forma pozostawia wiele do życzenia. Podczas audycji w Radiu ZET, wiceminister kultury Jarosław Sellin zdradził słuchaczom, kiedy możemy spodziewać się kolejnych decyzji dotyczących zmniejszenia zakresu restrykcji w naszym kraju. Niestety, polityk nie miał do przekazania dobrych informacji.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu wielu Polaków miało nadzieję, że w związku z drastycznie zmniejszającą się liczbą zakażeń, poważnie zmniejszą się również obostrzenia epidemiczne. Jednak czas pokazał, że poza otwarciem galerii handlowych, muzeów i likwidacją godzin dla seniorów, próżno szukać poważniejszych zmian.

Okazuje się, że sytuacja pandemiczna cały czas jest obserwowana przez rząd, który nie do końca chce składać poważne deklaracje w kwestii zdejmowania kolejnych obostrzeń. Podczas dzisiejszej audycji „Gość Radia ZET”, wiceminister kultury powiedział, kiedy możemy spodziewać się następnej tury zmniejszania restrykcji.

Sellin: Będziemy chcieli otwierać instytucje jak najszybciej

- Kolejne decyzje w połowie lutego, ale byłbym ostrożny, jeśli chodzi o mocne, zbyt optymistyczne zapowiedzi - powiedział słuchaczom Radia ZET Jarosław Sellin.

Polityk jednocześnie podkreślił, że jego resort będzie zabiegał o otwarcie kolejnych instytucji kultury. Kluczowe jest jednak to, czy, i kiedy, Polska będzie mierzyć się z kolejną falą zachorowań na COVID-19.

Łukasz Szumowski nagle zniknął. Dziennikarze dotarli do b. ministraŁukasz Szumowski nagle zniknął. Dziennikarze dotarli do b. ministraCzytaj dalej

- Jeżeli ominie nas trzecia fala koronawirusa, a niektórzy mówią, że może być najbardziej radykalna w marcu, to będziemy chcieli otwierać instytucje jak najszybciej, z pewnymi obostrzeniami. Będziemy chcieli otwierać filharmonie, teatry czy kina - powiedział wiceminister w rozmowie z Beatą Lubecką.

Dziennikarka prowadząca rozmowę dopytała również o kwestię tego, czy rząd dysponuje konkretnymi badaniami naukowymi poświadczającymi, że np. kina stanowią miejsca generujące liczne ogniska koronawirusa. W odpowiedzi padło bardzo stanowcze stwierdzenie.

- Są takie badania, również o charakterze światowym i dysponujemy nimi. Inne państwa podejmują podobne decyzje. My chcemy otwierać, ale musimy słuchać specjalistów, którzy mówią, gdzie jest większe ryzyko roznoszenia wirusa - usłyszeli słuchacze z ust Jarosława Sellina.

Ze strony wiceministra padła również deklaracja dotycząca kolejnej transzy pomocowej przeznaczonej dla artystów i instytucji kultury. Próżno jednak szukać konkretów tego, jakie byłyby by warunki przyznawania pomocy.

- Dopóki trwa pandemia, dopóki są ograniczenia, dopóki nie można działać, to są straty. W kolejnych tarczach antykryzysowych będą uwzględnione instytucje kultury - zadeklarował rozmówca Beaty Lubeckiej.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Gość Radia ZET

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News