Pogrzeb księdza Andrzeja Dymera
Pixabay.com Carolyn Booth (zdjęcie poglądowe)
Bartłomiej Cieślak - 2 Marca 2021

Tłumy na pogrzebie ks. Andrzeja Dymera. Był oskarżany o molestowanie

Ksiądz Andrzej Dymer zmarł 16 lutego po długiej chorobie. Na pogrzebie pojawiły się tłumy, które za nic miały utrzymywanie dystansu od innych. W uroczystości uczestniczyło ponad 100 osób i chociaż na zdjęciach widać, że większość miała maseczki, to jednak tego typu zgromadzenie nie mogło być bezpieczne biorąc pod uwagę szalejąca wciąż epidemię koronawirusa.

Ksiądz Andrzej Dymer zmarł w wieku 58 lat. Jego nagła śmierć odbiła się w Polsce szerokim echem, bowiem w jego sprawie toczyły się zarówno postępowania cywilne, jak i kanoniczne. Kapłan miał bowiem molestować nieletnich chłopców w ośrodku im. św. Brata Alberta, który założył.

Ksiądz Andrzej Dymer został pochowany w Szczecinie

Sprawa duchownego i zarzucanych mu podejrzeń o pedofilię znana jest Kościołowi od lat 90. O ks. Dymerze było głośno, ponieważ jego ofiary wielokrotnie starały się mówić o krzywdach, które spotkały je z jego rąk, jednak przez lata nie podjęto żadnych kroków, by winę duchownego udowodnić i - w razie skazania - poddać go odpowiedniej karze.

Dopiero w 2008 roku coś się ruszyło. Dzięki reportażowi „Gazety Wyborczej” rozpoczął się proces kanoniczny, a w akcję włączyła się również szczecińska prokuratura. Sąd kościelny uznał Dymera winnym, natomiast prokuratura po kilku miesiącach umorzyła śledztwo.

Kilka lat później, w 2015 roku, jedna z ofiar złożyła subsydiarny akt oskarżenia i chociaż sąd I instancji sprawę umorzył, to po odwołaniu inny skład sędziowski postanowił, że jednak trzeba przyjrzeć się Dymerowi i oskarżeniom o pedofilię. Niestety od przestępstwa minęło 20 lat, dlatego sprawę trzeba było umorzyć z powodu przedawnienia.

Skandaliczny artykuł w niemieckiej gazecie. Dziennikarz obraził Piotra ŻyłęSkandaliczny artykuł w niemieckiej gazecie. Dziennikarz obraził Piotra ŻyłęCzytaj dalej

Koniec końców ksiądz Dymer nigdy nie poniósł konsekwencji zarzucanych mu czynów. Chociaż o tym, że molestował nieletnich mówiono już w 1995 roku, do końca życia nie spotkała go ani kara, ani ostracyzm w Kościele instytucjonalnym. Co więcej, przez wiele lat nie odsunięto go nawet od pracy z dziećmi.

Nic więc dziwnego, że pogrzeb kapłana był przez policję traktowany jako szczególny, a pod cmentarzem ceremonię zabezpieczały dwa radiowozy. Na szczęście nie doszło do żadnych niemiłych sytuacji, jednak na pogrzebie nie pojawił się żaden z lokalnych polityków, chociaż przez długi czas byli tacy, którzy nie kryli swojej sympatii do duchownego.

I chociaż ich na pożegnaniu księdza zabrakło, to jednak na cmentarzy pojawiło się łącznie ponad 100 osób. Nie przestrzegały one zaleceń, by utrzymywać dystans, a zdjęcia z uroczystości są porażające - człowiek na człowieku, tłumy przy trumnie i grobie.

Z kolei ksiądz odprawiający nabożeństwo również jakby zapomniał o zarzutach, które ciążyły na duchownym. Wygłosił słowa, które według wielu mogą być wręcz nie na miejscu, bo chociaż o zmarłych nie powinno się źle mówić, to jednak sytuacja wokół ks. Dymera była wyjątkowa.

- Dziękuję, że jesteście tutaj na ostatniej drodze Jędrka. Był mi nie tylko bratem w kapłaństwie, ale również przyjacielem. Bardzo was proszę, abyście otaczali go modlitwą, która jest niezwykle ważna również po śmierci - mówił ksiądz podczas nabożeństwa.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News