Pojawiły się pytania o pierwsze komunie święte. Księża informują, co z terminem
Pierwsza komunia święta to jedno z najważniejszych wydarzeń dla wielu dzieci i ich rodzin. W tym roku ich organizacja znów stanęła pod znakiem zapytania. Przybywa nowych zarażeń, a niektórzy specjaliści uważają, że najlepiej byłoby je przesunąć na wakacje.
Do tej pory praktycznie zawsze komunie odbywały się w maju, ale w obliczu coraz bardziej szalejącej pandemii znów pojawiły się kolejne problemy.
W naszym kraju zdaniem niektórych lekarzy epidemiologów, a także i rządzących, dochodzi do trzeciej fali zarażeń. Teoretycznie oznacza to, że w kolejnych tygodniach będzie przybywać coraz więcej chorych na COVID-19.
W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 12 100 nowych zarażeniach, a także 303 zgonach z powodu choroby. Wiadomo, że na ten moment w Polsce jest około 238,7 tys. aktywnych przypadków. Przybywa też osób na kwarantannie – aktualnie jest ich nawet 191,6 tys.
W obliczu ponownie rosnącej liczby zarażeń pojawiają się wątpliwości związane z organizacją komunii świętych. Jak informuje m.in. „Rzeczpospolita”, do 15 marca powinniśmy poznać jasne stanowisko w sprawie tak ważnego dla wielu wydarzenia. Jakie są szanse na to, aby się odbyło?
Co z komunią świętą w 2021 roku?
Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych uważa, że liczba nowych przypadków może znacznie przewyższyć oczekiwania niektórych. Jego zdaniem dziennie może przybywać nawet o 30-40 proc. więcej zarażeń niż aktualnie.
- Fala kulminacyjna będzie w Polsce prawdopodobnie w okolicach świąt, czyli na początku kwietnia – mówi. Niektórym może się to kojarzyć niemal tak samo, jak sytuacja sprzed roku. Wtedy Ministerstwo Zdrowia również informowało o tym, że szczyt zachorowań najpewniej zostanie osiągnięty w okolicy świąt.
- Nie podjęliśmy jeszcze w tej sprawie żadnej decyzji. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Coś będzie wiadomo w połowie marca – wyjaśnia ks. kanonik dr Marcin Sawicki, rzecznik prasowy archidiecezji warmińskiej w odpowiedzi na pytanie odnośnie stanowiska kościoła do aktualnej sytuacji epidemicznej w naszym kraju.
- Myślę, że decyzje uda się już podjąć około połowy marca. Ja uważam, że dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć np. na lipiec – tłumaczy dr Sutkowski. Oznaczałoby to ponownie dość spore opóźnienie, jednak na ten moment nic nie jest pewne.
Ks. Walenty Królak, proboszcz warszawskiej parafii św. Augustyna przypomina, że kościół również nie podjął ostatecznej decyzji w związku z nawarstwiającym się problemem. Kolejną kwestią są ograniczenia – czy aktualne zostaną przedłużone? Na ten moment trudno jest wysnuwać jakiekolwiek wnioski, gdyż sytuacja rozwija się niezwykle dynamicznie.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Małysz powiedział, jak położą dzisiaj Piotrka Żyłę spać. W tle napoje wyskokowe
- Dorota Zawadzka pokazała absurdalną ocenę dla kilkulatka za zdanie z matematyki
- Jego mama nagle zaginęła. 23 lata później remontował dom i poznał prawdę
Źródło: edziecko.pl, biqdata.wyborcza.pl