gasiuk
screen Tomasz Lis
Bartłomiej Chudy - 8 Stycznia 2019

Kamila Gasiuk-Pihowicz: rodzina. Kim jest mąż Kamili Gasiuk-Pihowicz?

Kamila Gasiuk-Pihowicz: rodzina znanej posłanki nie jest wspominana w mediach. Wyjątek stanowi jej mąż, który był już sprawcą niemałego zamieszania, które przyczyniło się do kłopotów Nowoczesnej. Przybliżamy biogram jednej z liderek nowej siły politycznej Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska.

Kamila Gasiuk-Pihowicz weszła do Sejmu z list Nowoczesnej. Rodzina parlamentarzystki trzymana jest z dala od medialnego rozgłosu. Udaje się to mimo mocnego i wyrazistego zaangażowania posłanki w życie publiczne Sejmu i kraju.

Kamila Gasiuk-Pihowicz rodzina

O ile najbliższe osoby Kamila Gasiuk-Pihowicz nie pojawiają się w przestrzeni medialnej, to o samej posłance jest głośno od samego początku bieżącej kadencji Sejmu (2015). 36-letnia posłanka należy do grupy, którą bez specjalnych ozdobników można określić "główne ostrza opozycji".

Kamila Gasiuk-Pihowicz życiorys

Młodość przyszła posłanka spędziła w Siedlcach. Choć dziś spełnia się politycznie, to za jej młodych lat trudno było się spodziewać, że zostanie parlamentarzystką. Ukończyła bowiem w liceum klasę o profilu matematyczno-fizycznym. Preferencje posłanki zmieniły się jednak po maturze. Po "ścisłym profilu" zdecydowała się na studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zaznaczmy, że jest też licencjatem finansów i bankowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Tamte czasy to jednak nie tylko pięcie się w górę w szkolno-studenckiej strukturze. Do tego dochodzi zaangażowanie młodej aktywistki w inicjatywy związane z Solidarnością i rodzącym się nowym ustrojem Polski. - Czerwcowe wybory to pierwsze polityczne wydarzenie, które osobiście pamiętam. Dumę z pierwszej kartki wrzuconej do urny i radość rodziców, że zwyciężyła Solidarność. Po tych wyborach po raz pierwszy poszłam do szkoły – z tym samym elementarzem, co starszy brat, ale bez mundurków i majowych pochodów, za to z religią w szkolnej klasie, a nie przyparafialnej salce. W liceum (II Liceum Ogólnokształcące) zdecydowałam się na klasę matematyczno-fizyczną, bo wiedziałam, że logika i porządek w rozwiązywaniu problemów będą potrzebne w każdym zawodzie - czytamy w jej opisie życiorysu na stronie internetowej Gasiuk-pihowicz.pl Zaznacza jednak, że to nie przedmioty ścisłe były jej "konikiem". Jeszcze przed wejściem w społeczno-polityczne życie kraju najwięcej uwagi poświęcała historii. - Moją pasją była historia. Nauczyciele przyjaznym okiem patrzyli na żywiołowe spory wokół dawniejszych i zupełnie niedawnych wydarzeń. Tak trafiłam na prawo i do działalności społecznej - przedstawia się Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Kamila Gasiuk-Pihowicz: kariera publiczna

Swoją publiczną karierę rozpoczęła od pracy w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Te czasy wspomina z dużym sentymentem. - Wtedy stało się dla mnie jasne, że w polskich realiach często przeszkodą do powrotu do zdrowia, nie jest brak pieniędzy, ale kiepska organizacja systemu, wadliwe procedury i biurokracja - czytamy w jej biografii na stronie internetowej. W swoim życiorysie zawodowym ma też epizod w korporacji, ale też kancelarii prawniczej. W 2015 roku zdecydowała się na rozpoczęcie kariery politycznej. Już w pierwszych wyborach, w których startowała, udało się jej wejść do Sejmu. Uzyskała mandat wyborczy, dostając się do Sejmu z list wyborczych nowej partii w ówczesnych realiach - Nowoczesnej. W tamtych wyborach do Parlamentu uzyskała z okręgu podwarszawskiego 1 miejsce zbierając ponad 19 tysięcy głosów. W Sejmie pracowała jako członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a od 2016 r. jako przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu do spraw Ładu Konstytucyjnego i Praworządności. W latach 2015-16 zasiadała w Komisji Zdrowia, a w latach 2017-18 w Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Jej zaangażowanie polityczne i partyjne zostało szybko dostrzeżone. Zapał początkującej posłanki z nieznanej wcześniej partii znalazł swoje odzwierciedlenie. Zyskała wysoką pozycję w partii, stała się rozpoznawalna przez częstą obecność w mediach. Aż do opuszczenia jej struktur pod koniec 2018 roku pełniła ważne funkcje w partii, od rzecznika po przewodniczącą klubu.

Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska

W grudniu 2018 roku, wespół z kilkoma posłami Nowoczesnej zadecydowała o odejściu z Nowoczesnej i zawiązaniu z Platformą Obywatelską nowej formacji politycznej Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska. (PO-KO). Kamila Gasiuk-Pihowicz zasłynęła ze swych wyrazistych przemówień uderzających w politykę rządu Prawa i Sprawiedliwości. Najmocniejsze, jakkolwiek możemy to określić, słowa wypowiadała w kontekście forsowanych przez PiS ustaw reformujących polskie sądy. Ostateczne wycofanie się rządu i prezydenta z nowelizacji o Sądzie Najwyższym przyjęła z ulgą. - Koalicja Obywatelska jest najlepszym, co udało się nam – ludziom demokratycznej opozycji, Nowoczesnej i PO – stworzyć w ciągu minionego roku. Realna, codzienna, praktyczna, owocna współpraca Nowoczesnej i PO w ramach Koalicji Obywatelskiej przywróciła Polakom nadzieję. Nadzieję na odsunięcie Kaczyńskiego od władzy. Nadzieję na uratowanie polskiej demokracji. Nadzieję na pozostanie Polski w Europie. Wyniki wyborów samorządowych powinny być dla nas wyraźnym sygnałem, że Polacy oczekują od nas czynów, a nie deklaracji. Oczekują od nas praktycznej jedności i praktycznej współpracy, a nie wiecznych negocjacji - pisała przed miesiącem w oficjalnym wpisie na Facebooku Kamila Gasiuk-Pihowicz. Zdawała sobie sprawę, że w dyskusji na temat przyszłości politycznej jej kolegów pojawiły się różne dążenia. Sama dała wyraz niewiary w dalszą realizację postulatów z perspektywy słabnącej Nowoczesnej. - Nie podzielamy poglądu o możliwości samotnego startu Nowoczesnej. Wiemy też, że część osób z Nowoczesnej widzi swoją przyszłość w innych projektach politycznych niż Koalicja Obywatelska. Ale my - posłowie Nowoczesnej - chcemy dalej budować i pogłębiać współpracę w ramach klubu Koalicji Obywatelskiej. Dziś każdy, kto chce rozwijania klubu Koalicji Obywatelskiej, ma taką możliwość. Drzwi do budowania i pogłębiania Koalicji Obywatelskiej i wspólnego klubu parlamentarnego są dziś otwarte dla wszystkich ceniących demokrację - zakończyła wpis.

Kamila Gasiuk Pihowicz mąż

Spośród bliskich Kamili Gasiuk-Pihowicz najwięcej wspomina się o jej mężu, Michale Pihowiczu. Poznali się jeszcze w czasach, gdy funkcjonowało "Młode Centrum", czyli młodzieżówka Unii Wolności, partii która była kojarzona głównie jako koalicjant AWS w latach 1997-2001. Kamila Gasiuk Pihowicz z dumą wspomina polityczną młodość i nie tylko przez pryzmat poznania męża. - W Młodym Centrum, które parę lat później przekształciło się w niezależny NGO Projekt Polska, przekonywaliśmy Polaków, że lepiej być w środku. To była wielka sprawa, działaliśmy z pełnym zaangażowaniem, nie licząc godzin spędzonych w biurze i na dyskusjach z ludźmi. Podczas jednej z nich poznałam mojego przyszłego męża – Michała. Korytarzami czasem przechodził Tadeusz Mazowiecki i Bronisław Geremek. Jacek Kuroń i Marek Edelman byli żywo w naszej pamięci, jako wzorce społecznego i publicznego zaangażowania. Mieliśmy po dwadzieścia kilka lat, więc sporo w tym było emfazy, ale naprawdę nie chcieliśmy zawieść - czytamy biogram posłanki na jej stronie. Dzięki zaangażowaniu społecznemu i politycznemu poznała nie tylko męża. - Do dzisiaj wielu moich przyjaciół z tego okresu wciąż jest aktywnych społecznie, chociaż w zupełnie różnych rolach. W czasie studiów (później również na drugim kierunku w Szkole Głównej Handlowej) ważna była dla mnie także działalność w Fundacji Dialogu Między Narodami i zmierzenie z niełatwą historią polsko-żydowską - opisuje swój życiorys Kamila Gasiuk-Pihowicz.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:
Mateusz Morawiecki RodzinaMateusz Morawiecki musi to przełknąć. Sekrety jego rodziny wyszły na jawCzytaj dalej
O mężu Gasiuk-Pihowicz mówiło się głównie w kontekście partyjnego zamieszania. Michał Pihowicz w 2015 roku pracował jako "pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego Nowoczesna". Na niego spadły więc obowiązki doglądania zgodnych z prawem rozliczeń 4 siły polskiego Sejmu. Nie podołał tej funkcji, o czym świadczyły rozliczenia partii. Miały one być niepoprawne praktycznie od samego początku, tj. 2015 roku. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o tym w połowie 2016 roku. Aż do końca 2018 roku Nowoczesna straciła przez niezgodne z prawem rozliczenia 18,6 mln złotych należącej się jej pierwotnie subwencji. W odróżnieniu od klubu Kukiz'15, niepobierającego od samego początku podobnych środków, kasa Nowoczesnej nie była przygotowana na taki rozwój zdarzeń. Jakby tego było mało - byłej już partii Gasiuk-Pihowicz grożą 2 mln zł kary. O rozdziale Nowoczesnej, przedstawianym też jako wchłonięciu przez PO, mówiło się przez większość grudnia. Słowa Gasiuk-Pihowicz z Facebooka wskazują, że posłanka nie widziała sensu swojej dalszej pracy parlamentarnej w Nowoczesnej. Część posłów tej partii stwierdziła, że już od dłuższego czasu szykowała się do opuszczenia partii wespół z kilkoma innymi posłami.

Kamila Gasiuk-Pihowicz dzieci

Kamila Gasiuk-Pihowicz ma dwójkę małych dzieci. W odróżnieniu od zaangażowanego w politykę męża nie wiemy o nich zbyt wiele. Posłanka niespecjalnie obnosi się szczegółami z życia prywatnego, w odróżnieniu od polityki, w której jest zadeklarowanym państwowcem. W jednym z wywiadów z 2017 roku czytamy, że na zmianę odprowadzali swoje pociechy do przedszkola. - Staramy się odprowadzać je razem. Ja jedno za łapkę, mąż drugie za łapkę i idziemy we czwórkę - powiedziała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Posłanka pozostaje aktywna w klubie PO KO. Formacja zwiera szeregi, a Kamila Gasiuk-Pihowicz jest jej wiceprzewodniczącą. Przed klubem okres wytężonej pracy jak również... zbierania kolejnych koalicjantów. Od siły jednoczącej się opozycji zależeć będzie wynik jesiennych wyborów parlamentarnych.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Jasnowidz Jackowski o Kaczyńskim. Przerażająca przepowiednia o prezesie PiS
  2. Aleksander Kwaśniewski: Prawdziwe nazwisko ma inne? Wyjaśniamy
  3. Agata Kornhauser-Duda: Wiek to jedyna rzecz, która jej przeszkadza?
  4. Na co zmarł Jacek Kuroń? Przegrał ze straszną chorobą
Featured JackowskiKrzysztof Jackowski nie pozostawia złudzeń. Jego przepowiednie na 2019 budzą grozę!Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News