Kamil Stoch może pochwalić się szczupłą sylwetką
GEORG HOCHMUTH/AFP/East News
Irmina Jach - 1 Lutego 2021

Ile waży Kamil Stoch? Można się zdziwić

Kamil Stoch od lat jest w mniej lub bardziej imponującej formie. Sukcesy skoczka narciarskiego okupione są katorżniczymi treningami i rygorystyczną dietą. Wielu fanów będzie zaskoczonych informacją, ile waży znany sportowiec.

Kamil Stoch ma na swoim koncie wiele spektakularnych sukcesów. Kilka razy zdobył tytuł mistrza świata, trzykrotnie został mistrzem olimpijskim, a na początku stycznia zwyciężył w 69. edycji Turnieju Czterech Skoczni. Sportowiec przyznał, że jego kariera uzależniona jest między innymi od sposobu odżywiania.

Kamil Stoch może pochwalić się szczupłą sylwetką

- Nie mogę jeść dużo glutenu, ale to tylko przed samym konkursem. Dla mnie to jest bardzo ważne. Muszę patrzeć, jaki produkt da mi więcej energii i który będzie się dłużej rozkładał w organizmie. Nie muszę się drastycznie pilnować z wagą. Mogę jeść dużo różnych rzeczy w odpowiednich ilościach. Nie lubię na przykład tłustych rzeczy - mówił Kamil Stoch w rozmowie z Onetem.

Liczne wyrzeczenia i dyscyplina sprawiają, że - zdaniem dziennikarzy Super Expressu - skoczek waży zaledwie 55 kg. Kamil Stoch mierzy 173 cm wzrostu, co plasuje go w dolnej granicy normy według wskaźnika BMI.

Fiński naukowiec Mikko Virmawirta podaje, że każdy kilogram masy ciała kosztuje skoczka narciarskiego dwa metry długości skoku. Polscy reprezentanci muszą przykładać dużą wagę do prawidłowego odżywiania. Magdalena Wieczorek, dietetyk współpracujący z kadrą B polskich skoczków narciarskich przyznała, że sportowcy muszą unikać spożywania niezdrowych przekąsek.

TVP przekazało tragiczne informacje. Nie żyje Andrzej KossakowskiTVP przekazało tragiczne informacje. Nie żyje Andrzej KossakowskiCzytaj dalej

- Staramy się eliminować żywienie w fast foodach, choć podejrzewam, że w podróży może się to zdarzyć. Jest to jednak ograniczane do minimum. Nie staram się jednak wykluczyć całkowicie takich wizyt w fast foodach, po to, aby organizm zawodnika był oswojony z tego typu żywnością w przyszłości. Wiadomo, że kariera sportowa nie trwa wiecznie - mówiła specjalistka w rozmowie z portalem Onet.

- Nie ma idealnej i jednej diety dla skoczka narciarskiego. Każdy z zawodników jest traktowany przez mnie bardzo indywidualnie. Najbardziej zależy mi szczególnie na tym, by nabrali odpowiednich nawyków żywieniowych - dodała dietetyczka.

Jadłospis Kamila Stocha opiera się na lekkostrawnych, urozmaiconych posiłkach, które umożliwiają jego organizmowi szybką regenerację. Sportowiec stawia na potrawy pieczone i gotowane, niemal całkowicie rezygnując ze smażenia.

Często sięga po filety drobiowe, ryby oraz chude mięso gotowane w wodzie lub na parze. Kluczowe jest zachowanie umiaru - porcje, które nakłada na swój talerz, są stosunkowo niewielkie. Kamil Stoch celuje głównie w pokarmy bogate w składniki odżywcze, białko i błonnik.

Skoczek narciarski musi dbać o to, by być najedzonym, ale nie przejedzonym. Uczucie ociężałości i chęć poobiedniej drzemki mają negatywny wpływ na treningi. Spodziewaliście się tego, że Kamil Stoch waży tak niewiele?

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Jastrząb Post/Onet/Gotujmy.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News