Nie żyje Jerzy Gąssowski, polski archeolog
Autor Irmina Jach - 2 Lutego 2021
Jerzy Gąssowski, polski archeolog, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego i na Wydziału Historycznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, nie żyje. Urząd Miasta w Sandomierzu poinformował, że uczony odszedł 1 lutego 2021 roku w szpitalu. Miał 94 lata.
Wiadomość o śmierci profesora Jerzego Gąssowskiego pojawiła się także na oficjalnej stronie internetowej Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, z którym był zawodowo związany przez wiele lat. Niech spoczywa w spokoju.
Jerzy Gąssowski zmarł w szpitalu
Jerzy Gąssowski przyszedł na świat 23 sierpnia 1926 w Siedlcach. W 1951 roku ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. Z macierzystą uczelnią związał całe życie zawodowe.
Odbywał podyplomowe studia na paryskiej Sorbonie w Ecole Pratigue des Hautes Etudes i w Ecole des Chartres. Przez trzy lata uczył archeologii w Indiana University w Stanach Zjednoczonych. Był dyrektorem Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim i dyrektorem Ośrodka Studiów Amerykańskich tej uczelni.
Następnie pełnił funkcję dyrektora Instytutu Antropologii i Archeologii w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Stworzony przez niego zespół badaczy, wsparty przez specjalistów z różnych części Polski, odnalazł we Fromborku czaszkę Mikołaja Kopernika.
Badania z pozyskanego materiału genetycznego pozwoliły na potwierdzenie, że element szkieletu należał do wielkiego astronoma. Na jej podstawie możliwe było stworzenie cyfrowej wizualizacji wyglądu Mikołaja Kopernika.
- Z jego nazwiskiem wiąże się [...] także słynne odkrycie w Podebłociu, w województwie mazowieckim. Trzy gliniane przedmioty - tabliczki, dwie z greckimi literami IXH i IXS, monogramami Chrystusa, datowanymi na IX wiek. To najstarsze zabytki pisma z terenów Polski - przekazał Krzysztof Burek w serwisie Sandomierz.pl.
Profesor Jerzy Gąssowski przewodniczył Komisji Ratowniczych Badań Archeologicznych Międzynarodowej Unii Nauk Prehistorycznych i Protohistorycznych, afiliowanej przy UNESCO. Prowadził badania w zakresie archeologii wczesnego średniowiecza i sztuki pradziejowej.
Był autorem wielu wybitnych publikacji na temat archeologii i niestrudzonym popularyzatorem tej dziedziny nauki. Napisał książki „Prahistoria sztuki”, „Mitologia Celtów”, „Z archeologią za pan brat” oraz „Dzień w kraju Mieszka”.
Uroczystości pogrzebowe upamiętniające zmarłego profesora odbędą się 11 lutego o godzinie 11:00 w Warszawie na cmentarzu Północnym - Wólka Węglowa. Bliskim, przyjaciołom, współpracownikom i studentom składamy najszczersze kondolencje.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Tragiczne wieści obiegły media. Nie żyje b. wiceprezydent Poznania
- Skandal w szpitalu, lekarka w karygodny sposób traktowała pacjentów
- Pięć osób rannych, w tym dwoje dzieci. Groźny wypadek w lubuskim
Źródło: WNP/Wikipedia/Sandomierz.pl
[EMBED-9]
Następny artykuł