ambulans
Jan Bielecki/East News
Artur Łokietek - 9 Marca 2021

Nowe, duże ognisko koronawirusa w Gdańsku. Zakażonych prawie 80 osób w schronisku dla bezdomnych

Pojawiło się nowe ognisko koronawirusa w naszym kraju. Tym razem chodzi o schronisko dla bezdomnych w Gdańsku. Media informują o wykryciu 77 przypadków zarażeń, choć na razie większość zarażonych przechodzi chorobę bezobjawowo.

Jak podaje m.in. „Radio Zet”, w Gdańsku pojawiło się nowe ognisko zakażeń COVID-19. Tym razem jest nim schronisko dla bezdomnych, gdzie u większości podopiecznych i części personelu potwierdzono zarażenie.

Rzeczniczka koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Dagmara Rybicka, informuje, że większość z nich przechodzi chorobę bezobjawowo. Zgodnie z aktualnymi informacjami wiemy, że do szpitala trafiła jedna osoba z podwyższoną temperaturą. Łącznie, jeżeli chodzi o bezdomnych, zarażonych jest aż 70 ze 100 osób przebywających w placówce.

Zakażenie wykryto także u 7 pracowników schroniska. Pozostałych podopiecznych przetransportowano do tymczasowego ośrodka. Służby skupiają się na monitorowaniu sytuacji ze względu na stan zdrowia osób tam przebywających.

Obecnie województwo pomorskie dotknięte jest dodatkowymi obostrzeniami ze względu na rosnącą liczbę chorych. Podobna sytuacja panuje w warmińsko-mazurskim. Na szczęście najnowsze prognozy wskazują na stopniowo poprawiającą się sytuację.

Syn Martyniuka skazany na więzienie. Wyrok nieprawomocnySyn Martyniuka skazany na więzienie. Wyrok nieprawomocnyCzytaj dalej

Nowe ogniska koronawirusa

To nie jedyne ognisko SARS-CoV-2 jakie pojawiło się w ostatnim czasie. Zaledwie wczoraj informowano o dramatycznej sytuacji w Olsztynie, gdzie potwierdzono 50 zarażeń u pracowników jednej z tamtejszych instytucji. Nie wiemy jednak, o jaką konkretnie chodzi.

- Zakażenia najprawdopodobniej zapoczątkowała jedna osoba. Pracownik, który ukrywał objawy zakażenia, nie zgłosił się na test na COVID, bo obawiał się, że trafi do szpitala. Wystarczyło, że przyszedł do pracy na jeden dzień, a w krótkim czasie zakażenia objęły całe piętro biurowca, w którym pracował. Nie wypłacono pensji, bo zachorowały osoby zajmujące się księgowością. To pokazuje możliwości brytyjskiego wariantu. Wystarczy jeden egoista, a przy naruszeniu zasad ostrożności zakażenia rozszerzają się błyskawicznie – wyjaśniał w rozmowie z wp.pl jeden z pracowników sanitarnych.

Aktualna sytuacja w pomorskim spowodowała narzucenie tam kolejnych obostrzeń. Rząd postanowił, że w terminie 13-20 marca zamknięte będą tam kina, teatry, muzea, hotele i galerie handlowe, a nawet szkoły, gdzie uczniowie klas I-III przejdą na naukę zdalną.

Na szczęście sytuacja ma szansę się tam poprawiać. We wtorek opublikowano nowy raport resortu zdrowia, który wskazuje, że w regionie nie ma już tylu zarażeń, a z pierwszej piątki najbardziej „covidowych” regionów województwo pomorskie spadło na 8. miejsce.

„Mamy 9 954 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem” – przekazało dziś Ministerstwo Zdrowia. „Z powodu COVID-19 zmarły 64 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 218 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 811 036 / 45 599 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)” – poinformowano.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: radiozet.pl, gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News