Kolejne alerty IMGW. Podnosi się poziom rzek
Autor Monika Majko - 12 Lutego 2021
Do Polski powróciła zima, a wraz z nią groźne zjawiska pogodowe. Specjaliści z IMGW wydali kolejny alert hydrologiczny związany z piętrzeniem się lodu na rzekach. Będzie obowiązywał do godzin popołudniowych.
Ostrzeżenie najwyższego stopnia dotyczy gwałtownego podwyższenia się stanu wody na Pilicy. Wcześniej specjaliści ostrzegali przed spiętrzeniem na Wiśle w rejonie Kępy Polskiej w województwie mazowieckim oraz obszarze Dolnej Odry w województwie zachodniopomorskim.
IMGW ostrzega przed gwałtownym wzrostem poziomu wód
- Na Pilicy w rejonie Białobrzegów występuje gwałtowny wzrost stanu wody spowodowany piętrzeniem lodowym - przekazał IMGW.
Najnowszy alert Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obejmuje teren w województwie mazowieckim i obowiązuje do godziny 14:00. W ciągu najbliższych godzin możliwy jest dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanu zagrożenia w tej strefie.
Ostrzeżenia te związane są z piętrzeniem się lodu na rzekach, które powoduje gwałtowny wzrost poziomu wód. Wcześniej wydano alerty dla Wisły w rejonie Kępy Polskiej, a także ostrzeżenie drugiego stopnia dla obszaru Dolnej Odry.
Alerty trzeciego stopnia są wydawane w przypadku, gdy wody wzbierają „z przekroczeniem stanów alarmowych”. Drugi stopień ostrzeżenia hydrologicznego dotyczy natomiast wezbrania wody „z przekroczeniem stanów ostrzegawczych”.
Z trudną sytuacją w związku ze wzbieraniem wody mierzą się mieszkańcy Płocka. W mieście od poniedziałku obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Przyczyną tego stanu jest zator lodowy na Wiśle, który powstał w miejscowości Popłacin, znajdującej się tuż poniżej miasta.
Zator blokuje swobodny przepływ wody i powoduje gwałtowny przybór rzeki. Alarm przeciwpowodziowy wprowadzono również w siedmiu gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.
We wtorek Wisła wylała w Płocku na bulwary im. Górnickiego w rejonie ul. Rybaki i portu jachtowego klubu Morka. Zalana została również ul. Gmury w dzielnicy Borowiczki, która jest najniżej położoną ulicą w Płocku. W tym rejonie miasta znajdują się domy jednorodzinne.
W gotowości utrzymane są lodołamacze, które znajdują się na Zbiorniku Włocławskim. By mogły ruszyć do pracy, musi jednak nastąpić ocieplenie. Temperatura powinna oscylować w okolicach 0 stopni Celsjusza, a decyzja w sprawie ich uruchomienia ma zapaść dopiero w sobotę.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Marszałek Senatu wygłosił orędzie dot. wolnych mediów
- Kiedy media strajkowały, TVP Info wyemitowało mszę z okazji miesięcznicy
- Tomasz Kammel i Marzena Rogalska prowadzili program mimo strajku mediów. Burza w komentarzach
Źródło: RMF 24
[EMBED-9]
Następny artykuł