notariusz
PxHere
Mariusz Wiącek - 25 Stycznia 2019

Ile zarabia notariusz? Można zarobić krocie na prostej pracy

Ile zarabia notariusz? Jest bez dwóch zdań jednym z bardziej prestiżowych zawodów. Jednak tak naprawdę znaczna część osób nie wie dokładnie, czym się zajmuje osoba sprawująca ten zawód. Na czym polega ta praca?

Ile zarabia notariusz? Jest prawnikiem, czasem nazywanym "urzędnikiem państwowym", prawdopodobnie dlatego, że używa pieczęci z Orłem Białym. Jest to zawód cieszący się dużym zaufaniem publicznym, a jego pracę reguluje ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku "Prawo o notariacie". Na to stanowisko kandydatów powołuje minister sprawiedliwości, co może być kolejnym z powodów, który określa zawód jako prestiżowy. Często zdarza się, że studenci prawa postanawiają skierować swoją ścieżkę kariery ku aplikacji notarialnej. W przestrzeni publicznej panuje przekonanie o wysokich zarobkach i stosunkowo łatwej pracy, jaka się wiąże z tym zawodem. Praca notariusza wydaje się prosta, dość przyjemna, a przy tym monotonna. Być może tak jest, jednak ta ścieżka zawodowa nie jest prosta, a ilość wiedzy, jaką trzeba przyswoić w trakcie długoletniej nauki, wielu już skutecznie zniechęciła.  

Na czym polega ta praca? Notariusz to skomplikowany zawód

Zawód ten ma bardzo długą historię i czasem można spotkać się z archaicznym określeniem notariusza - "rejent". Jednak czym się tak naprawdę zajmuje? Jak wskazuje sama nazwa, głównym zadaniem notariusza jest sporządzanie aktów notarialnych oraz inne czynności notarialne. Można tu wymienić na przykład: sporządzanie wypisów i odpisów dokumentów, sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia, własnoręczności podpisów, a także weksli i czeków. Najistotniejszą funkcją notariusza jest ograniczenie sporów sądowych. Osoba ta musi czuwać nad prawidłowością czynności prawnych i poprawnością treści dokumentów. Czuwa przy tym, aby podczas podejmowania czynności prawnych interesy stron były zabezpieczone.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Emerytury 2019Emerytury wzrosną w 2019, ale o ile? Kwota może cię rozczarować!Czytaj dalej

Ile zarabia notariusz?

To pytanie zdecydowanie jest najbardziej nurtujące. Wbrew panującej opinii nie każdy notariusz zarabia krocie. Ich pensja jest uzależniona od wielu czynników, jak na przykład: liczba zleceń, wielkość i prestiż kancelarii notarialnej, wykształcenie i wiedza tematyczna, staż pracy oraz lokalizacja kancelarii.

Zarobki notariusza. Doświadczenie ma niebagatelne znaczenie

Warto zauważyć, że zarobki notariuszy nie są regularne i można zauważyć w nich duże nierówności. Można jednak wyliczyć, że zarobki zaczynają się od 3000 złotych netto za miesiąc, z kolei średnie wynagrodzenie mieści się w okolicy 4000 złotych. Warto jednak zauważyć, że najlepsi notariusze potrafią bez problemu przekroczyć kwotę 10 000 złotych miesięcznie, a w niektórych przypadkach, nawet wielokrotnie więcej.

Ścieżka kariery. Notariusz kto to?

Aby zostać notariuszem trzeba przejść przez długą drogę wypełnioną nieustanną nauką. Progami, które należy pokonać jest przede wszystkim ukończenie studiów prawniczych z tytułem magistra. Później należy ukończyć 3,5-roczną aplikację, którą można przerwać jedynie na 12 miesięcy. Aby utrzymać formalny tytuł trzeba sporządzić co najmniej 70 projektów aktów notarialnych i 14 - innych czynności notarialnych. Oprócz tego zależne jest kilka innych rozmaitych dokumentów, które należy przedstawić przed podjęciem pracy.ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Ile zarabia barman? Czy naprawdę się opłaca?
  2. Agnieszka Chylińska PRZERAŻAJĄCO chuda. Fani boją się o jej życie!
  3. Jak mieszka Beata Tyszkiewicz?Tego się po niej NIKT nie spodziewał
  4. Dorota Szelągowska: Wiek gwiazdy zaskoczył fanów. Ile ma lat?
  5. Ile dzieci ma Michał Wiśniewski? Mocno się zdziwicie
 
Zasady rodziny królewskiejRodzina królewska nie ma łatwego życia. Od dziwacznych zasad można zbzikować!Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News