Emerytury wzrosną w 2019, ale o ile? Kwota może cię rozczarować!

Autor Patryk Stachera - 7 Stycznia 2019

Emerytury od 1 marca 2019 roku wzrosną względem poprzedniego roku. Projekt nowej waloryzacji został już podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę i niebawem wchodzi w życie. Na największą zmianę mogą liczyć emeryci mniej zamożni. Jednak wyższe świadczenia otrzymają również osoby, które radzą sobie nieco lepiej. Jakie podwyżki emerytur czekają nas w tym roku? Przygotowaliśmy dla Was galerię, która doskonale przedstawia zmiany w tegorocznych świadczeniach.

Rząd jeszcze niedawno informował, że wydatki na emerytury i renty w nowym roku wyniosą niecałe 7 miliardów złotych. To się jednak zmieniło. Jak podała minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, fundusze przeznaczone na nową waloryzację wyniosą o 1,5 miliarda złotych więcej. Ministerstwo Finansów wylicza podwyżki emerytur i rent, obserwując inflację w gospodarstwach emeryckich oraz wzrost płac w roku poprzednim.

Jak przekazali przedstawiciele ministerstwa, wprowadzane zmiany mają na celu poprawę sytuacji osób pobierających obecnie najniższe świadczenia emerytalno-rentowe.

Tegoroczna waloryzacja będzie się nieco różniła względem poprzednich lat. Zastosowana ma zostać tzw. waloryzacja kwotowo-procentowa. Zapewni ona emerytom podwyżki o 3,26 proc., które jednocześnie nie będą mogły być mniejsze niż 70 zł brutto.

Rządowa propozycja została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i ma wejść w życie od 1 marca 2019 roku. Zmiany będą dotyczyły m.in podwyżek najniższych świadczeń. Osoby, które mają najniższą emeryturę lub pobierają rentę rodzinną, socjalną lub tę otrzymywaną z tytułu całkowitej niezdolności do pracy dostaną do 1100 zł brutto. Do tej pory było to 1030 zł brutto.

Zbliżająca się marcowa podwyżka dla emerytów i rencistów to z pewnością dobry krok w stronę poprawy warunków życia seniorów. Czy jednak okaże się to działaniem wystarczającym wobec rosnących kosztów życia w Polsce?

Emerytury w naszym kraju od lat są gorącym tematem, szczególnie wśród seniorów. Nadal występuje problem finansów u osób starszych, które zwyczajnie nie radzą sobie w życiu przez zbyt niskie świadczenia. Jednak sytuacja wydaje się poprawiać z każdym rokiem.

Jakich podwyżek możemy się spodziewać w 2019? Z pewnością nie wszystkich zadowolą. Zamożniejsi emeryci mogą nie odczuć zmiany. Zapraszamy do naszej galerii, w której przedstawiliśmy, o ile wzrosną świadczenia na przykładzie poszczególnych kwot.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News