Ile zarabia lekarz w Polsce
fot. pxxhere
Jan Odyniec - 11 Lutego 2019

Ile zarabia lekarz? Czy lekarze mają powód by protestować?

Ile zarabia lekarz? W 2017 roku całą Polskę obiegały liczne informacje o protestujących medykach. Z rządem w sprawie pensji negocjowali lekarze rezydenci. Czy słusznie walczyli o podwyżki? Ile zarabia lekarz rezydent, rodzinny, specjalista?

Ile zarabia lekarz rezydent? Kto to jest lekarz rezydent?

Ile zarabia lekarz? W 2017 roku w całym kraju rozpoczęła się dyskusja na temat wysokości pensji pracowników służby zdrowia. Wiązało się to z protestem medyków. Lekarze-rezydenci domagali się od rządu podwyżek, a także zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Wówczas w całej Polsce zaczęły się pytania: tak właściwie ile zarabia lekarz? Doszło wręcz do tego, że publiczne media zaczęły propagować tezę, jakoby protestujący medycy w rzeczywistości opływali w luksusy, zaś ich udział w strajku głodowym był "na pokaz" i "na złość" rządzącym. Ile zatem zarabiają lekarze-rezydenci? Lekarze-rezydenci są pewną specyficzną grupą zawodową w Polsce. Ich pozycja związana jest ze skomplikowaną konstrukcją polskiego systemu edukacji medycznej. Rezydenci, to medycy, którzy ukończyli 6-letnie studia medyczne i odbyli roczny staż w szpitalu. Po tym - trwającym aż 7 lat, a jednak zaledwie początkowym - procesie muszą rozpocząć kolejny trwający 5-6 lat okres specjalizacji. Tym samym stają się rezydentami. Formalnie są pełnoprawnymi lekarzami, mającymi uprawnienia lekarskie, wykonującymi szereg procedur medycznych. Wciąż jednak nie są lekarzami-specjalistami. Zanim uda im się osiągnąć taki etap wyszkolenia, muszą przejść cały proces praktyki i nauki.

Ile zarabia lekarz rezydent w Polsce?

Ile zarabia się będąc rezydentem? Zarobki medyków w ich pierwszych latach pracy uzależnione są od kilku kwestii. Pierwszą jest staż pracy, drugą - istotność specjalizacji, w której się szkolą. Resort zdrowia określa specjalizacje priorytetowe i w tych zarobki są wyższe. W pierwszych dwóch latach specjalizacji lekarz-rezydent zarabia 3 170 zł brutto, a w kolejnych - 3 458 zł brutto miesięcznie. W specjalizacjach priorytetowych te kwoty są odpowiednio wyższe. Na początku rezydenci mogą liczyć na pensję w kwocie 3 602 zł, a w kolejnych latach - 3 890 zł.

Ile zarabia lekarz specjalista w Warszawie, a ile na prowincji?

Kiedy medykowi uda się z sukcesem zakończyć specjalizację, przestaje być rezydentem i staje się specjalistą. Ile zarabia lekarz specjalista? Tu sprawa nie jest już tak oczywista, bowiem zarobki lekarzy-specjalistów potrafią się wahać od nieco ponad 5 tys. do nawet kilkunastu tys. zł brutto. Z czego wynikają różnice? Lekarzy do pracy próbuje się zachęcać zarobkami. A jednak, kiedy przyjrzeć się wszystkim zarobkom w Polsce, różnice potrafią być niebotyczne. Wiele zależy bowiem nie od zarobków, a od prestiżu miejsca pracy. W związku z tym szpitale w średniej wielkości miastach oferują przyszłym lekarzom i ordynatorom gigantyczne pensje sięgające nawet 22 tys. zł. Chętnych brak, bo lekarze na studia medyczne jadą do wielkich miast, a potem tam zostają zatrudnieni w szpitalu. Zresztą każdy woli pracować w stolicy niż na prowincji, ma bowiem dzięki temu lepsze perspektywy rozwoju, dalszego kształcenia czy wyjazdu za granicę. Tymczasem lekarz w Warszawie, pracując na pełny etat, mając dodatkowe dyżury i będąc specjalistą od 15 lat, potrafi pobierać wynagrodzenie ledwie przekraczające 5 tys. zł brutto.

Ile zarabia lekarz rodzinny średnio? Ile maksymalnie?

Lekarze rodzinni są dziś lekarzami-specjalistami medycyny rodzinnej. Zarobki lekarzy rodzinnych potrafią na pierwszy rzut oka naprawdę rzucić na kolana. Tzw. lekarze rodzinni, to lekarze pierwszego kontaktu - medycy, którzy są podstawową komórką systemu opieki medycznej. To właśnie do nich idziemy w pierwszej kolejności, zanim udamy się do lekarzy specjalistów różnych dziedzin. Stąd też ogromne zapotrzebowanie na ich pracę, nic więc dziwnego, że są zachęcani zarobkami. Jak wyglądają średnio ich zarobki? Mediana (tzw. wartość środkowa) wynagrodzeń lekarzy rodzinnych wynosi 7 649 zł brutto. To oznacza, że połowa lekarzy rodzinnych zarabia poniżej tej kwoty, a połowa - powyżej. "Górka" wykresu zarobków liczona jest od 5 295 zł brutto do 9 500 zł brutto. Powyżej tej drugiej kwoty pensje pobiera ok. 25% lekarzy rodzinnych. Tak samo 25% lekarzy rodzinnych zarabia poniżej tej pierwszej kwoty.ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Ile zarabia nauczyciel? Ten zawód jest niedoceniany
  2. Ile zarabia pilot? Te kwoty mogą zwalić z nóg
  3. Ile zarabia stewardessa? Można zarobić niemałe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News