Ile zarabia nauczyciel stażysta dyplomowany
fot. pixabay
Jan Odyniec - 8 Lutego 2019

Ile zarabia nauczyciel? Ten zawód jest niedoceniany

Ile zarabia nauczyciel? Zawód związany jest z ogromną odpowiedzialnością. Jego przedstawiciele mają bezpośredni wpływ na rozwój przyszłych pokoleń, tymczasem są ogromnie niedoceniani. Ile zarabia nauczyciel stażysta? Ile kontraktowy, a ile dyplomowany?

Ile zarabia nauczyciel? Zawód nauczycielski jest jedną z najtrudniejszych profesji, jaką można sobie wyobrazić. Chociaż funkcja ta obrosła licznymi legendami, jakoby była szczególnie intratna, wbrew pozorom nie jest tak opłacalna. Powszechnie uważa się, że nauczyciele mają naprawdę dobrze. Ich praca regulowana jest przez szczególny dokument o nazwie "Karta nauczyciela", który daje im liczne przywileje. Twierdzi się, że nauczyciele mają wyjątkowo dużo urlopu, bo wolne całe wakacje, ferie i wszystkie święta. Podobno pracują tylko 5 godzin dziennie, zaś płacone mają za normalny etat. Niestety - nie jest wcale tak kolorowo. Dużo wolnego w wakacje szybko jest skracane przez liczne zadania administracyjne i biurokratyczne w szkołach, które potrafią trwać nawet do połowy lipca i ponownie nawet od połowy sierpnia. Nie wszyscy nauczyciele mają wolne ferie, a rzekoma praca 5 godzin dziennie szybko okazuje się fikcją. Nauczyciele zabierają dużo pracy do domu, przygotowują nowe lekcje, sprawdzają klasówki. Tymczasem ich pensje potrafią być śmiesznie niskie.

Stopnie awansu nauczycielskiego

Zarobki nauczycieli zależą od kilku aspektów. Znaczenie ma miejsce zatrudnienia, bowiem mniej płaci się w mniejszych miastach i miejscowościach, a więcej w największych ośrodkach. Na zarobki najbardziej wpływa jednak tzw. stopień awansu nauczycielskiego. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że zawód nauczyciela jest bardzo restrykcyjnie regulowany przez prawo. Aby nim zostać, trzeba ukończyć odpowiednie studia, które gwarantują nam zdobycie uprawnień pedagogicznych. Wiąże się to z odpowiednią liczbą godzin praktyk oraz konkretnymi przedmiotami, które trzeba studiować. Kiedy uda się to osiągnąć, możemy rozpocząć pracę w szkole, jednak nie zaczynamy od razu jako "pełnoprawny" nauczyciel. Najpierw musimy przejść przez kolejne stopnie awansu nauczycielskiego, który zaczyna się od stopnia stażysty. Później można ubiegać się o stopień nauczyciela kontraktowego, a dopiero po prawie trzech latach od osiągnięcia tego stopnia można ubiegać się o mianowanie. Nauczyciel mianowany wreszcie uzyskuje pewne przywileje związane z zatrudnieniem, np. nie można go w prosty sposób zwolnić z pracy. Jeśli chciałoby się ponownie awansować - znów konieczne jest odczekanie blisko trzech lat. Następnie można starać się o stopień nauczyciela dyplomowanego. W ścieżce awansu nauczycielskiego jest jeszcze jeden tytuł - profesora oświaty. Ma charakter honorowy, jest nadawany przez ministra na wniosek Kapituły ds. Profesorów Oświaty. Aby go uzyskać, trzeba mieć co najmniej 20-letni staż pracy w tym 10-letni po osiągnięciu stopnia dyplomowanego oraz odznaczać się wyjątkowo znaczącym dorobkiem. Wraz z awansem nauczycielskim naturalnie rośnie pensja, jednak to, ile zarabia nauczyciel, nadal potrafi być po prostu kuriozalne.

Ile zarabia nauczyciel stażysta?

Zgodnie z obecnymi wyliczeniami, nauczyciele awansując mogą liczyć na kolejne podwyżki. Każdy absolwent studiów nauczycielskich, który zdobył uprawnienia pedagogiczne, może rozpocząć pracę w szkole na stanowisku nauczyciela stażysty. Ile zarabia nauczyciel stażysta? Podstawa wynagrodzenia wynosi obecnie ok. 2420 zł brutto. Realnie "na rękę" jest to zaledwie 1750 zł. Te pieniądze są śmiesznie niskie, zwłaszcza że taki nauczyciel, chociaż mało doświadczony, pracuje tak samo ciężko, jak bardziej doświadczeni koledzy, tymczasem praca z dziećmi jest naprawdę wymagająca.

Ile zarabia nauczyciel kontraktowy?

Na szczęście proces awansu na nauczyciela kontraktowego można rozpocząć w miarę szybko i nawet niespełna dwa lata później uzyskać ten stopień. Niestety podwyżka pensji jest w tym przypadku czysto symboliczna. Podstawa wynagrodzenia wynosi zaledwie niecałe 2490 zł brutto. Dopiero kiedy awansujemy do stopnia nauczyciela mianowanego, można mówić o faktycznym, odczuwalnym wzroście zarobków. Ile zarabia nauczyciel mianowany? Jego pensja zaczyna się już od kwoty 2824 zł brutto.

Ile zarabia nauczyciel dyplomowany?

Nauczyciel dyplomowany, pod warunkiem oczywiście pełnego wykształcenia z przygotowaniem pedagogicznym, zarabia brutto aż 3317 zł. Oznacza to, że netto otrzymuje niespełna 2380 zł. Należy podkreślić, że jest to pensja człowieka, który pracuje w swoim zawodzie często 10 albo i więcej lat. Biorąc pod uwagę tak niskie pensje w zawodzie zastanawiać może, jak ktokolwiek w ogóle chciałby zostać nauczycielem. Na szczęście są ludzie, którzy mają poczucie misji i gotowi są, często pracując także dorywczo, poświęcając wiele czasu, kształcić przyszłe pokolenia. Należy tu jednak także dodać, że nauczycieli ratuje jeszcze jedna rzecz. Są to dodatki do ich pensji, bez których często nie mieliby zupełnie za co żyć.

Ile zarabia nauczyciel?

Nauczyciel, jak wyliczają eksperci, przeszedłszy całą ścieżkę awansu zawodowego oraz otrzymując wszystkie możliwe dodatki może jakimś cudem osiągnąć wynagrodzenie na poziomie do 4 tys. zł "na rękę". Aby to jednak osiągnąć, musi pracować w zawodzie bardzo długo oraz mieć szczęście nauczać w naprawdę bogatej gminie. O wysokości sumarycznej pensji decydują bowiem lokalni włodarze. Do wynagrodzenia podstawowego nauczyciela należy bowiem doliczyć dodatki, takie jak ten za wysługę lat, który podnosi pensję o 1% każdego roku, jednak nie więcej niż o 20%. Ponadto gminy mogą przeznaczyć pewne kwoty na dodatki: motywacyjny, funkcyjny (np. za wychowawstwo lub funkcję kierowniczą). Nauczyciele pracujący na wsi mogą dostać tzw. dodatek wiejski, a niekiedy różni nauczyciele mają przyznawane dodatki za uciążliwość lub warunki pracy. Nauczyciele mogą także liczyć na dodatki socjalne, urlopowe, 13. pensję, nagrody i benefity jubileuszowe. Czasami można "załapać się" na nadgodziny i zastępstwa. To jednak nadal nie są bynajmniej ogromne pieniądze. Warto podkreślić jeszcze jedną kwestię. Niekiedy awans nauczycielski, zamiast poprawić sytuację, tylko ją pogarsza. Jeśli nauczyciel mieszka w biednej gminie, może się zdarzyć sytuacja, że mając stopień mianowanego lub dyplomowanego po prostu nie dostanie pracy. Szkoły zwyczajnie nie będzie stać, aby zapłacić mu przysługującą mu pensję. Można zatem jednoznacznie stwierdzić, że nauczyciele, których praca powinna być szczególnie doceniana ze względu na jej znaczenie dla społeczeństwa, zarabiają bardzo źle. Jedyna nadzieja jest taka, że w kolejnych latach rząd gwarantuje stopniowe podwyżki.ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Ile zarabia pilot? Te kwoty mogą zwalić z nóg
  2. Ile zarabia stewardessa? Można zarobić niemałe pieniądze
  3. Ile zarabia prezydent Polski? Zarobki ma imponujące

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News