Ile zarabia kucharz w Polsce? Kto by nie chciał pracować u Amaro

Ile zarabia kucharz w Polsce? Kto by nie chciał pracować u Amaro Źródło: pixabay.com/Engin_Akyurt

Ile zarabia kucharz w Polsce? Czy warto iść do szkoły gastronomicznej, by szkolić się w tym zawodzie, czy też od razu zacząć od praktyki i zatrudnić się na kuchni? Wiele godzin spędzonych przy garach może się opłacać, jeżeli masz smak i jesteś dobry w tym co robisz.

Ile zarabia kucharz? Czy warto dopracowywać swój smak, by swoją przyszłość wiązać z pracą na kuchni? Branża gastronomiczna jest dość specyficzna, nie zawsze można liczyć na stałą pensję, czy nawet jakąkolwiek umowę. Najczęściej na pracę w restauracjach, barach, pubach decydują się osoby młode, ponieważ chcą dorobić i nie chcą być ograniczeni pracą na pełen etat, pięć dni w tygodniu po 8 godzin. Muszą sobie zdawać sprawę z tego, że praca na kuchni nie należy do najlżejszych, a wręcz przeciwnie. Zmiany to często 12 lub 14 godzin ciągłego wysiłku, presji czasu i kontrolowaniu kilku rzeczy naraz.

Ile zarabia kucharz w Polsce po zawodówce?

Popularne stały się kierunki gastronomiczne w szkołach zawodowych. Absolwenci takich szkół, mimo nabytych umiejętności najczęściej zaczynają od stanowiska pomocy kuchennej, ich pensja wtedy wynosi od 2000 do 3000 zł netto. Jeśli szef kuchni zauważy potencjał w pracowniku, może awansować go na stanowisko pomocnika kucharza.

Średnie zarobki kucharzy to od 3000 do około 4000 zł netto. To średnia z całej Polski, kucharze w przydrożnych barach lub restauracjach w małych miasteczkach zarabiają mniej niż ci w stolicy. Szefowie kuchni mogą poszczycić się zarobkami rzędu od 4,5 do 6 tys. zł netto. 

Ile zarabia kucharz u Amaro i innych prestiżowych restauracjach?

Niewielu jest kucharzy w branży gastronomicznej, którzy zarabiają 10 tys. zł. Najwybitniejsi szefowie kuchni mogą liczyć na zarobki rzędu 20 000, czy nawet 30 000 zł. Ich sukces zależy od wielu czynników, jednak warunkiem wręcz koniecznym, by stać się mistrzem w swoim zawodzie, jest ciągła nauka, śledzenie trendów, a także wyjazdy na zagraniczne staże w gwiazdkowych restauracjach. W najlepszych restauracjach w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Sopot, kucharze mogą zarobić od 6000 do 10 000 zł, w zależności od lokalu, umiejętności i doświadczenia.

Wojciech Amaro, znany z takich programów jak "Hell's Kitchen. Piekielna kuchnia" i "Top Chef", jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej zarabiających kucharzy w Polsce, jego restauracja Atelier Amaro była pierwszą, która została wyróżniona i w 2013 roku dostała gwiazdkę Michelin oraz utrzymała ją przez kolejne trzy lata. Chętnych nawet na staż w jego restauracji nawet za darmo nie brakuje.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia archeolog? Czy ciężka praca naukowców jest godnie wynagradzana?
  2. Ile zarabia copywriter w Polsce? Wciąż brakuje rąk do pracy
  3. Ile zarabia tłumacz przysięgły w Polsce? Warto znać więcej języków obcych
  4. Ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Pensje w branży nie rozpieszczają
  5. Ile zarabia fizjoterapeuta w szpitalu? Ile z własnym gabinetem?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News