Ile zarabia doktor na uczelni
Pixabay.com
Wiadomości Pikio - 26 Lutego 2019

Ile zarabia doktor na uczelni? Te zarobki to śmiech przez łzy

Ile zarabia doktor na uczelni? Czy warto poświęcić długie lata na naukę, pogłębianie wiedzy z danej dziedziny i pracę naukowe, tylko po to, żeby zdobyć tytuł doktora? Polskie uczelnie dobrze płacą swoim pracownikom? Pytanie to kłębi się w głowach tysięcy studentów, którzy tylko marzą, by zdać kolejną sesję.

Ile zarabia doktor na uczelni? Czy warto kontynuować naukę i nie poprzestawać na zdobyciu tytułu licencjata lub magistra? Tłumy najzdolniejszych studentów starają się pozostać na uczelni i tylko czekają, aż zwolni się wakat, by mogli spełnić się w roli wykładowcy.

Po drugiej stronie katedry wcale nie jest tak kolorowo, a posada naukowa nie zwalnia z obowiązku ciągłego pogłębiania wiedzy. Na uczelni nie wykładają jedynie doktorzy i profesorowie, zajęcia ze studentami prowadzą również magistrzy, którzy są na początku drogi w karierze naukowej.

Wysokość płac nauczycieli akademickich ustala się na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla pracowników uczelni publicznej. Pensja wykładowców jest ustalana przez senat uczelni. Na ten cel przeznaczane zostają pieniądze z państwowych dotacji, jak również te, które sama zarobi na siebie szkoła. Wielkość placówki, kondycja finansowa oraz region, w którym się znajduje - to wszystko wpływa na wysokość zarobków wykładowców, którzy prowadzą na niej zajęcia.

PolsatNie żyje aktorka serialu na Polsacie. Tajemnicze okoliczności śmierciCzytaj dalej

Doktor na uczelni - zarobki. Lepiej płacą na państwowej, czy prywatnej uczelni?

Doktor zarabia średnio 2,7 tys. zł brutto na pełnym etacie, jednak rzadko zdarza się, aby ktoś chciał pracować za tyle w jednym miejscu. Najczęściej obowiązuje stawka godzinowa, to zwykle 35 - 40 zł za 45 minut pracy, przypomnijmy tylko, że wykład trwa zazwyczaj 1,5 godziny.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się na uczelniach niepublicznych, doktor w tym przypadku może liczyć na wynagrodzenie rzędu 60-70 zł za niecałą godzinę wykładu. Wszystkie zarobki na uczelniach prywatnych są o kilkadziesiąt procent wyższe niż te, które są proponowane wykładowcom w państwowych placówkach.

Doktor habilitowany zarobki. Ile zarabia doktor habilitowany na uczelni?

Doktor habilitowany jest o stopień wyżej w hierarchii uczelnianej. Wynagrodzenie za 45 minut to przeważnie 40 do 55 zł, jeśli pracuje on na pełny etat - 3500 zł. Następny jest profesor nadzwyczajny, który może liczyć na 3,9 tys. zł (czyli 50-70 zł), bywa również, że jego wynagrodzenie za niecałą godzinę to 100 zł, jednak sytuacje takie należą do rzadkości. Profesor zwyczajny, który wbrew nazewnictwu jest o stopień wyżej od tego nadzwyczajnego, zarabia powyżej 7000 zł, wszystko zależy on piastowanego stanowiska.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego zarabia miesięcznie 13,2 tys. zł, a to tylko jego podstawowa pensja. Do tej kwoty należy doliczyć dodatek funkcyjny - 5,8 tys. oraz dodatek specjalny - ponad 10 tys., co łącznie daje prawie 30 tys. zł. Więc wysiłek i poświęcenie wielu lat nauce, czasami przynosi wymierny efekt.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia fotograf ślubny? W Polsce się to opłaca
  2. Ile zarabia trener personalny w Polsce? Na siłowni bez niego ani rusz
  3. Ile zarabia grafik komputerowy w Polsce, a ile za granicą?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News