Ile kosztuje przegląd samochodu
pexels.com/Carlos F
Adrian Sobolewski - 24 Maja 2019

Ile kosztuje przegląd samochodu? Zależy od pojazdu

Ile kosztuje przegląd samochodu? Właściciele pojazdów co ustalony czas muszą wybrać się do mechanika i zrobić badania techniczne pojazdów - mają one zapewnić bezpieczeństwo ich i innych użytkowników dróg. Ile przyjdzie nam wyciągnąć z portfela za taki przegląd? Ostatnio ceny się zmieniły!

Ile kosztuje przegląd samochodu? Jest to obowiązek, dzięki któremu wszyscy możemy czuć się trochę bardziej bezpieczni na drodze. Jesteśmy przynajmniej pewni, że na ulicy nie spotkamy pojazdów, które powinny się znaleźć najwyżej na złomowisku. Ile zapłacimy za przegląd, co ile powinniśmy go robić i co ostatnio zmieniło się w przepisach?

Ile kosztuje przegląd samochodu 2019?

Badanie techniczne samochodu, czyli tzw. przegląd, jest bardzo ważnym elementem użytkowania pojazdów, które codziennie wyjeżdżają na polskie drogi. Istnieje wiele zasad dotyczących tych badań - najnowsze weszły w życie w 2018 roku i trochę się wtedy zmieniło. Nie zmieniło się jednak to, jak często musimy udawać się na takie badanie - jest to zróżnicowane od wieku naszego samochodu. Jeżeli kupiliśmy nowe auto z salonu, na pierwszy przegląd możemy pojechać dopiero trzy lata po zakupie pojazdu. Następny przegląd takiego samochodu trzeba będzie wykonać już dwa lata później, a wszystkie kolejne tak, jak wszyscy inni użytkownicy pojazdów - czyli co rok. Inaczej wygląda kwestia samochodów zabytkowych, których przybywa ostatnio na polskich drogach - one na badanie kontrolne muszą udać się tylko raz, przed rejestracją jako zabytek, ale każdy właściciel jest zobowiązany do dbania o stan techniczny takiego pojazdu we własnym zakresie - jeździ on przecież zabytkiem motoryzacji.

Koszt przeglądu zmienił się w świetle ostatnich zmian w prawie. Kiedyś standardową opłatą było 99 zł - 98 zł za przegląd i 1 zł za wpis przeglądu do ewidencji. Teraz będziemy musieli włożyć w to trochę więcej pieniędzy - nie będzie też możliwości niezapłacenia mechanikowi w przypadku niepomyślnego wyniku badania technicznego. Według nowych regulacji, przegląd będzie teraz płatny z góry. Ponadto od teraz za samochód osobowy będziemy musieli zapłacić 126 zł. Jednak i tak jest to lepsza cena niż płacenie mandatu za brak przeglądu technicznego - za takie przewinienie czeka nas kara 500 zł i zabranie dowodu rejestracyjnego.

Ile kosztuje przegląd samochodu, auta z gazem?

Inaczej sprawa przeglądów wygląda dla samochodów, w których właściciel zdecydował się zamontować instalację gazową. Po pierwsze, nie skorzystamy z dłuższych terminów przeglądów dla nowych aut - samochody na gaz muszą stawiać się u mechaników co roku od samego początku użytkowania. Będziemy też musieli zapłacić więcej niż właściciele samochodów elektrycznych, benzynowych i dieseli - wszytko za sprawą tzw. specjalistycznego badania instalacji gazowej. Od 2018 roku powinniśmy przygotować się na kwotę rzędu 162 zł - oczywiście jeśli wykonamy badanie w terminie. Jeżeli spóźnimy się więcej niż 45 dni na badanie, będziemy musieli liczyć się z 50% podwyżką ceny przeglądu - dotyczy to zarówno aut na benzynę, jak i tych jeżdżących na gaz i inne rodzaje paliwa.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile kosztuje tatuaż na przedramieniu, ramieniu i nadgarstku?
  2. Ile kosztuje nerka? Czarny rynek w Polsce i na świecie
  3. Ile kosztuje znaczek na list zwykły czy do Niemiec?
  4. Jak zrobić screena na laptopie? Zależy od systemu operacyjnego
  5. Największy kot świata - skąd pochodzi to zwierzę domowe?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News