Emilia Krakowska zdjęcie
youtube.com/Kultowe Rozmowy
Wiadomości Pikio - 14 Czerwca 2019

Emilia Krakowska: wiek, mężowie, ślub, córki, życie prywatne

Emilia Krakowska - życiorys słynnej aktorki teatralnej, filmowej i estradowej, która słynie ze swoich kultowych wypowiedzi. Choć była czterokrotnie zamężna, teraz śmiało stwierdza, że nie miała szczęścia w miłości. Przybliżamy szczegóły dotyczące jej życia zarówno tego zawodowego, jak i prywatnego.

Emilia Krakowska wiek

Emilia Krakowska urodziła się 20 lutego 1940 roku, aktorka pochodzi z Poznania, aktorka kilka miesięcy temu obchodziła swoje 79 urodziny. Od wielu lat możemy podziwiać jej kunszt, który z dumną prezentuje od połowy lat 60. XX wieku, wzięła udział w ponad pięćdziesięciu produkcjach filmowych i serialowych.

Wielu jej wiernych fanów nie może uwierzyć, że ich ulubiona medialna postać w przyszłym roku będzie świętowała osiemdziesiąte urodziny, jednak to prawda. I choć aktorka wciąż może poszczycić się świetną formą, to jej metryka pokazuje 79 lat. Jej postać kojarzona jest przede wszystkim z szykiem i elegancją, chyba wszyscy kojarzymy jej charakterystyczne kapelusze, korale i chusty - Emilia Krakowska to prawdziwa dama.

Emilia Krakowska biografia

Życiorys tej barwnej osobistości jest wciągający i pełen zaskakujących zwrotów akcji. Historia miłosna rodziców aktorki jest zdumiewająca, ponieważ opowiada o dojrzałej kobiecie zakochującej się z dużo młodszym mężczyźnie, owocem tej miłości jest właśnie Emilia Krakowska. Następną ciekawostką dotyczącą jej życiorysu jest samo nazwisko aktorki, ponieważ jest to nazwisko dziadka, jej matka nazywała się Majewska.

Już w młodości wiedziała, że chce zająć się aktorstwem i na stałe związać swoje życie ze sceną, dlatego zdecydowała się na aplikowanie do warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Dyplom jej ukończenia odebrała w 1963 roku, a już rok później grała w Teatrze Powszechnym.

W czasie swojej wieloletniej kariery aktorskiej współpracowała jeszcze z Teatrem Narodowym, Współczesnym Teatrem w Warszawie, Teatrze Rozmaitości, Powszechnym imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu, a na przestrzeni ostatnich kilku lat, grała w Teatrze Komedia, białostockim Dramatycznym oraz słupskim Teatrem Nowym. Wciąż aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym, a za swoje dokonania w 2013 roku została uhonorowana nagrodą imienia Ireny Solskiej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Teatralnej.

- Popularność to coś ulotnego. Tak samo jak oklaski. One nie zawsze wyrażają zachwyt, aprobatę. Czasami są, bo tak wypada - mówiła artystka w jednym z wywiadów.

Emilia Krakowska aktorka

Aktorka ma na swoim koncie udział w kilkudziesięciu produkcjach filmowych, serialowych i teatralnych, jednak najbardziej kojarzona jest z postacią Jagny w filmie w 1972 roku Chłopi. Do filmu wciąż wracają kolejne pokolenia, ponieważ jest on ekranizacją szkolnej lektury, z tego powodu nawet dziesięciolatkowie znają dorobek Emilii Krakowskiej.

- To Anka Seniuk miała być Jagną. Ale akurat wtedy na Anię spadło wielkie szczęście. Zakochała się w swoim mężu, ale tak strasznie, że grać nie mogła. Bardzo lubię Anię, bardzo chciałam z nią pracować, ale wtedy mi powiedziano: „Trudno, grałaś Jagnę sto razy, zagrasz jeszcze raz” - wyznała po latach.

Oto lista jej najsłynniejszych ról, zaczynając od tych najnowszych:

 • W rytmie serca - Krystyna Bogucka, emerytowana woźna
 • Na krawędzi - Janina Orpik, matka Marty
 • Lekarze - Władysława „Sophie" Żera
 • Barwy szczęścia - Antonina
 • Galeria - Aniela
 • Ojciec Mateusz - Alicja Lendo
 • Hela w opałach - Krystyna Trojańska, była teściowa Heli
 • Magiczne drzewo - babcia Schulz
 • Pierwsza miłość - Natalia Strońska-Radosz
 • Ciało - Babcia Wanda
 • Na dobre i na złe - Gabriela Kalita
 • Czterdziestolatek. 20 lat później - inżynier Halina Małecka-Klecka
 • Chrześniak - Zosia
 • Pogotowie przyjedzie - doktor Lasoniowa
 • Tylko Kaśka - sąsiadka Okońska
 • Nie zaznasz spokoju - Krystyna
 • Brunet wieczorową porą - nauczycielka oprowadzająca dzieci po muzeum
 • Ziemia obiecana - Gitla
 • Droga - Stefa
 • Chłopi - Jagna Pacześ (Borynowa)
 • Jak to się robi - Alina Kubacka, kierowniczka Domu Pracy Twórczej „Muza"
 • Chłopi - Jagna
 • Wesele - Marysia, siostra panny młodej
 • Kopernik - żona złodzieja Kacpra
 • Seksolatki - Wanda, partnerka Marka Kowalika
 • Brzezina - Malina – wiejska dziewczyna
 • Pingwin - dziewczyna w budce telefoniczne
 • Nieznany - pielęgniarka

Emilia Krakowska życie prywatne

Dopiero teraz aktorka odnalazła spokój, a z biegiem lat nauczyła się optymizmu i pogody ducha. To, co obecnie jest dla niej istotnie, oczywiście oprócz rodziny, to wygodne życie blisko natury. Emilia Krakowska w ciepłe miesiące ucieka z betonowej dżungli i wyprowadza się na wieś do swojego domu nad rzeką Świder.

- Najważniejsze to mieć w sobie ciekawość świata i wciąż pracować nad własnym rozwojem. Nie ma nic gorszego jak nuda. Wychodzę z założenia, że co ma być, to będzie. Dlatego... należy korzystać z życia. Cieszę się z tego, co mam i że aż tyle mam - wyznała swój sekret udanego życia Emilia Krakowska.

Emilia Krakowska mężowie. Ślub x 4?

W ciągu jej całego życia była kilkukrotnie żonata, niestety nie miała szczęścia w miłości i każdy ze związków kończył się rozwodem.

- Idealizowała mężczyzn, tworzyła ich od początku do końca pod wyobrażeniem. Wymyślałam sobie takiego robaczka i go podnosiła, podnosiła. Bęc. I spadaliśmy z poobijanymi bokami. Oczywiście nie obywało się bez bólu. Dopiero po latach okazywało się, że animozje nie były tak ważne jak to, co potrafiliśmy sobie ofiarować - wyznaje.

Pierwszym mężem aktorki nie był nikt z branży filmowej, miał na imię Michał, aktorka poznała go jeszcze na studiach, mężczyzna był od niej o kilkanaście lat starszy, jednak ujął ją opiekuńczością i tym, jak pięknie opowiadał. Dbał również o jej karierę, to właśnie on załatwił jej angaż w teatrze, ponieważ pracował w Ministerstwie Kultury miał spore wpływy. Małżeństwo pary skończyło się rozwodem w 1970 roku, kiedy Krakowska dowiedziała się, że jej mąż ma syna.

Kiedy aktorka się od niego wyprowadzała, czekał na nią już następny kandydat na męża, ekonomista, któremu urodziła córkę Weronikę, poróżniło ich podejście do życia, on mocno stąpał po ziemi, ona bujała w obłokach.

"Trzeci mąż" Emilii Krakowskiej żył z nią z nieformalnym związku. Kolejny natomiast był poeta, para pobrała się w listopadzie 1981 roku. Mężczyzna podobno popadł w depresję, kiedy na świat przyszła druga córka Emilii Krakowskiej, jego dziecko, Eleonora.

- Pogubił się, rozhisteryzował, poczuł się dotknięty, że został przesunięty na dalszy plan - wspominała aktorka.

Jednak na prawdziwe szczęście i uczucie musiała czekać kilka dekad, kiedy po latach przypadkowo spotkała kolegę ze studiów Sergiusza Sikorskiego, odrodziło się w nich stare uczucie. Jednak ich związek polegał głównie na rozmowach i wyjazdach wakacyjnych, dzieli ich wiele tysięcy kilometrów. Mężczyzna nie chciał przeprowadzić się do Polski, a ona do Brazylii. Odległość nie przeszkadza parze w pielęgnowaniu uczucia.

- Dzieli nas 18 tys. km, ale czuję się jak na wiecznej randce. Spotykamy się rzadko, zabiera mnie w egzotyczne podróże, natomiast często rozmawiamy ze sobą telefonicznie lub przez komputer. Dojrzała miłość ma zupełnie inną wartość - mówi aktorka.

Emilia Krakowska córki

Emilia Krakowska jest matką dwóch córek. Weroniki, która jest rehabilitantką oraz Eleonory, która zawodowo śpiewa w operze, jednak na stałe mieszka w Szwajcarii, a do Polski przylatuje jedynie w odwiedziny do mamy.

Jakiś czas temu aktorka wyznała, że jej młodsza córka boryka się z ciężką chorobą i wymaga wyczerpującej terapii.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Daria z Na Wspólnej. Kim jest aktorka wcielająca się w rolę?
 2. Eliza z Na Wspólnej: Eliza i Jarek, aktorka która ją gra
 3. Karolina Pisarek - Top Model. Jak wyglądał casting gwiazdy?
 4. Marta Klubowicz: Mąż, gdzie mieszka, życie prywatne
 5. Pikio: Wykop i Top 10 najpopularniejszych wpisów na portalu Kwiecień 2019

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News