Rząd szykuje duże zmiany w emeryturach. Chodzi m.in. o sposób dostarczania świadczenia

Autor Monika Majko - 5 Lutego 2021

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opracowało projekt nowej ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Nowelizacja przepisów zakłada poważne zmiany dla seniorów. Chodzi m.in. o formę otrzymywania emerytury.

Być może już od 2022 roku emerytura będzie wypłacana jedynie w formie przelewu bankowego. Rząd dąży również do uproszczenia pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zniesienia problemu, związanego z odpowiednim wyborem terminu przejścia na emeryturę.

Emerytura nie będzie już wypłacana „do ręki”?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad projektem nowelizacji ustawy regulującej m.in. kwestie wypłacania świadczenia emerytalnego seniorom. Zakłada on ważne zmiany, jak np. zniesienie możliwości wypłaty pieniędzy ze świadczenia „do ręki”.

- Przelew bankowy dociera do świadczeniobiorcy szybciej niż przekaz pocztowy, jest o wiele bardziej niezawodny, a także praktycznie bezkosztowy do realizacji - tłumaczą autorzy projektu nowelizacji.

Według zapisów proponowanej nowelizacji każdy senior, któremu emerytura zostanie przyznana po 1 stycznia 2022 roku, będzie zobowiązany do posiadania rachunku bankowego, na który co miesiąc przelewana będzie należna mu kwota świadczenia. ZUS będzie mógł zrobić wyjątek tylko w wybranych sytuacjach.

Mateusz Morawiecki podjął decyzję. Chodzi o dofinansowanie polskiej onkologiiCzytaj dalej

- Powyższe rozwiązanie, które ma charakter wyjątku od wprowadzanej reguły, jest niezbędne, żeby zapewnić wypłatę świadczeń osobom uprawnionym, którzy ze względu na stan zdrowia lub sytuację osobistą, nie mogą korzystać z bezgotówkowej formy wypłaty świadczenia - dodano w uzasadnieniu.

Te zmiany mają nie dotknąć emerytów, którzy już pobierają świadczenie lub uzyskają prawo do takiego świadczenia do końca 2021 roku. Ci seniorzy mogli korzystać z tradycyjnej formy otrzymywania pieniędzy za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Przedstawiciele ministerstwa chcieliby również zlikwidować problem z czerwcową emeryturą. Aktualnie wnioskowanie o przejście na emeryturę w tym miesiącu wiąże się z utratą prawa do jednej waloryzacji zgromadzonych składek i kapitału, a więc jest mniej korzystne niż w innych miesiącach. Nowelizacja ustawy miałaby naprawić ten błąd.

Nowe przepisy miałyby również wspomóc prace Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i nie tylko uprościć procedury, a także ograniczyć koszty w postaci zużycia papieru. Nowelizacja znosi obowiązek listowanego informowania emerytów i rencistów m.in. o wysokości waloryzacji, czy przyznania „trzynastki”.

Brak informacji listownej miałby dotyczyć tylko grupowych zmian wynikających ze zmian wskaźników. W indywidualnych sprawach emeryci wciąż mieliby otrzymywać urzędowe listy.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Business Insider

[EMBED-9]

Następny artykułNie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News