Elżbieta Markowska nie żyje
Pikio.pl
Monika Majko - 24 Stycznia 2021

Nie żyje Elżbieta Markowska

Wyjątkowo smutne informacje obiegły krajowe media w niedzielny wieczór. Odeszła Elżbieta Markowska, a informacje o jej śmierci przekazała radiowa Dwójka, której przez wiele lat szefowała. W mediach społecznościowych rozgłośni opublikowano wzruszające wspomnienie o byłej dyrektorce.

Informacje o śmierci Elżbiety Markowskiej właśnie obiegły krajowe media. Dziennikarka od 1970 roku pracowała w Polskim Radiu i dwukrotnie pełniła funkcję dyrektora radiowej Dwójki. Wiadomości o jej śmierci wstrząsnęły słuchaczami oraz byłymi współpracownikami.

Elżbieta Markowska nie żyje, smutne informacje właśnie obiegły krajowe media

- Dotarła do nas bardzo smutna informacja. Nie żyje Elżbieta Markowska, była dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. Pracowała w Polskim Radiu od 1970 roku. Jako dyrektor Dwójki w latach 1991-1995 stworzyła nową formułę tej anteny, opartą na muzyce poważnej, literaturze, informacji i publicystyce kulturalnej. Później kierowała naszym programem od sierpnia 1999 do początku 2007 roku - przekazali przedstawiciele programu 2 Polskiego Radia na Facebooku.

Elżbieta Markowska była absolwentką Wydział Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, a od 1970 roku pracowała w Polskim Radiu. W 1991 roku po raz pierwszy objęła funkcję dyrektora Dwójki, czyli pierwszego programu tematycznego poświęconego kulturze oraz muzyce poważnej.

- Wówczas stworzyła ten profil naszej anteny, który do dziś wyróżnia Program 2, jako unikatowe zjawisko w polskim eterze i w polskiej kulturze. Wtedy też przywróciła do pracy dziennikarzy zwolnionych z Polskiego Radia w stanie wojennym - przekazano na stronie Dwójki.

Zaginęła pani Kazimiera, ksiądz był poważnie zamieszany. Wracają niejasne okoliczności zdarzenia sprzed latZaginęła pani Kazimiera, ksiądz był poważnie zamieszany. Wracają niejasne okoliczności zdarzenia sprzed latCzytaj dalej

Na stronie internetowej radiowej Dwójki zamieszczono również obszerne wspomnienie o byłej dyrektorce stacji. Przytoczono m.in. wypowiedź Elżbiety Markowskiej o tworzeniu programu Dwójki na przestrzeni lat. Wspomniała również o wyjątkowych słuchaczach, których gromadziła stacja.

- Pracowaliśmy z wielkim entuzjazmem. To było nowe wyzwanie i chcieliśmy spełnić oczekiwania słuchaczy - wyznała była szefowa stacji.

- Byli to m.in. Julia Hartwig i Henryk Mikołaj Górecki, który czasem dzwonił do audycji na żywo. Słuchali nas dziennikarze, muzycy, ale także odbiorcy bez żadnego przygotowania, bez odpowiedniej erudycji. U nich zaważyły potrzeby obcowania z kulturą, kontaktu z pięknem, muzyką, słowem, literaturą - mówiła Elżbieta Markowska podczas 82. urodzin Dwójki.

Funkcję dyrektora Dwójki pełniła do 1995 roku, a w 1999 roku powróciła na to stanowisko i pozostawała na nim do 2007 roku. Była autorką licznych audycji, a także wywiadów i inicjatyw koncertowych. Była również autorką książek, m.in. opublikowanych rozmów z Janem Krenzem.

Wieloletnia dyrektorka Dwójki była również zafascynowana postacią i twórczością kompozytora Witolda Lutosławskiego. Elżbieta Markowska angażowała się w przedsięwzięcia poświęcone kultywowaniu jego pamięci i postaci, a w latach 2015-2018 była prezesem Towarzystwa jego imienia.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Interia/Polskie Radio

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News