Dzień Psa - scenariusz zajęć. Fotografie
pixabay.com/AlainAudet
Adrian Sobolewski - 30 Maja 2019

Brak pomysłów na zajęcia w przedszkolu? Nic nie szkodzi, jest Dzień Psa i gotowy scenariusz

Dzień Psa - scenariusz zajęć na ten dzień wcale nie jest taki prosty do wykonania, ponieważ każde dziecko będzie chciało dodać coś od siebie. Przecież każdy młodziak chce mieć swojego pupila, więc wszystkie interesują się tymi zwierzątkami. Jak zorganizować im zajęcia tego dnia?

Dzień Psa - scenariusz zajęć. Mamy dobre pomysły na zajęcia związane z Dniem Psa. Niestety nie będziemy mogli ich przeprowadzić dokładnie w dzień tego święta - odbywa się ono już po zakończeniu roku szkolnego. Na szczęście nie ma przymusu przeprowadzania zajęć na temat święta w jego konkretny dzień, więc możemy przełożyć je o kilka dni i przeprowadzić z dziećmi kilka ciekawych i rozwijających zabaw.

Dzień Psa - scenariusz zajęć w przedszkolu. Dlaczego i kiedy świętujemy?

Dzień Psa to idealny dzień, aby celebrować go razem z dziećmi. Nie dość, że dotyczy zwierzątek - czyli stworzeń, które uwielbia większość maluchów, ale także przypomina im o odpowiedzialności, która się z tym wiąże. Tego dnia szczególny nacisk kładzie się na psy, które zostają oddane do schroniska. Szczyt tego zjawiska przypada na początek lata - wielu nieodpowiedzialnych właścicieli nie wie wtedy, co zrobić ze swoim pupilem na czas urlopu. Decydują się na porzucenie stworzenia, którym wcześniej się opiekowali.

Zajęcia tego dnia powinny przypominać o tym, że zwierzęta są żywymi stworzeniami, które myślą i czują, które przywiązują się do człowieka i nie można wyrzucić ich lub oddać jak niechcianej zabawki. Dlatego właśnie powinniśmy uświadomić dzieciom, że gdy one i ich rodzice decydują się na przygarnięcie zwierzątka, nie jest to tylko zabawa, ale także obowiązki, takie jak wyprowadzanie na spacer, karmienie, sprzątanie i wszystko inne, co może wiązać się z opieką nad inną żywą istotą.

Celebracja Światowego Dnia Psa normalnie odbywa się 1 lipca. Niestety jest to dzień po zakończeniu roku szkolnego, dlatego nie będziemy mogli dokładnie tego dnia zaprezentować dzieciom problematyki wymienionej wcześniej. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy takie zajęcia przeprowadzili trochę wcześniej - może nawet sprawimy, że któreś z dziećmi wraz z rodzicami zdecyduje się na adopcję szczeniaczka ze schroniska!

Narodowy i Światowy Dzień Psa - scenariusz w przedszkolu

Zajęcia o Dniu Psa w przedszkolu warto zacząć powoli. Dlatego możemy zaproponować dzieciom z rana chwilę lekcji. Porozmawiajmy z nimi o psach, ich budowie i rasach - może niektóre będą znały więcej niż tylko owczarka niemieckiego? Warto na takie zajęcia przynieść także pomoce wizualne - zdjęcia, filmy, może pokaz slajdów. Dzięki temu dzieci nie będą musiały wyobrażać sobie wyglądu zwierząt, będą miały także namacalną pomoc.

Po tak intensywnej lekcji dzieci mogą poczuć się zmęczone i znudzone nauką. Aby pozwolić im chwilę odsapnąć, możemy zaproponować im zabawę w spacer. Dzielimy dzieci w pary - jedno z nich jest właścicielem pieska, drugie jest pieskiem. Na dźwięk tamburyna dzieci idą i wyprowadzają swoje pieski na spacer. Kiedy przestaniemy grać, dzieci zmieniają swoje pozycje - wyprowadzający staje się pieskiem, a piesek - wyprowadzającym. Możemy zrobić kilka rund takiej zabawy.

Kulminacją całego dnia będzie spacer po okolicy. Na podstawie porannej lekcji możemy dać dzieciom zadanie - będą musiały wypatrywać piesków, które mieszkają niedaleko przedszkola i podawać nam nazwy ich ras. Jest to bardzo trudne zadanie, ale dzieci powinny mu sprostać - przecież są spostrzegawcze, a dopiero co oglądały prezentacje o rasach. Jeśli któregoś z piesków nie znają - przecież nie wszystkie mogliśmy pokazać na krótkiej lekcji - warto powiedzieć im jaka to rasa i szybko zaspokoić dziecięcą ciekawość.

Na sam koniec dnia, tuż przed rozejściem się do domów, przypomnijmy jeszcze dzieciom, jak obchodzić się z domowymi zwierzętami. Warto wspomnieć o takich zasadach jak:

  • nie głaszcz psa, gdy ten je
  • nie podchodź do samicy z młodymi
  • nie podchodź do psa biegającego bez właściciela
  • cudze psy można głaskać tylko po dostaniu pozwolenia od właściciela

Po tych dobrych radach możemy zakończyć lekcję i pozwolić dzieciom na rozejście się do domów. Na pewno będą miały co opowiadać rodzicom!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Dzień Psa 2019 - data święta naszych milusińskich
  2. Międzynarodowy Dzień Owoców - zabawy w przedszkolu
  3. Dzień Przytulania dziewczyn i chłopaków - to ten sam dzień?
  4. Dzień Marynarza i Żeglarza - życzenia, scenariusz w przedszkolu
  5. Dzień Ratownika WOPR - życzenia. Kiedy jest święto?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News