Kiedy jest Światowy Dzień Frytek? Czy Polska ma swoją wersję święta?
Dzień Frytek. Są opalone, smukłe, na ich widok cieknie ślinka i nie można im się oprzeć. Nie ma wątpliwości, że mowa tu o... frytkach. Już niedługo będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Frytek. Z tej okazji przypominamy kilka najciekawszych informacji o ulubionym fast foodzie milionów ludzi na całym świecie.
Dzień Frytek już niedługo. Na pyszną przekąskę można wybrać się do restauracji czy baru, ale bardzo prosto przygotować jest ją samemu. Popularne frytki są uwielbiane przez miliony amatorów kuchni. Ich wyjątkowy smak, kształt, a także prostota sprawiły, że i one doczekały się swojego święta.
Międzynarodowy Dzień Frytek. Jak przyrządzić pyszną przekąskę? Rodzaje frytek i sposoby podania
Frytki to smażone, pokrojone w słupki ziemniaki. Wymyślone w Belgii, najbardziej kojarzą się ze Stanami Zjednoczonymi, chociaż ich popularność rozprzestrzeniła się na cały świat. Również my Polacy, uwielbiamy tę formę przekąski. Głównie stosowane jako dodatki do dań głównych, mogą stanowić też samodzielny posiłek.
Frytki powinny być sporządzane ze specjalnych odmian ziemniaków, zawierających duże ilości skrobi i o podłużnym kształcie bulwy. Frytki wytworzone z takich odmian ziemniaków nie wchłaniają dużych ilości tłuszczu, przez co są smaczniejsze i mniej ciężkostrawne. Do smażenia frytek używa się frytownic, ale można je smażyć także w innych głębokich naczyniach czy na patelni. Pod względem dietetycznym frytki są potrawą ciężkostrawną. Zawierają dużo tłuszczu, który poddany został wysokiej temperaturze smażenia.
Popularna przekąska ma kilka odmian. Oprócz klasycznej i pierwotnej wersji frytki belgijskiej, charakteryzującej się swoją grubością rozróżniamy jeszcze kilka innych:
- proste
- karbowane
- długie i cienkie
Mowa tutaj głównie o mrożonych frytkach. Potrawa najlepiej smakować będzie, kiedy przygotujemy ją sami, nie zawsze jednak mamy na to wystarczająco czasu. Wtedy z pomocą przychodzą nam półprodukty. Mrożone frytki ze względu na zawartość tłuszczu najlepiej byłoby przygotować w piekarniku. Najczęściej przygotowanie przekąski nie zajmuje dłużej niż 20 minut. W tym czasie frytki powinny piec się w piekarniku w temperaturze 220 stopni. Do sporządzenia mrożonych frytek posłuży nam również frytownica oraz patelnia lub garnek z dużą ilością tłuszczu.
Poniżej zamieszczamy prosty przepis na domowe frytki zaczerpnięty ze strony najsmaczniejsze.pl:
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- olej do smażenia
- sól, przyprawy
Przygotowane ziemniaki wrzuć do wrzącej wody i gotuj przez około 5-7 minut. Podgotowane frytki przecedź. W głębokim garnku, albo patelni rozgrzej olej i partiami smaż na tłuszczu frytki na złoty kolor – przez około 5-7 minut – to zależy od grubości frytek. Zarumienione frytki przekładaj na talerz (wcześniej możesz je odsączyć na bibule) posyp solą i ulubionymi przyprawami. Podawaj od razu po przygotowaniu.
Frytki idealnie sprawdzają się jako dodatek do mięs. Świetnie pasują również do ryby oraz hamburgerów. Samodzielne danie warto podać z dodatkami w postaci dipów. Do najpopularniejszych należą:
- keczup
- sos czosnkowy
- sos serowy
- sos tysiąca wysp
Standardem jest jedzenie frytek uprzednio posolonych. Ciekawostką jest sposób podawania przekąski w Wielkiej Brytanii. Tamtejsi kucharze chętnie dodają do frytek majonez oraz ocet. Potrawa z ziemniaków stanowi tam główny dodatek do ryby, tworząc razem popularne danie fish and chips.
Kiedy jest Światowy Dzień Frytek?
Międzynarodowe święto frytek odbędzie się 13 lipca. Tego dnia niezliczoną ilość smażonych ziemniaków zjedzą miliony ludzi na całym świecie. Również Polacy, którzy uwielbiają potrawę w połączeniu z keczupem, tego dnia z pewnością nie odmówią sobie swojego ulubionego fast foodu. Frytki zjedzą ze stekiem, z burgerem, rybą lub kotletem schabowym. Najwięksi fanatycy smak topiącego się w głębokim tłuszczu kartofla połączą z pizzą, a nawet lodami i czekoladą.
Święto frytek zaliczane jest do gastronomicznego kalendarza świąt nietypowych. Poniżej prezentujemy pełną listę arcyciekawych świąt, która może się przydać częstym bywalcom restauracji. Dzięki niej będą wiedzieć, w jakie dni mogą spodziewać się specjalnych menu, czy atrakcyjnych zniżek.
Styczeń
5 – Dzień Bitej Śmietany
16 – Dzień Pikantnych Potraw
19 – Dzień Popcornu
20 – Dzień Bigosu
30 – Dzień Rogalika
Luty
3 – Dzień Ciasta Marchewkowego
5 – Światowy Dzień Nutelli
6 – Międzynarodowy Dzień Barmana
9 – Międzynarodowy Dzień Pizzy
Marzec
25 – Międzynarodowy Dzień Gofra
26 – Międzynarodowy Dzień Szpinaku
30 – Światowy Dzień Muffinka
31 – Światowy Dzień Budyniu
Kwiecień
4 – Dzień Marchewki
12 – Dzień Czekolady
19 – Dzień Czosnku
28 – Dzień Sera Camembert
Maj
1 – Ogólnopolskie Święto Kaszanki
2 – Dzień Grilla
4 – Dzień Piekarza
18 – Międzynarodowy Dzień Whisky
25 – Dzień Piwowara/Dzień Mleka
28 – Światowy Dzień Hamburgera
30 – Światowy Dzień Soku
31 – Międzynarodowy Dzień Cytrynówki
Czerwiec
1 – Święto Bułki
18 – Międzynarodowy Dzień Sushi
Lipiec
1 – Międzynarodowy Dzień Owoców
3 – Dzień czerwonej Ostrej Papryczki Chili
4 – Święto Hot-Doga
7 – Światowy Dzień Czekolady
13 – Dzień Frytek
30 – Międzynarodowy Dzień Sernika
Sierpień
2 – Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara
6 – Światowy Dzień Musztardy
25 – Dzień Polskiej Żywności
Wrzesień
29 – Dzień Kawy
Październik
1 – Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu
10 – Światowy Dzień Owsianki
20 – Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni
25 – Światowy Dzień Makaronu
Listopad
1 – Światowy Dzień Wegan
7 – Dzień Kotleta Schabowego
24 – Dzień Buraka
Grudzień
15 – Dzień Herbaty
30 – Dzień Serka Wiejskiego
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL
- Światowy Dzień Hot Doga - kiedy obchodzimy to święto?
- Jakie są najostrzejsze papryczki chili? Skala ostrości papryk
- Wykop.pl to największy polski portal społecznościowy. Ile ma użytkowników?
- Wykop.pl - kto jest właścicielem jednego z największych portali społecznościowych w Polsce?
- Kiedy jest Światowy Dzień Czekolady? Data święta jest nieoczywista