Biskup wydał dekret
Pixabay.com, autor: 12019
Patryk Przybyłowski - 27 Marca 2021

Biskup opolski wydał dekret dot. obostrzeń

Chociaż poznaliśmy już pełen pakiet obostrzeń okołowielkanocnych, to nie ustaje debata w kwestii przestrzegania ich w świątyniach. Dotarliśmy do dokumentu wydanego przez biskupa opolskiego, z którego konkretnie dowiadujemy się, czego spodziewać się w świątyniach diecezji opolskiej. "Dekret na czas pandemii" został wydany 25 marca.

W pierwszej kolejności biskup zaznaczył, że bezwzględnie należy egzekwować dopuszczalny limit osób w każdym kościele. Przypominamy, że obecne przepisy dopuszczają w miejscach kultu religijnego przebywanie 1 osoby na 20 metrach kwadratowych. Wiadomość o dopuszczalnej liczbie osób w danym przybytku ma być wywieszona w widocznym miejscu, najlepiej na głównych drzwiach kościoła.

Biskup przypomina, że osoby znajdujące się na zewnątrz świątyni zobowiązane są zachowywać 1,5-metrowe odstępy między sobą. Nie można również zapominać o kontrolowaniu obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką zarówno wewnątrz świątyni, jak i w jej otoczeniu.

Biskup wydał specjalny dekret dot. obostrzeń w kościołach

Została utrzymana dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby w leciwym wieku bądź takie, które zmagają się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

- Zachęcam do transmitowania Mszy świętych i nabożeństw dla wiernych, którzy nie mogą w nich fizycznie uczestniczyć. Równocześnie przypominam, że nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu - czytamy w dekrecie.

Poznaliśmy konkretną datę. Eksperci o szczycie obecnej fali epidemiiPoznaliśmy konkretną datę. Eksperci o szczycie obecnej fali epidemiiCzytaj dalej

Podobnie ma się sprawa z przyjmowanie komunii świętej na rękę. Wierni mogą skorzystać z takiego sposobu podania, bądź przyjąć ja tradycyjnie. W obydwu przypadkach powinna ona być udzielana przez inne osoby.

Duchowni muszą również przeprowadzić reorganizację miejsc, w których udzielają spowiedzi. Biskup wprowadził absolutny zakaz przeprowadzania sakramentu pokuty w zamkniętych konfesjonałach.

- Sprawowanie sakramentu pokuty nie może się odbywać w zamkniętych konfesjonałach. W przypadku, gdy w danym kościele nie ma konfesjonałów otwartych, należy przenieść spowiedź do bocznych kaplic czy innych tego typu miejsc w kościołach bądź w bliskiej od nich odległości, odpowiednio przestronnych i często wietrzonych - głosi zarządzenie biskupa.

Biskup Andrzej Czaja zaznaczył również, że zaleca się odwołanie spotkań dla dzieci, które mają przystąpić do komunii świętej. Ewentualne zmiany w tym zakresie zostaną wprowadzone równolegle do decyzji o zmianie trybu nauczania w szkołach.

- Spotkania formacyjne, organizowane dla dzieci i młodzieży, należy prowadzić w takim trybie, w jakim prowadzone są zajęcia szkolne, a jeśli to niemożliwe, należy je odwołać - czytamy.

Pełną treść dekretu można znaleźć TUTAJ.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Diecezja Opolska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News