Dieta ketogeniczna zdobywa coraz więcej zwolenników. Jakie daje efekty?

Autor Wiadomości Pikio - 29 Maja 2019

Dieta ketogeniczna - na czym polega sposób odżywiania, który został okrzyknięty najpopularniejszą dietą 2018 roku? Dzięki niemu możesz osiągnąć naprawdę spektakularne efekty. Do jak bardzo restrykcyjnych zasad musicie się dostosować podczas jej stosowania? Należy wprowadzić tylko jedną zasadę w życie, choć wielu będzie miało z tym problem. Z czego musimy zrezygnować i na czym oprzeć swoją dietę keto?

Dieta ketogeniczna jest jedną z bardziej popularnych. Jej mniej restrykcyjną wersją jest niskowęglowodanowe pożywienie, bardziej - dieta karniwora, która zakłada jedzenie praktycznie samego mięsa i produktów odzwierzęcych.

Jak zdradziliśmy już tajemniczy składnik, który daje tak spektakularne efekty, pora przybliżyć działanie całego stylu odżywiania. Dieta keto polega przede wszystkim na wyeliminowaniu cukru ze swojego jadłospisu, nie chodzi jedynie o biały cukier w kostkach, ale też wszystkie jego odmiany, między innymi syrop klonowy, miód. Warto pamiętać, że kochane przez wielu węglowodany również są cukrami.

Mity i prawdy na temat octu jabłkowego. Czy pozytywnie wpływa na nasz organizm?Czytaj dalej

Jeśli chcemy przejść na taką dietę, warto od początku zdawać sobie sprawę z wyrzeczeń, które będziemy musieli ponosić. Makaron, chleb, batoniki, kasza, ryż, a nawet większość warzyw i owoców nie jest wskazana. Chodzi o to, aby wprowadzić się w stan ketozy, czyli procesu, podczas którego ciało czerpie energię z ciał ketonowych, a nie z cukrów. 

Prawidłowy balans na diecie keto zawiera jedynie 10% kalorii dostarczanych z węglowodanów, około 20% z białka i tłuszcze - 70%. Ograniczenie spożycia cukrów (tak, węglowodany też są cukrami) jest koniecznością, jednak przy przejściu na dietę ketogeniczną, a w szczególności w okresie adaptacji, musimy również uważać na zbyt wysoką ilość białek, które w organizmie zamienią się w cukry.

Po adaptacji możemy zwiększyć ilość węgli, ponieważ pozostanie w ketozie jest indywidualną sprawą, niektórzy mogą ich jeść nawet 100 g.

Już na wstępie musimy was ostrzec, początki nie będą łatwe, okres przejściowy może trwać od tygodnia do miesiąca, a nawet trzech. Musem jest trzymanie ścisłej diety, jednak podczas przemian w naszym organizmie mogą pojawiać się bóle czy zawroty głowy, biegunki lub nudności, to tak zwana keto flu. Po tym będzie dużo lepiej - twardy sen, brak głodu, energia, który utrzymuje się na jednym poziomie i wiele innych korzyści.

Produkty, na których powinna bazować nasza keto dieta:

Dieta ketogeniczna - przepisy. Ułóż jadłospis tygodniowy

Problem z dietą ketogeniczną pojawia się, gdy chcemy zjeść coś na szybko, wpadamy do sklepu i... nic dla nas nie ma. Prowadząc keto styl życia, musimy przygotować się na to, że jedzenie będziemy musieli przygotowywać samodzielnie w domu. Keto jedzenie przygotowujemy od podstaw, zdecydowanie odradza się używanie półproduktów - gotowe sosy czy mrożonki mają fatalny skład, a przy tym ogromne ilości niepotrzebnego cukru, który po jednym posiłku jest w stanie wyprowadzić nas z ketozy.

Taki sposób odżywiania sprawia, że nie jesteście głodni (przynajmniej nie w sensie, który dotychczas znacie). Bez problemu keto dietę możecie połączyć z czasowymi głodówkami, czyli intermittent fasting (IF), wiele osób je dwa duże posiłki dziennie lub nawet jeden i wcale nie chodzą nienasyceni przez większość dnia. IF mają również wiele zdrowotnych korzyści, więc warto zainteresować się tym tematem, obalając mit jedzenia pięciu posiłków dziennie.

Poniżej przedstawiamy wam dania, z których możecie skomponować wasz tygodniowy jadłospis, podzielony na trzy posiłki:

Jakie efekty daje dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna pozwoli nie tylko pozbyć się zbędnego tłuszczyku, jej stosowanie ma mnóstwo pozytywnych właściwości zdrowotnych. Samo wyeliminowanie cukru z naszego życia przyniesie spektakularne efekty. 

Co ciekawe stosowanie jej jest w stanie zapobiec, a nawet odwrócić skutki przewlekłych chorób, takich jak choroba Alzheimera, epilepsja, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, cukrzyca czy nawet nowotwory, bo komórki rakowe "karmią się" właśnie cukrem. Coraz popularniejsze jej medyczne zastosowanie.

Efekty diety keto u zdrowego człowieka:

 - Zdecydowana większość prac przeglądowych i metaanaliz potwierdza przewagę diet niskowęglowodanowych i ketogennych w terapii otyłości, cukrzycy typu drugiego oraz chorób naczyniowych - mówi dr Jacek Bujko.

Jeśli interesujesz się zmianą w odżywianiu i dietami, koniecznie sprawdź inne nasze artykuły na ten temat.

KONIECZNIE ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co na grilla prócz mięsa? Wegetarianie i weganie też mogą się dobrze bawić
  2. Odchudzanie octem jabłkowym?! TAK to możliwe
  3. Ile zarabia kucharz w Polsce? Można się obłowić!
  4. Praca dietetyka jest opłacalna? Raczej za granicą
  5. Anna Lewandowska prezentuje przepis na pączki. Dodaje się buraka!

Następny artykułNie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News