ile zarabia dietetyk w Polsce
fot. Wikimedia Commons
Jan Odyniec - 18 Lutego 2019

Ile zarabia dietetyk w Polsce? Bardziej opłaca się pracować za granicą

Ile zarabia dietetyk? Zawód ów cieszy się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem. Popularność dietetyków wynika z promocji zdrowego trybu życia, która jest coraz powszechniejsza. Czy opłaca się kształcić w tym zakresie?

Ile zarabia dietetyk w Polsce?

Ile zarabia dietetyk? I czym się zajmuje? W dobie promocji zdrowego trybu życia i racjonalizacji żywienia, zawód ten staje się coraz popularniejszy w Polsce i na całym świecie. Czym zajmuje się dietetyk? Wiele osób jest przekonanych, że jego praca ogranicza się do układania diet klientom. Wbrew pozorom zajęcie to jest znacznie bardziej wymagające i skomplikowane. Dietetyk nie tylko układa diety. Dobiera je według zapotrzebowania swoich klientów, dopasowuje je do ich stanu zdrowia, płci, przebytych chorób. Przekazuje wiedzę na temat zdrowego stylu życia, często konstruując całe plany żywieniowe oraz ćwiczeniowe. Dzięki dietetykowi możemy zmienić złe nawyki żywieniowe na te pozytywne, zrezygnować z pozornie zdrowych składników na rzecz tych faktycznie zdrowych. Kiedy nasza choroba wymaga od nas specjalnej diety, dietetyk pomoże nie tylko wykluczyć niezdrowe produkty, ale także wskaże nam, jak możemy zdrowe potrawy smacznie przyrządzić. Tego wszystkiego można nauczyć się na studiach wyższych lub w szkole policealnej. W nauce potrzebna będzie znajomość biologii, chemii, a czasem także fizyki.

Ile zarabia dietetyk z własnym gabinetem?

Średnie zarobki w zawodzie nie są jednak bardzo zachęcające. W skali całego kraju średnio dietetycy zarabiają jedynie ok. 2000 tys. zł "na rękę". 25% dietetyków zarabia poniżej 1700 zł, a 25% powyżej 2300 zł netto.Ile zarabia dietetyk z własnym gabinetem? Przyzwyczailiśmy się do tego, że zwłaszcza w zawodach powiązanych z opieką zdrowotną, prywatna praktyka najczęściej oznacza znacznie lepsze wynagrodzenia. Jak się to kształtuje w przypadku zawodu dietetyka? Okazuje się, że to jedna z najtrudniejszych branży w kraju. Okazuje się, że aż 90% prywatnych gabinetów nie jest w stanie przetrwać dłużej, niż rok. Większość z nich kończy swoją karierę z długami sięgającymi kilkunastu tys. zł. Jeśli jednak uda się utrzymać, zarobki potrafią być całkiem przyzwoite. Dietetyk z własnym gabinetem potrafi pochwalić się miesięcznym obrotem rzędu nawet 20-30 tys. zł.Nie jest jednak tak, że to kwestia szczęścia i wyjątku pośród tylu klęsk i plajt. Większość najbogatszych dietetyków na swoje nazwisko i markę pracuje już kilkanaście lat. Mogą pochwalić się ogromnym doświadczeniem, są polecani i mają wiele pozytywnych recenzji.

Ile zarabia dietetyk w Naturhause?

Będąc dietetykiem z wykształcenia, można oczywiście zdecydować się także na inną formę zatrudnienia. Część osób szuka sieci zajmujących się zdrowiem i planowaniem diet. Jedną z nich jest międzynarodowa sieć Naturhause. O zarobkach w tej firmie próżno szukać oficjalnych informacji. Jeśli jednak poczyta się trochę na forach internetowych, można znaleźć satysfakcjonujące nas odpowiedzi. Pod koniec 2018 roku praca dietetyka w sieci opłacana była dwojako. Z jednej strony każdy dietetyk ma wypłacaną pensję podstawową, która - jak informuje jedna z pracownic firmy na forum internetowym - regularnie rośnie, ponieważ uzależniona jest od stale rosnącego minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Wg jej informacji każdy właściciel lokalnego punktu sieci (franczyzobiorca) zobowiązany jest płacić swoim pracownikom 130% najniższej krajowej. Jeśli sytuacja od 2017 roku się nie zmieniła, dziś oznacza to niecałe 3 tys. zł brutto czyli nieco ponad 2100 zł "na rękę". Do tego dochodzi system premii za wykonaną sprzedaż. Ponadto - jak informuje oficjalnie sieć Naturhause - firma dba o swoich pracowników, nieustannie podnosząc ich kwalifikacje. - Oferujemy m.in. zatrudnienie na umowę o pracę, korzystny system premiowy oraz bezpłatne szkolenia, przygotowujące do pracy z klientami - mówiła swego czasu Zofia Urbańczyk, Kierownik Departamentu Dietetyki i Szkoleń w Naturhouse w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

Ile zarabia dietetyk z granicą?

Zarobki poza granicami Polski wyglądają jednak znacznie bardziej zachęcająco. Tam jednak zazwyczaj odbywa się to w prywatnych placówkach. Ile zarabia dietetyk za granicą? Wszystko zależy od tego, gdzie pracuje. W Stanach Zjednoczonych pojedyncza konsultacja potrafi kosztować od 50 do 200 dolarów. Tymczasem wiadomo powszechnie, że praca dietetyka do pojedynczej konsultacji się nie ogranicza. W Zachodniej Europie dietetyk z doświadczeniem potrafi pochwalić się pensją w wysokości ok. 3 tys. euro, co w przeliczeniu na złotówki wygląda już bardziej przekonująco. Z całą pewnością przyjemnie jest pobierać pensję w wysokości blisko 13 tys. zł. Warto zastanowić się nad inwestycją w odpowiednie studia. Już dziś dietetyka jest coraz bardziej popularna, a niebawem może cieszyć się jeszcze większym zainteresowaniem. Jeśli teraz wykształcimy się w tym zawodzie, za kilka lat, kiedy będzie on jednym z najbardziej pożądanych, będziemy mieć doświadczenie i długoletni staż.ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Ile zarabia pielęgniarka w przychodni? Protest pielęgniarek jest zrozumiały
  2. Ile zarabia weterynarz w Polsce? Opłaca się pracować w ZOO?
  3. Ile zarabia strażak? Czy warto spełniać dziecięce marzenia?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News