nowotwor
fot. pxhere.com
Karol Zaborowski - 19 Stycznia 2019

Czym się żywi nowotwór? Szokujące ustalenia lekarzy

Czym się żywi nowotwór? Jest to pytanie, które bardzo często pojawia się szczególnie u osób, u których stwierdzono chorobę nowotworową. Dodatkowo obrosło masą mitów, które wiele osób bierze za prawdę, ostatecznie bardziej sobie szkodząc, niż działając na swoją korzyść.

Czym się żywi nowotwór? Temat ten ogólnie jest bardzo rozległy i powstała o nim masa prac naukowych, a naukowcy cały czas dowiadują się czegoś nowego. Przez to informacje, które często znajdujemy w internecie albo dostajemy, mogą być zwyczajnie nieaktualne. Dlatego bardzo ważne jest, aby opierać się na wielu źródłach. Warto też dodać, że krążące między ludźmi przekonania bardzo często mijają się z prawdą.

Skąd się bierze rak?

Rak to nic innego jak jeden z rodzajów nowotworu. Dokładniej rzecz ujmując, rakiem nazywamy nowotwór tkanki nabłonkowej, która wyściela nasz organizm, zapewniając mu ochronę. W zależności od swojej specyfikacji pełni również inne funkcje. Z tego wprost wynika, że jeżeli mówimy o raku, to jest to złośliwy nowotwór, który powstał właśnie w tej, a nie innej tkance. Absolutnie nie można stosować tych słów zamiennie, ponieważ nowotwory mogą powstawać również na innych tkankach. Sam rak powstaje ze zmutowanych komórek nabłonkowych, które mogą dzielić się bez końca. W normalnych warunkach każda z naszych komórek ma zakodowaną daną ilość podziałów, których może dokonać w swoim życiu. Gdy ta liczba się wyczerpie, nasz układ odpornościowy ją eliminuje. W przypadku nowotworów ten system jest nieskuteczny.

Rak żywi się białkiem

Komórki rakowe, tak samo, jak wszystkie inne komórki w naszym ciele do swojej budowy i funkcjonowania potrzebują odpowiedniej ilości mikro oraz makroelementów. Białko nie stanowi w tym przypadku wyjątku, ponieważ jest to podstawowy budulec w naszym organizmie. Dlatego stwierdzenie, że rak żywi się białkiem, jest jak najbardziej prawdziwe, ponieważ potrzebuje go do dalszego rozwoju. Jednak czy to oznacza, że jeżeli wyeliminujemy z diety białko, albo je znacząco ograniczymy, to rak przestanie się rozwijać? Jest to jeden z popularniejszych mitów, który choremu może wyrządzić bardzo dużo szkód. Sam przebieg choroby, jak i leczenie stanowi dla nas gigantyczny wysiłek. Dodatkowo jeżeli osłabimy nasze ciała, dodatkowo brakiem białka to ucierpią na tym przede wszystkim nasze zdrowe komórki. Dlatego ważne jest, aby planując swoją dietę nie zapominać o dziennym zapotrzebowaniu na białko, które musimy sobie dostarczyć. Co więcej, u pacjentów onkologicznych często występuje większe zapotrzebowanie na białko niż u zdrowej osoby. Warto więc dokładnie skonsultować swoją dietę ze specjalistą, aby zapewnić sobie to, co najważniejsze.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
komorka_pixabay8 codziennych nawyków, które mogą powodować raka [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

Czym się żywi nowotwór: miód a rak

Miód jawi się wielu z nas jako lekarstwo polecane przez nasze babcie. Jednak jego lecznicze działania znane były jeszcze w starożytności. Dla przykładu Egipcjanie ból gardła leczyli właśnie ciepłym mlekiem z miodem. Ale jak się ma miód do choroby nowotworowej? Okazuje się, że z wielu badań wyniki wprost wskazują na to, iż niektóre gatunki miodu wykazują działania antynowotworowe. W eksperymentach przeprowadzanych na myszach wykazano, że u osobników, którym zaszczepiono komórki nowotworowe, a następnie podawano roztwór miodu, zahamowano rozwój raka nawet w ponad 50 procentach. Jednak trzeba zaznaczyć, że przebadano tylko kilka rodzajów nowotworów oraz raków, a także nie wszystkie miody wykazały takie działania. Co więcej, wpływ ma także jakość miodu oraz jego skład, a dokładniej brak toksyn. Dlatego bardzo ważne jest, aby miód był bardzo wysokiej jakości i pochodził ze sprawdzonej i odpowiedniej pasieki. Niestety, większość miodów w naszych sklepach nie spełnia tych kryteriów.

Czym się żywi nowotwór: owoce a rak

Owoce, podobnie jak omawiany wcześniej miód, mogą dostarczyć naszemu organizmowi wiele składników, które w przypadku tej choroby bez wątpienia będą na wagę złota. Szczególnie niektóre rodzaje owoców korzystnie wpływają podczas leczenia nowotworowego, ale najpierw trzeba wiedzieć, które z nich się dla nas nadają. Przede wszystkim nasze polskie jabłka. Ten owoc zawiera substancje, które mogą zarówno powodować obumieranie komórek nowotworowych, jak i hamować ich rozwój. Jednak nie oznacza to, że już teraz każdy chory ma kupić skrzynkę jabłek w najbliższym supermarkecie. Pamiętajmy, że są one pryskane nawet kilka razy dziennie, przez co wiele szkodliwych substancji dostaje się do samego owocu, a to niedobrze. Dlatego trzeba szukać źródeł ekologicznych, które nie dostarczą do naszego organizmu jeszcze więcej szkodliwej chemii. Dla osób cierpiących z powodu raka poleca się również jedzenie kiwi, bananów, ananasów, granatów, owoców cytrusowych oraz winogron. Trzeba też pamiętać, że owoce bogate są w cukry, które stanowią dla naszych komórek doskonałe źródło energii. Jednak nie można z nimi przesadzać, ponieważ komórki nowotworowe również będą z tej energii korzystać. Zadbajmy o to, aby w naszej diecie nie zabrakło węglowodanów, ale nie opierajmy jej tylko na nich.

Czym się żywi nowotwór: czego nie lubi rak?

Najprościej można by powiedzieć, że rak nie lubi zdrowego odżywiania. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co wywołuje raka, ale znane są nawyki żywieniowe oraz niektóre substancje, które zwiększają prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Na pewno warto w naszej diecie ograniczyć udział tłuszczów, zwłaszcza tych nasyconych. Dlatego bardzo istotne jest, aby każda osoba, która walczy z chorobą nowotworową albo chce jak najskuteczniej jej unikać, miała odpowiednio zbilansowaną dietę. Dodatkowo wiele rzeczy takich jak wędzenie, smażenie na głębokim oleju czy cukier rafinowany to zdecydowanie wróg każdej osoby chcącej zadbać o swoje zdrowie. Warto zaznaczyć, że osoby chore będą miały inne zapotrzebowanie chociażby na białko niż zdrowy człowiek. Na pewno nie zaszkodzi nam zwiększenie ilości warzyw i owoców w naszych posiłkach oraz odstąpienie od konserwantów, alkoholu czy papierosów. Warto też zwiększyć ilość przyjmowanego błonnika, który chroni nasze jelita i oczyszcza z toksyn.

Dieta przy nowotworze złośliwym

Skoro wiemy już, czym się żywi nowotwór, to powinniśmy teraz zainteresować się naszymi posiłkami. Przede wszystkim warzywa i owoce, które dostarczą nam zarówno energii, jak i witamin oraz innych elementów niezbędnych do walki z chorobą. Białko, które buduje nasz organizm, a w tym zdrowe komórki, które muszą się przeciwstawić tym chorobowym. Pamiętajmy jednak, że do ułożenia dla nas odpowiedniej diety niezbędne są specjalistyczne badania oraz wiedza i doświadczenie specjalisty. W przypadku zdrowia nie róbmy nic na własną rękę, bo może to tylko pogorszyć sytuację. Dodatkowo każdy z nas jest inny tak samo, jak każdy przypadek różni się od tego poprzedniego. Dlatego nie istnieje jedna słuszna dieta przy walce z nowotworem. Skład naszych posiłków musi być dobrany pod nasze specyficzne zapotrzebowanie oraz objawy, jakie u nas występują, ponieważ przyjmowanie niektórych pokarmów będzie dla nas zwyczajnie niemożliwe. Jedzmy mało, ale regularnie i zwracajmy uwagę na to, co ląduje na naszym talerzu. W ten sposób przebieg choroby oraz leczenia może być dla nas znacznie łagodniejszy.ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Ile waży Omenaa Mensah? Wszystkiego można się było spodziewać, ale nie TEGO!
  2. Gdzie mieszka Maryla Rodowicz? Gwiazda mieszka jak prawdziwa KRÓLOWA! Zemdlejecie z zachywtu
  3. Kora: Rak niszczył ją przez lata. Na co dokładnie chorowała?
  4. Kora o chorobie. Przejmujące wyznanie tuż przed śmiercią
  5. Nowotwór: jak powstaje? Wszyscy jesteśmy na to narażeni
 
Nie chcesz mieć raka? Jedz TE rzeczy! [ZDJĘCIA]Nie chcesz mieć raka? Jedz TE rzeczy! [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News