Nowotwór
fot. wikipedia.org
Karol Zaborowski - 18 Stycznia 2019

Nowotwór: jak powstaje? Wszyscy jesteśmy na to narażeni

Nowotwór - jak powstaje? Ludzie często nie rozumieją tego procesu, przez co czasami dochodzi do sytuacji, które z medycznego punktu widzenia są błędne. W poniższym tekście postaramy się w przystępny sposób odpowiedzieć na najczęstsze pytania związane z nowotworami.

Nowotwór: jak powstaje? Proces powstawania nowotworów to bardzo rozległy temat, który opisują całe książki, a niektórzy naukowcy opierają na tym całą swoją karierę zawodową. Jednak da się go opisać w dosyć przystępny sposób, tak aby nie używać skomplikowanych pojęć medycznych oraz przekazać sedno danego zagadnienia.

Nowotwór: jak powstaje: skąd się biorą nowotwory u dzieci?

W pierwszej kolejności trzeba sobie zadać pytanie, czym tak właściwie jest nowotwór. Najprościej rzecz ujmując nowotworami nazywamy skupiska komórek o nieograniczonym potencjale replikacyjnym, które poprzez mutacje potrafią obejść naturalny cykl życia i śmierci danej komórki. Dodatkowo różnią się znacząco od innych komórek danej tkanki. Można powiedzieć, że nowotwór to zmutowane komórki, które mogą dzielić się w nieskończoność, a swoją specjalizacją odbiegają od innych komórek obecnych w tkance. Dlaczego więc nowotwory pojawiają się również u dzieci? Na szczęście dla naszych maluchów występują one u nich znacznie rzadziej niż u dorosłych. Jednak trzeba pamiętać, że podczas ciąży powstaje zupełnie nowy organizm, który początkowo składa się zaledwie z połączonych dwóch komórek płciowych. Przy tak dużej ilości podziałów komórkowych i wytwarzania się zupełnie nowych tkanek może się zdarzyć, że u niektórych wystąpią mutacje, które doprowadzą do powstania nowotworu.

Skąd się bierze rak?

Wiele osób używa słowa rak oraz nowotwór jako synonimy. Jest to jednak bardzo często błędne. Wszystko dlatego, że rakiem nazywamy bardzo specyficzny rodzaj nowotworu. Chodzi dokładniej o złośliwy nowotwór, który powstaje z tkanek nabłonkowych. Jednak czym jest tkanka nabłonkowa? Dla osób, które nie były za pan brat z biologią w szkole, już tłumaczę. Jest to najzwyczajniej tkanka, które wyściela nasz organizm. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Jej główną funkcją jest ochrona, ale różne typy tej tkanki pełnią również inne role. Dla przykładu nabłonek wyścielający nasze drogi oddechowe zawiera rzęski, które oczyszczają wdychane przez nas powietrze. Dlatego właśnie rakiem nazywamy tylko i wyłącznie złośliwe nowotwory tkanki nabłonkowej. Jeżeli nowotwór powstaje w innej tkance, wtedy już nie mówimy o raku. Jednak sam jego proces powstawania w niczym nie różni się od nowotworu, jedynie jego mutacje są bardziej złożone i można powiedzieć, że poszły o krok dalej. Dlatego też każdy rak to nowotwór, ale nie każdy nowotwór to rak.

Rak: rodzaje, które zna medycyna

Medycyna rozróżnia kilka podziałów, jeżeli chodzi o raka. Jeden z nich to podział, który charakteryzuje to, z jakiego nabłonka powstał nowotwór. W tym przypadku wyróżniamy gruczolakoraki (przede wszystkim w przewodzie pokarmowym, gruczołach dokrewnych, wątrobie, trzustce, płucach, śliniankach, nerkach, sutku, jajnikach, trzonie macicy, prostacie), raki płaskonabłonkowe (głównie w jamie ustnej, gardle, przełyku, oskrzelach, tarczy szyjki macicy, na skórze) i raki urotelialne (w drogach moczowych: pęcherzu moczowym, moczowodzie, miedniczkach i kielichach nerkowych).DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
komorka_pixabay8 codziennych nawyków, które mogą powodować raka [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Następnie mamy podział zależny od stopnia zaawansowania choroby. W tym przypadku wyróżniamy raki przedinwazyjne, we wczesnej fazie inwazji oraz naciekowe. Wszystkie te pojęcia określają to, jak duży obszar zajmuje rak, a dokładniej czy obejmuje on jedną, czy większą ilość tkanek oraz jak duże jest prawdopodobieństwo wystąpienia przerzutów.

Nowotwór: jak powstaje? jak szybko rozprzestrzenia się rak?

Na dobrą sprawę nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest to zależne od masy czynników. Przede wszystkim zależne jest to od tego, jaki jest to rodzaj raka. Trzeba też pamiętać, że każdy z nas może mieć genetyczne predyspozycje odnośnie do powstawania nowotworów w naszym organizmie. Duży wpływ ma również nasz tryb życia. Dlatego też niektóre rodzaje raka mogą nie rozprzestrzeniać się na inne tkanki oraz narządy przez całe lata i pozostawać w uśpieniu. Jednak możemy tu mówić o efekcie kuli śniegowej, czyli im bardziej nasza choroba się rozwinie, tym szybciej pojawią się przeżuty i kolejne ogniska. Dlatego kluczową rolę w leczeniu odgrywa czas, w którym zostaniemy zdiagnozowani

Rak: choroba i objawy

W tym przypadku objawy mogą być najróżniejsze. Najczęściej kojarzy nam się duże wyniszczenie organizmu, utrata wagi, osłabienie. Jednak może być również tak, że pierwszym objawem raka płuc będzie zwykły kaszel, który nie różnił się będzie praktycznie niczym od zwykłego przeziębienia. Dlatego poza tymi objawami, które każdy z nas kojarzy, występuje całe spektrum innych, których zwyczajnie nie sposób wymienić. Dodatkowo w momencie wystąpienia już silnych objawów często jest za późno na leczenie albo ma ono małe szanse powodzenia. Dlatego ważne są regularne badania oraz kontrolowanie tego, jakie sygnały daje nam nasz organizm. Jeżeli zauważamy coś niepokojącego, to nie korzystajmy z internetu, tylko udajmy się do specjalisty.

Nowotwór: jak powstaje? Jak szybko rozwija się rak?

Niestety w tym przypadku też jest to bardzo ciężko dać jednoznaczną odpowiedź. Czasami rak może początkowo rozwijać się powoli. Fakt, że jego komórki mogą dzielić się bez końca, nie oznacza, że muszą robić to w zawrotnym tempie. W innym przypadku od wystąpienia mutacji, do rozwoju guza minie naprawdę bardzo mało czasu, a kolejne przerzuty zaczną się pojawiać jeszcze zanim wdrożone leczenie zacznie tak naprawdę działać. W innych przypadkach rak będzie rozwijał się na tyle wolno i zostanie wykryty we wczesnym stadium, że samo wycięcie go załatwi całą sprawę. Oczywiście wciąż nie mówimy tu o dniach, lecz bardziej miesiącach, ale wciąż spektrum tego zagadnienia jest ogromne.ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Kora o chorobie. Przejmujące wyznanie tuż przed śmiercią
  2. Jan Paweł II: Śmierć, tajemnice i kontrowersje wokół papieża Polaka
  3. Na co umarł Stalin? W końcu podano prawdziwą przyczynę!
  4. Ile dzieci ma Katarzyna Figura? Jej córki mają najoryginalniejsze imiona w Polsce!
  5. Gdzie mieszka Agnieszka Chylińska? Jej dom jest zachwycający
 
OtyłośćJuż wiadomo! Te rzeczy najczęściej powodują ŚMIERĆCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News