Czy religia wlicza się do średniej? Odpowiadamy na pytanie
flickr/Joanna Adamik
Wiadomości Pikio - 26 Kwietnia 2019

Czy religia liczy się w średniej ocen? Zmiana nastąpiła wiele lat temu

Czy religia wlicza się do średniej? To pytanie zadaje sobie wiele uczniów, którzy już niedługo odbiorą swoje świadectwa. Zbliża się koniec roku szkolnego, a w raz z nim wraca pytanie, czy ocena z lekcji religii zalicza się do czerwonego paska?

Czy religia wlicza się do średniej? Zbliża się koniec roku szkolnego, uczniowie zaliczają właśnie ostatnie sprawdziany i szykują się do końcowych egzaminów. Duża część dzieci myśli o czerwonym pasku i zastanawia się, co jeszcze może zrobić i poprawić, aby osiągnąć upragniony cel. Jak co roku pojawia się tym samym pytanie, czy ocena z lekcji religii wlicza się do średniej arytmetycznej ocen?

Czy religia wlicza się do średniej w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum?

Religia w szkole to jeden z tych przedmiotów, który niespecjalnie budzi zainteresowanie uczniów. Często już od najmłodszych klas 45 minut katechezy było okazją do powtórzenia materiału przed zbliżającym się sprawdzianem z matematyki czy historii, odrobienia zadania domowego czy skorzystania z chwili odpoczynku.

Problem jakości przebiegu lekcji religii w szkołach istnieje od dawna. Są katechezy, na których prowadzący zajęcia zachęcają do zagłębienia się w tematykę kościoła, a także historii starego i nowego testamentu. Uczniowie czynnie biorą udział w debatach poszerzając swoją wiedzę, dobrze się przy tym bawiąc i wzajemnie poznając. Niestety istnieją również lekcje, na których katecheci nie są w stanie zachęcić uczniów do współpracy, co wiąże się z negatywnymi relacjami na linii uczeń - nauczyciel prowadzącymi w skrajnych przypadkach do obrazy uczuć religijnych.

Przedmiot religii w odróżnieniu od niektórych krajów europejskich nie jest obowiązkowy. Obowiązuje tu zasada dobrowolnego wyboru. Aby uczeń mógł uczęszczać na lekcje religii jego rodzic lub opiekun prawny musi wydać specjalne oświadczenie w tej sprawie. Alternatywą do katechezy są lekcje z etyki, które również są kwestią wolnego wyboru. Ciekawostką jest to, że uczeń może uczęszczać równocześnie zarówno na etykę, jak i lekcje religii. Oceny z tych przedmiotów wliczają się do średniej arytmetycznej ocen wszystkich ocen uzyskanych na koniec roku szkolnego.

Czy religia wlicza się do średniej ocen w 2019 roku?

Pomimo że lekcje religii nie są w Polsce obowiązkowe, ten kto decyduje się na czynny udział w katechezie, musi liczyć się z tym, że ocena jego pracy na koniec roku będzie brana pod uwagę przy wyliczeniu średniej arytmetycznej. Zasada ta obowiązuje na każdym szczeblu edukacji, począwszy od szkoły podstawowej, aż do liceum czy technikum. Zmiany te zostały wprowadzone w roku szkolnym 2007/2008 i obowiązują do dzisiaj. Jeżeli uczeń decyduje się na uczęszczanie na lekcje etyki powinien wiedzieć, że ocena z alternatywnego przedmiotu również może pomóc w walce o czerwony pasek.

Ocena z lekcji religii jako składnik średniej na koniec roku powinna być dobrą wiadomością dla każdego ucznia. Katechezy często bywają mniej wymagające niż na przykład lekcje chemii i biologii, tym samym, przy odrobienie zaangażowania każdy może otrzymać upragnioną piątkę.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Kiedy matura 2019? Zbliża się najważniejszy egzamin w karierze szkolnej
  2. W ubiegłym roku nauczanie religii kosztowało 1,48 mld. Katecheta zarabia średnio 4960 zł
  3. Czy Polacy chcą religii w szkołach? Wyniki sondażu są zdumiewające
  4. Już nie nauczyciele. Kolejna grupa zawodowa zapowiada strajk
  5. Ogromny zgrzyt pomiędzy strajkującymi nauczycielami. Bunt w dużym polskim mieście

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News